دوشنبه , ۲۸ خرداد ۱۴۰۳
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » مصطفی سلیمی دو هفته پس از فرار از زندان سقز در همین زندان اعدام شد/

مصطفی سلیمی دو هفته پس از فرار از زندان سقز در همین زندان اعدام شد/

مصطفی سلیمی بامداد شنبه در زندان سقز اعدام شده است

یک روز پس از هشدار مدافعان حقوق بشر در مورد خطر اجرای حکم اعدام برای دو زندانی در زندان سقز، مصطفی سلیمی، یکی از این افراد، روز شنبه، ۲۳ فروردین‌ماه، اعدام شد.

رادیوفردا- مهتاب وحیدی راد: مصطفی سلیمی زندانی سیاسی که هشتم فروردین در جریان اعتراض‌ها در زندان سقز همراه با ده‌ها زندانی دیگر از این زندان فرار کرده بود، چند روز بعد در اقلیم کردستان عراق بازداشت شد و حکم اعدام او بامداد روز شنبه در زندان سقز به اجرا درآمد.

در روزهایی که جهان با بحران کرونا دست به گریبان است و در ایران هم بیماری کووید ۱۹ هر روز جان دست‌کم ده‌ها تن را می‌گیرد، اجرای حکم اعدام هم بر شمار مرگ و میرهای این روزها می‌افزاید.

جدیدترین مورد از این اعدام‌ها٬ اعدام مصطفی سلیمی است که نهادهای حقوق بشری در مورد اجرای حکم او ابراز نگرانی کرده بودند. با این حال این زندانی کرد بامداد روز شنبه اعدام شد. مصطفی سلیمی یکی از ده‌ها زندانی بود که روز هشتم فروردین در پی بالاگرفتن اعتراض‌ها در زندان سقز موفق به فرار از این زندان شد، اما مجددا بازداشت شد و دو هفته بعد هم اعدام.سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع خود گزارش داده که مصطفی سلیمی پس از فرار از زندان به اقلیم کردستان عراق رفته بود و در آنجا بازداشت و به ایران بازگردانده شد.

فاطمه کریمی مدیر شبکه حقوق‌ بشر کردستان از جزئیات بازداشت مجدد او می‌گوید:

«مصطفی سلیمی پس از خروج از ایران موفق به فرار از ایران شد٬ اما توسط نیروهای امنیتی اقلیم کردستان عراق در حوالی شهر پنجوین بازداشت و طی روزهای اخیر به ایران تحویل داده شد. قابل ذکر است که تا این لحظه مقام‌های اقلیم کردستان و مقام‌های ایران به طور رسمی این خبر را تایید نکردند. دیروز خبرهایی منتشر شد که مصطفی سلیمی پس از بازداشت مجدد به زندان سقز به زندان سقز بازگردانده شده و به سلول انفرادی منتقل شده است٬ اما دیروز خانواده این زندانی به طرز غیرمنتظره‌ای برای انجام ملاقات به زندان سقز فراخوانده شدند. طبق گفته‌های خانواده٬ مصطفی سلیمی اصلا روحیه خوبی نداشت اما در حین این ملاقات هیچ صحبتی درباره اجرای حکم اعدام او نشده بود. امروز متاسفانه ما باخبر شدیم که حکم او صبح امروز به اجرا درآمده و به خانواده اطلاع داده شده است که برای تحویل جسد به پزشکی قانونی سقز مراجعه کنند و جسد را تحویل گرفتند. اینها در حالی بوده که خانواده و وکیل مدافع این شهروند کرد از اجرای حکم اطلاعی نداشتند.»

بی بی سی فارسی/ محمد جباری، دادستان عمومی و انقلاب اسلامی استان کردستان تایید کرده که حکم اعدام حکم مصطفی سلیمی که اخیرا از زندان سقز همراه با گروه دیگری از زندانیان فرار کرده بود، اجرا شده است.

سازمان حقوق بشر ایران پیش از این گزارش داده بود که مصطفی سلیمی پس از فرار از زندان سقز، وارد اقلیم کردستان عراق شده بود اما آنجا بازداشت و از سوی مقام های اقلیم کردستان تحویل ایران شد اما دادستان کردستان گفته است “ماموران انتظامی با همکاری مردم بانه و سقز” او را دستگیر کردند.

فرار دسته‌جمعی از زندان سقز؛ رئیسی: با مقصران برخورد شود

۲۳ زندانی از زندان پارسیلون خرم‌آباد گریختند

مصطفی سلیمی صبح امروز به وقت محلی در زندان سقز اعدام شده است. نهادهای حقوق بشری پیش از این از احتمال اعدام قریب الوقوع وی ابراز نگرانی کرده بودند.

