پنجشنبه , ۱ مهر ۱۴۰۰
صفحه اول » بین المللی » خبرنگار باسابقه روزنامه فرانسوی لوفیگارو مدعی شد: خروج دیپلمات های آمریکا، اروپا و سازمان ملل از عراق/ تحولی نظامی در راه است؟

خبرنگار باسابقه روزنامه فرانسوی لوفیگارو مدعی شد: خروج دیپلمات های آمریکا، اروپا و سازمان ملل از عراق/ تحولی نظامی در راه است؟

تحرکات مشکوک آمریکایی ها در عراق همچنان ادامه دارد و بسیاری از ناظران از احتمال حمله قریب الوقوع آمریکا به نیروهای مقاومت خبر می دهند. در همین رابطه خبرها و گزارش ها حاکی از آن است که آمریکا بسیاری از دیپلمات های خود و کشورهای اروپایی را از عراق خارج کرده است و احتمالا واشنگتن خود را برای رخدادها و حوادثی در محیط سیاسی و امنیتی عراق آماده می کند.

خروج دیپلمات های آمریکا، اروپا و سازمان ملل از عراق/ تحولی نظامی در راه است؟

تحریریه تابناک جهان: تحرکات مشکوک آمریکایی ها در عراق همچنان ادامه دارد و بسیاری از ناظران از احتمال حمله قریب الوقوع آمریکا به نیروهای مقاومت خبر می دهند.

در همین رابطه خبرها و گزارش ها حاکی از آن است که آمریکا بسیاری از دیپلمات های خود و کشورهای اروپایی را از عراق خارج کرده است و احتمالا واشنگتن خود را برای رخدادها و حوادثی در محیط سیاسی و امنیتی عراق آماده می کند.

در همین رابطه، «ژرژ مالبرونو»، خبرنگار باسابقه روزنامه فرانسوی لوفیگارو در خبری مدعی شد: آمریکا امروز (۱۴ فروردین) شماری از دپیلماتهای خود و سفارتخانه‌های اروپایی و حدود 30 نفر از اعضای سازمان ملل را با پرواز خطوط هوایی قطر از عراق خارج کرد.

اگر این خبر صحت داشته باشد، ممگن است نشانه ای از یک تحول و رویداد قریب الوقوع در عراق می دهد. تحولی از جنس رخدادهای امنیتی و نظامی که در یک سوی آن آمریکا قرار دارد و در سوی دیگر جبهه مقاومت و حشدالشعبی.

با این حال، خبرنگار بی بی سی درباره خبر خروج تعدادی از کارکنان سفارت آمریکا و اروپا از عراق عنوان کرد که این اقدام ربط به کرونا داردو لزوما ارتباطی با بحران آمریکا و ایران ندارد.

در هیمن راستا، اخیرا روزنامه «نیویورک تایمز»  در گزارشی نوشت که پنتاگون در بخشنامه‌ ای محرمانه از فرماندهان نظامی خود خواسته تا برنامه‌ ای برای افزایش تحرکات در عراق و کارزاری جهت «نابودی» یکی از گروه‌ های مقاومت در این کشور تدوین و طراحی کنند.

ژنرال «رابرت پی. وایت» فرمانده نظامیان آمریکایی در عراق اما ضمن ابراز نگرانی از این دستور – که هفته پیش صادر شده – هشدار داد، چنین اقدامی می ‌تواند تقابل خونین و مخربی در منطقه و همچنین جنگ احتمالی با ایران را در پی داشته باشد.

به نوشته نیویورک‌ تایمز، وایت در نامه ای به مسئولان پنتاگون تصریح کرده که علاوه بر خسارات و تلفات احتمالی، چنین اقدامی نیازمند اعزام هزاران نظامی آمریکایی دیگر به عراق و همچنین استفاده از منابع اختصاص داده شده به آموزش نیروهای عراقی و مبارزه با داعش است.

این روزنامه با بیان اینکه اطلاعات این بخشنامه پنتاگون و پاسخ ژنرال وایت را از چندین مقام آمریکایی مطلع به دست آورده، نوشت این در حالی است که درون کابینه «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا کشمکش‌های جدی بر سر ایده پایان دادن به حضور این کشور در عراق و همچنین مقابله با ایران وجود دارد.

نیویورک ‌تایمز درباره افراد دخیل در این تصمیم‌گیری پنتاگون توضیح داد: «برخی از مقامات ارشد شامل مایک پامپئو وزیر خارجه و رابرت اوبراین مشاور امنیت ملی آمریکا در حال فشار آوردن برای اقدام تهاجمی جدید علیه ایران و نیروهای مورد حمایتش هستند و معطوف شدن توجهات سران ایران به پاندمی [کرونا] را فرصت خوبی برای نابود کردن گروه‌های شبه ‌نظامی مورد حمایت آن در عراق می‌ دانند».

در ادامه این گزارش آمده است که دیگر مقامات نظامی آمریکا از جمله «مارک اسپر» وزیر دفاع و ژنرال «مارک میلی» رئیس ستاد کل ارتش این کشور از تحرک نظامی شدید در عراق نگران هستند و درباره بی ‌ثبات شدن هرچه بیشتر غرب آسیا، آنهم در زمانی که ترامپ از کاهش نظامیان آمریکایی در عراق سخن می‌ گوید، هشدار می ‌دهند.

دو مقام ارشد دولتی آمریکا می ‌گویند، با این حال اما مارک اسپر اجازه داده که طرحی برای کارزار جدید نظامی در عراق آماده شود، تا در صورت پاسخ گروه‌ های مقاومت در این کشور علیه نظامیان آمریکایی، ترامپ گزینه ‌های متعددی برای انتخاب داشته باشد.

این روزنامه در ادامه گروه مقاومت عراقی را که پنتاگون به دنبال نابود کردن آن است، «کتائب حزب ‌الله» به عنوان بخشی از سازمان «الحشد الشعبی» معرفی کرده و نوشت چنین اقدامی می ‌تواند توافق واشنگتن و بغداد درباره فعالیت نظامیان آمریکایی در عراق را تخریب کند.

«مایکل نایتس»، تحلیلگر اندیشکده سیاست واشنگتن برای خاور نزدیک به این روزنامه گفت: «اهداف فوری پنتاگون علیه کتائب حزب ‌الله می ‌تواند کادر رهبری و فرماندهی، پایگاه ‌ها و انبارهای تسلیحاتی این گروه باشد… همچنین کارزار گسترده ‌تر می ‌تواند اهداف این گروه را در سراسر عراق و سوریه هدف بگیرد».