دوشنبه , ۱۷ بهمن ۱۴۰۱
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » استفاده از ماسک غواصی به جای ماسک پزشکی در اروپا/

استفاده از ماسک غواصی به جای ماسک پزشکی در اروپا/

استفاده از ماسک غواضی به جای ماسک پزشکی در اروپا

هزاران ماسک غواصی در بیمارستان‌های کشورهای اروپایی به جای ماسک‌های کادر پزشکی و دستگاه انتقال اکسیژن برای بیماران بدحال مبتلا به کرونا به کار می‌رود.

به گزارش مشرق و به نقل از یورونیوز، هزاران ماسک غواصی شرکت ورزشی دکتلون فرانسه در بیمارستان‌های ایتالیا، فرانسه و بلژیک به جای ماسک‌های (FFP2) یا (N95) کادر پزشکی و دستگاه انتقال اکسیژن برای بیماران بدحال مبتلا به کووید-19 به کار می‌رود.

در حالی که کشورهای اروپایی درگیر با ده‌ها هزار بیمار مبتلا به ویروس کرونا،‌ برای تامین تجهیزات درمانی و حفاظتی از پزشکان و پرستاران به شدت در مضیقه هستند، هفته گذشته کادر درمانی یک بیمارستان در شمال ایتالیا از ماسک‌ (عینک‌)‌های غواصی آماتور ساخت شرکت دکتلون برای رساندن اکسیژن به بیماران و حفاظت از کادر درمانی استفاده کرد. این راهکار در فرانسه و بلژیک هم به کار گرفته شده است.

این ماسک‌ها که پیش از این به قیمت حدود 25 یورو در فروشگاه‌های دکتلون به فروش می‌رسید در حال حاضر از سوی این شرکت تنها به بیمارستان‌ها داده می‌شود. دکتلون روز سه‌شنبه 31 مارس اعلام کرد تاکنون 250 سفارش از مراکز درمانی دریافت کرده است و در مجموع 30 هزار عدد از این ماسک‌ها در انبارهای شرکت وجود دارد.

در بیمارستان‌ها، پزشکان با قرار دادن یک فیلتر هوا بر لوله این ماسک‌ها که تمام صورت را می‌پوشانند، امکان تصفیه 99.99 درصدی جریان هوای تنفسی کادر درمانی را فراهم می‌کنند. به‌علاوه با اتصال لوله کپسول اکسیژن به خروجی همین ماسک‌ها، پزشکان از این عینک‌های شنا، برای کمک به تنفس بیماران بدحال مبتلا به کووید-19 استفاده می‌کنند.

فردریک بونیه، پزشک بیمارستانی در بلژیک می‌گوید استفاده از ماسک‌های دکتلون برای بیماران، راحت‌تر از ماسک‌های پزشکی است.

در بسیاری از شهرهای فرانسه، شهروندان این ماسک‌های غواصی خود را به بیمارستان‌ها اهدا می‌کنند.

هفته گذشته یک شرکت کوچک آلمانی اعلام کرد پس از چندین روز کار بدون وقفه، موفق به تولید فیلتر هوا از طریق پرینت سه‌ بعدی برای این ماسک‌ها شده است. فدریکو آکوستا، یکی از مهندسان این شرکت می‌گوید بعد از جدی شدن بحران کمبود ماسک، دکتر داوید کوهن از شیلی با وی تماس گرفت و برای نخستین بار ایده استفاده از ماسک‌های غواصی به جای ماسک‌های پزشکی را با وی در میان گذاشت.

منبع: تسنیم

تولید ماسک و مایع ضدعفونی در ذیل فعالیت های اجتماعی حرم حضرت علی بن حمزه بن موسی الکاظم(ع) شیراز با حضور نیروهای مردمی و جهادی درحال انجام است.