چهارشنبه , ۳۰ خرداد ۱۴۰۳
صفحه اول » بین المللی » فارین پالیسی:فقدان سلیمانی چه مشکلاتی برای ایران در سوریه ایجاد کرده است؟!

فارین پالیسی:فقدان سلیمانی چه مشکلاتی برای ایران در سوریه ایجاد کرده است؟!

ایران انتظار دارد که به مرور زمان فرمانده دیگری ظهور کند. و حتی در حالی که تحریم های اقتصادی و ویروس کرونا در این میان دست این کشور را بسته است، ایران به سوری ها و آمریکایی ها همزمان نشان داده است که برنامه هایش برای دستیابی به قدرت برتر در منطقه بدون تغییر باقی می ماند.

نقش تعیین کننده را در تهاجم اخیر در سوریه علیه هیئت تحریرالشام، گروه سابقا وابسته به القاعده، نه ارتش سوریه بلکه شبه نظامیان شیعه تحت حمایت ایران بر عهده داشتند. مشارکت آنها در این عملیات فقط به خاطر ایدئولوژی های سیاسی یا مذهبی نبود، و فقط برای این هم نبود که بشار اسد متحد ایران، قادر به بازپس گیری بخش هایی از خاک سوریه باشد. این عملیات طراحی شده بود تا به ایالات متحده و روسیه اهمیت ایران در منطقه را یادآوری کند.

به گزارش تحریریه تابناک جهان؛ نشریه فارین پالیسی در مطلبی عنوان کرده است که  از زمان اقدام آمریکا به ترور قاسم سلیمانی، ژنرال سپاه پاسداران انقلاب اسلامی كه باعث تقویت اسد شد و سوریه را به حیاط خلوت استراتژیكی برای تهران بدل كرد، تردیدهایی در مورد مسیر ایران در سوریه و فرماندهی و كنترل آن بر یك گروه های متفرق شبه نظامیان در صحنه نبرد وجود داشته است. همه گیری ویروس کرونا نیز به ویژه به ایران ضربه زده است و باعث ایجاد حدس و گمانهایی در ایالات متحده مبنی بر تضعیف دولت ایران شده. ایران اما مصمم است تا در مقابل همه این مسائل، تعهد خود مبنی بر باقی ماندن در منطقه با هر هزینه ای را به همه بینندگان نشان دهد. در حالی که ایالات متحده امیدوار بود که ترور سلیمانی در ماه ژانویه فعالیت های ایران در سوریه را کندتر کند، در عوض ایران سرعت و حجم فعالیت های خود را دو برابر کرده است.

فقدان سلیمانی مشکلی برای ایران در سوریه ایجاد نکرده است

به گفته این نشریه یحیی العریدی، سخنگوی کمیته مذاکره کننده مخالفان سوری، گفته: “از زمان کشته شدن سلیمانی ایران همواره به دنبال این بوده است که نشان دهد که هنوز تاثیر گذار است… آمریکایی ها و ترک ها در مورد سوریه صحبت می کنند، ترک ها و روس ها صحبت می کنند، روس ها و آمریکایی ها صحبت می کنند، اما کسی به ایرانی ها توجه نمی کد. آنها انگار در حاشیه قرار گرفته اند. ایران می خواست این نگرش را از نظر نظامی در ادلب و حلب جبران کنند. آنها می خواستند این را بگویند که ما هنوز اینجا هستیم. ما در مورد آنچه در سوریه اتفاق می افتد حرفهایی برای گفتن داریم.”

اندکی پیش از آن که روسیه و ترکیه توافق نامه ای را برای آتش بس امضا کنند، ژنرال اسماعیل قانی، جانشین سلیمانی، به عنوان نمایشی از تصمیم ایران برای تحکیم دستاوردهای که سلیمانی مدتها برای آن جنگیده بود، از حلب بازدید کرد. حلب که یک دژ سنی و موتور محرک اقتصادی سوریه است، از نظر تاریخی و اقتصادی به ترکیه وابسته است. ایران اکنون می خواهد قدرت شیعیان خود را در آنجا به رخ بكشد، تا هم اسد را تقویت کند و هم نشان دهد كه منطقه شامات اکنون قمرهایی در مدار ایران هستند.

فارین پالیسی در ادامه با اشاره به این که ایران به غیر از حلب در منطقه دیرالزور نیز نفوذ قابل توجهی دارد، بیان کرده که برنامه های ایران در سوریه تنها نظامی نیست و ایران در پی ایجاد مراکزی فرهنگی برای آشنایی مردم محلی با فرهنگ و تمدن ایرانی نیز هست.

به گفته این نشریه تاکنون هیچ نشانه ای وجود ندارد که نشان دهد سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و حزب الله قصد ترک مناطق جنوبی سوریه را در مرز با اسرائیل داشته باشند، حتی با وجود اینکه مدام مورد حمله ارتش اسرائیل قرار میگیرند. اما یك دیپلمات غربی كه مرتباً به سوریه سفر می كند، به فارین پالیسی گفته كه ایران توافق كرده بود که در نهیات این منطقه را به ارتش عربی سوریه تحویل دهد – البته تنها تحت یك شرط. وی گفته: “شبه نظامیان ایرانی در واقع منطقه را ترک نخواهند کرد: آنها به بخشی از ارتش اسد که دارای مواضع کلیدی است، تبدیل می شوند. و پس از آن هیچ کس نمی تواند به حضور آنها به عنوان نیروهای خارجی اعتراض کند.”

این دیپلمات ادامه داده: کلید شکست یا موفقیت ایران در سوریه، روسیه است. این دو کشور درمورد جنگ با دیدگاههای کاملاً متفاوتی از آینده سوریه درگیر هستند. روسیه می خواهد خود را به عنوان یک بازیگر در سطح جهانی معرفی کند و از یک قطعنامه سیاسی دفاع میکند. این کشور درک صریحی با اسرائیل دارد که در صورت حملات اسرائیل به انبارهای تسلیحاتی ایران در این کشور مداخله ای نخواهد کرد. دنیس میرگورود، تحلیلگر روسی میگوید: مسکو ساکت است زیرا از توازن نظامی فعلی در منطقه، یعنی از اینکه اسرائیل تسلیحات هسته ای در اختیار دارد، راضی است. وی گفته: “ایران از نظر نظامی از اسرائیل عقب تر است. در نتیجه تلاش می کند تا با تشکیل پروژه های سیاسی و جغرافیایی ضد اسرائیلی، از جمله هلال شیعه، و همچنین باز نگه داشتن شانس از سرگیری برنامه هسته ای خود، این عقب ماندگی را جبران کند.”

فارین پالیسی در انتهای مطلب خود نتیجه میگیرد که در حال حاضر، ایران در سوریه در حال زمان خریدن است تا بتواند کسی را پیدا کند که نقشی را که یک بار توسط سلیمانی بازی شده بود، به انجام برساند و با هماهنگی و استفاده از قدرت منطقه ای رو به رشد خود، در منطقه به مسیر خود ادامه دهد. ایران انتظار دارد که به مرور زمان فرمانده دیگری ظهور کند. و حتی در حالی که تحریم های اقتصادی و ویروس کرونا در این میان دست این کشور را بسته است، ایران به سوری ها و آمریکایی ها همزمان نشان داده است که برنامه هایش برای دستیابی به قدرت برتر در منطقه بدون تغییر باقی می ماند.