دوشنبه , ۲۸ خرداد ۱۴۰۳
صفحه اول » بین المللی » هشدار رسمی وزارت خارجه ایران(؟!!) درباره «تحرکات» آمریکا در عراق//

هشدار رسمی وزارت خارجه ایران(؟!!) درباره «تحرکات» آمریکا در عراق//

سخنگوی وزارت خارجه ایران روز چهارشنبه در مورد آن چه «تحرکات نظامی» آمریکا در عراق نامید هشدار داد و پیامد آن را «بی‌ثباتی» و ایجاد «شرایط فاجعه‌بار» در منطقه پیش‌بینی کرد.

رادیو فردا/ به گزارش روز ۱۳ فروردین در خبرگزاری ایرنا، عباس موسوی این اظهارات را در واکنش به افزایش گمانه‌ها مبنی بر حمله قریب‌الوقوع آمریکا به نیروها و پایگاه‌های گروه‌های شبه‌نظامی شیعه هم‌پیمان با تهران در عراق بیان کرده است.

به گفته آقای موسوی، نیروهای آمریکایی باید به «مطالبات» دولت و مردم عراق مبنی بر خروج از این کشور احترام بگذارند و از «تشنج‌آفرینی در منطقه پرهیز کنند.»وی اضافه کرد که حملات نظامی احتمالی آمریکا در عراق، «خلاف خواسته رسمی و اعلام‌شده دولت، پارلمان و مردم عراق است که می‌تواند وضعیت منطقه را به بی‌ثباتی و شرایطی فاجعه‌بار سوق دهد.»

روز گذشته همزمان با افزایش هشدارها از طرف ایران به آمریکا در مورد حمله در خاک عراق، سپاه پاسداران نیز در مورد اقدام علیه ایران در «هر نقطه‌ای» هشدار داد.

در بیانیه سپاه که روز ۱۲ فروردین صادر شد آمده بود: «خطای دشمنان در هر نقطه‌ای علیه جمهوری اسلامی ایران، آخرین خطای آنان است.»

در این بیانیه، اشاره‌ای به جزئیات اقدام احتمالی علیه جمهوری اسلامی نشده، اما «دشمنان» به طور کلی تهدید شده‌اند که با «پاسخ‌های قاطع و ویرانگر جبهه انقلاب اسلامی» روبه‌رو خواهند شد.

چند مقام دیگر جمهوری اسلامی از جمله محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام و عضو ارشد سپاه پاسداران ایران و یدالله جوانی، معاون سیاسی سپاه پاسداران نیز نسبت به اقدام نظامی آمریکا علیه شبه‌نظامیان حامی ایران هشدار داده‌اند.

این هشدارها در شرایطی مطرح می‌شود که فرماندهان حشدالشعبی، گروه شبه‌نظامی تحت حمایت ایرات معتقدند هدف آمریکا از بیرون بردن نظامیانش در روزهای اخیر از چهار پایگاه و متمرکز کردن آنان در پایگاه‌ عین‌الاسد و نیز دو پایگاه دیگر اطراف اربیل در کردستان عراق، اقدام احتیاطی برای محافظت از این نیروها در رویدادهای احتمالی پس از حملات قریب‌الوقوع آمریکا به نیروهای حشدالشعبی است.

از سیزدهم دی سال گذشته که پهپادهای آمریکایی قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران ایران و ابومهدی المهندس، معاون نیروهای حشدالشعبی (بسیج مردمی) عراق را در فرودگاه بغداد و بر اساس فرمان رئیس جمهوری آمریکا کشتند، تنش میان آمریکا با ایران و هم‌پیمانانش در عراق تشدید شده است.

ایران به تلافی مرگ قاسم سلیمانی روز ۱۸ دی به دو پایگاه میزبان نیروهای آمریکا در عراق، از جمله عین‌الاسد حمله کرد و مسئولیت آن را پذیرفت.

علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی نیز پس از این حملات گفته بود: «بحث انتقام و اینها بحث دیگری است. حالا یک سیلی دیشب به اینها زده شد. این مسئله دیگری است. آن چه در مقام مقابله مهم است، کارهای نظامی به این شکل کفایت آن را نمی‌کند. آن چه مهم است بایستی حضور فسادبرانگیز آمریکا در این منطقه تمام شود.»

منابع: ایرنا، توئیتر و رادیوفردا/ ب. ب./ ف. دو.