ده ها نفر از زندانیان در سقز در هشتم فروردین امسال از زندان فرار کردند. مصطفی سلیمی که امروز اعدام شده ۱۰ روز پیش در اختیار مقام های زندان قرار گرفته بود.

زندان سقز یکی از بازداشتگاه هایی است که پس از شیوع ویروس کرونا در ایران، محل اعتراض قرار گرفته بود. زندانیان به دلیل مخالفت با مرخصی شان و در اعتراض به وضعیت بهداشتی نامناسب، دست به فرار از آن زدند. برخی از این افراد دستگیر شدند.

خبرگزاری های ایران می گویند که مصطفی سلیمی، طراح اصلی فرار بازداشت شدگان از زندان سقز بوده است. سقز یکی از بیشترین آمار ابتلا به ویروس کرونا را در استان کردستان دارد.

مصطفی سلیمی فروردین ۱۳۸۲ به اتهام حمله مسلحانه به مرکز فرماندهی نیروی انتظامی سقز که به مرگ دو نفر انجامید، دستگیر شده بود.

خبرگزاری میزان وابسته به قوه قضائیه ایران امروز ۲۳ سوم فروردین از قول دادستان کردستان گفته است که حکم اعدام مصطفی سلیمی در سال ۸۳ در شعبه اول دادگاه انقلاب سقز صادر و در دیوان عالی کشور در تاریخ ۱۶ اسفند ۸۳ تایید شده بود.

محمد جباری گفته “در فاصله محکومیت قطعی و اجرای حکم چندین مرحله قانونی طی شده است، پرونده وی بعد از محکومیت قطعی به حکم اعدام، در سه مرحله در کمیسیون عفو بررسی شد و شرایط قانونی برای عفو احراز نشد و در دو مرحله هم درخواست اعاده دادرسی مطرح و رد شد”.

در هفته‌های گذشته قوه قضائیه ایران برای پیشگیری از شیوع گسترده کرونا و کاستن از جمعیت زندان‌ها، با آزادی موقت و عفو ده‌ها هزار زندانی موافقت کرده بود.

مصطفی سلیمی ۵۳ سال داشت و اهل روستای ایلو در شهرستان سقز بود. او فروردین سال ۸۲ بازداشت و در شعبه یک دادگاه انقلاب سقز به اتهام‌ «محاربه» و «عضویت در احزاب اپوزیسیون کرد» به اعدام محکوم شده بود، حکمی که در دیوان عالی کشور هم تایید شد.

مجازات «محاربه» در قانون مجازات اسلامی اعدام است، اما محاربه یکی از اتهام‌هایی است که پیشتر جاوید رحمان گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر در ایران مبهم خوانده و از طرح آن در پرونده اقلیت‌های قومی انتقاد کرده بود.

این در شرایطی است که طی سال‌های اخیر مدافعان حقوق بشر همواره از روند دادرسی‌ در ایران هم انتقاد کرده‌اند و می‌گویند بسیاری از متهمان سیاسی و امنیتی در زمان بازداشت به وکیل مدافع دسترسی ندارند و تحت فشار و شکنجه ناچار می‌شوند به اعتراف‌های اجباری تن دهند.

همزمان سازمان حقوق بشر ایران نسبت به خطر اجرای قریب‌الوقوع حکم اعدام شورش مروتی هم هشدار داده است.

شورش مروتی که سال ۸۸ بازداشت و به اتهام قتل عمد به قصاص محکوم شد یکی دیگر از زندانیانی است که پس از فرار از زندان سقز بار دیگر بازداشت شد.

زندان سقز یکی از هشت زندانی است که طی روزهای گذشته شاهد اعتراض زندانیانی بود که به عدم موافقت با مرخصی‌شان و کمبود امکانات بهداشتی در زندان‌ها در شرایط بحرانی شیوع کرونا معترض بودند.

این اعتراض‌ها در زندان‌های تبریز، الیگودرز، همدان، خرم‌آباد، عادل‌آباد شیراز٬ زندان فشافویه در تهران و زندان‌های سپیدار و شیبان در اهواز صورت گرفت که در زندان‌های سپیدار و شیبان اهواز به درگیری‌هایی میان زندانیان و نیروهای امنیتی منجر شد و به گفته عفو بین‌الملل شماری کشته و زخمی بر جای گذاشت.