شنبه , ۲ تیر ۱۴۰۳
صفحه اول » فرهنگ » میمون‌های ماقبل تاریخ که ۱۵۰۰ کیلومتر ‘قایق‌سواری’ کردند!

میمون‌های ماقبل تاریخ که ۱۵۰۰ کیلومتر ‘قایق‌سواری’ کردند!

تحقیقات دانشمندان در مورد فسیل دندان یک میمون منقرض شده از سفر حیرت‌انگیز این جانور در ۳۴ میلیون سال قبل پرده برداشت.

دندان‌های کشف شده نشان می‌دهد که این میمون‌های ماقبل تاریخ در سفری حدودا ۱۵۰۰ کیلومتری روی اقیانوس، فاصله بین آفریقا و آمریکای جنوبی را طی کرده‌اند.

خب طبیعتا در آن روزگار کشتی‌های اقیانوس‌پیما وجود نداشت و شنای استقامت را هم نمی‌توان جزو مهارت‌های یک میمون‌ به حساب آورد؛ پس این جانواران چگونه سر از آنجا درآوردند؟

تحقیقات دانشمندان در دانشگاه کالیفرنیای جنوبی نشان می‌دهد که این جانوارن باید از سوار شدن روی چوب‌های شناور در اقیانوس یا استفاده از جزیره‌های جنگلی جدا شده از ساحل برای ترک قاره خود، استفاده کرده باشند.

پروفسور اریک سیفرت، که مسئول این پروژه تحقیقی است، گفت این سفر “فوق‌العاده سخت” بوده اما انجام آن برای این میمون‌های کوچک به نسبت سایر حیوانات آسان‌تر بوده است.

او در توضیح دلیل این استدلال گفت که این میمون‌ها به دلیل جثه کوچک به آب و غذای کمتری در مقایسه با حیوانات بزرگ‌تر نیاز داشته‌اند.

فسیل دندان‌ها در بخشی از رود آمازون که در کشور پرو قرار دارد (غرب آمریکای جنوبی) پیدا شده و گفته می‌شود که نمونه پیدا شده شباهت زیادی با میمون‌های مصری دارد.

نام این میمون‌ها “اوکایالیپیتکوس پردیتا” است که از ترکیب اوکایالی، منطقه‌ای در بخش پرویی آمازون (جایی که دندان‌ها پیدا شده) و پیتیکوس، نام میمون به یونانی و پردیتا، کلمه گم‌شده به لاتین، گرفته شده است.