سه شنبه , ۵ تیر ۱۴۰۳
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » در پی درخواست رئیس‌جمهور موافقت علی خامنه ای با برداشت یک میلیارد یورو از صندوق توسعه برای مقابله با کرونا /

در پی درخواست رئیس‌جمهور موافقت علی خامنه ای با برداشت یک میلیارد یورو از صندوق توسعه برای مقابله با کرونا /

حسن روحانی، رئیس جمهور با قدردانی از موافقت علی خامنه ای با درخواست برداشت مبلغ یک میلیارد یورو از منابع صندوق توسعه ملی برای مقابله و مدیریت عوارض ناشی از شیوع ویروس کرونا در کشور، دستور‌های لازم را برای تامین نیاز‌های ضروری در این عرصه، صادر کرد.

رئیس دفتر رئیس جمهور در نامه‌ای به دکتر محمد باقر نوبخت، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور پی نوشت رئیس جمهور به نامه دفتر علی خامنه ای  را به وی ابلاغ کرد. دکتر روحانی پی نوشت کرده است که نیاز‌های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از این منبع تامین و حتی الامکان از تولیدات داخلی و با استفاده از شرکت‌های دانش بنیان اقدام شود. همچنین کمک‌های لازم به صندوق بیمه بیکاری ظرف هفته آینده انجام و جزئیات طرح در ستاد اقتصادی دولت مطرح شود.

یکی از موضوعاتی که حساسیت‌های فراوانی در مورد آن وجود دارد، چگونگی محاسبه و پس از آن مصرف این بودجه هاست. حتما دولت برای درخواست این مبلغ و گرفتن مجوز از خامنه ای برای برداشت از صندوق توسعه ملی محاسبات لازم را صورت داده و پس از نیازسنجی نسبت به اعلام مبلغ مذکور اقدام کرده است، لذا این امیدواری وجود دارد که کار کارشناسی لازم برای مبالغ مورد نیاز جهت مقابله با کرونا و مدیریت عوارض اقتصادی و اجتماعی پس از آن صورت گرفته است.

همچنین باید در این رابطه که دولت چه برنامه‌ای برای هزینه کرد این مبلغ دارد و در چه بخش‌ها و محل‌هایی قرار است هزینه شود، شفاف سازی لازم صورت بگیرد. دستور رئیس جمهور برای تامین از تولیدات داخلی و استفاده از شرکت‌های دانش بنیان اقدام بسیار مناسب و پسندیده‌ای است؛ لذا این انتظار هم وجود دارد که گزارش شفافی از چگونگی هزینه کرد برای مدیریت عوارش پس از پایان کرونا ارائه شود تا شاهد کمترین آسیب از این ناحیه باشیم.