پنجشنبه , ۲۰ بهمن ۱۴۰۱
صفحه اول » بین المللی » سپاه پاسداران با صدور بیانیه‌ای آمریکا را تهدید کرد/33101بازدید ۵۹ ‍ پ تحرک کم سابقه نظامی آمریکا در عراق برای حمله گسترده به حشدالشعبی/ اعزام نیروهای آمریکایی از کویت و سوریه به عراق/

سپاه پاسداران با صدور بیانیه‌ای آمریکا را تهدید کرد/33101بازدید ۵۹ ‍ پ تحرک کم سابقه نظامی آمریکا در عراق برای حمله گسترده به حشدالشعبی/ اعزام نیروهای آمریکایی از کویت و سوریه به عراق/

خبر‌ها و تحلیل‌ها از تحرکات نیرو‌های نظامی آمریکا در عراق حاکی از آن است که آمریکایی‌ها به دنبال اقداماتی در عراق برای هدف قرار دادن مواضع نیرو‌های مقاومت عراق هستند. طبق گزارش ها، نام عملیاتی که در عراق علیه حشد الشعبی و شاید سپاه پاسداران انجام خواهد شد، «طلوع نو» است. کارشناسان نظامی احتمال داده اند، در نوع خود خونین‌ترین عملیات خواهد بود. کاطع الرکابی، یکی از اعضای کمسیون امنیت و دفاع پارلمان عراق هشدار داد که احتمالا آمریکا در چند روز آینده گروه‌های شبه نظامی حشد الشعبی در عراق را مورد حمله قرار خواهد داد.

تحریریه تابناک جهان: خبر‌ها و تحلیل‌ها از تحرکات نیرو‌های نظامی آمریکا در عراق حاکی از آن است که آمریکایی‌ها به دنبال اقداماتی در عراق برای هدف قرار دادن مواضع نیرو‌های مقاومت عراق هستند.

در همین راستا، رسانه‌ها از ‏ورود ادوات سنگین توپخانه‌ای و زرهی ارتش ایالات متحده USAF و بریتانیا BAF از مرز کویت به داخل عراق خبر می‌دهد. همچنین چهل دستگاه کامیون حامل جنگ افزار و ادوات نظامی ارتش آمریکا نیز از طریق مرز الولید در استان حسکە سوریە به عراق وارد شده اند. ذر عین حال، پایگاه هوایی «عین الاسد» برای فرود بمب افکن استراتژیک Boeing B-۵۲ تقریبا آماده شده و این در حالی است که شنیده‌ها از دستور آمریکا و انگلستان به شهروندان خود مبنی بر خروج از خاک عراق تا سی ام مارس (۷۲ ساعت آینده) حکایت دارد.

روزنامه «نیویورک تایمز» در گزارشی نوشت: پنتاگون در بخشنامه‌ای محرمانه از فرماندهان نظامی خود خواسته تا برنامه‌ای برای افزایش تحرکات در عراق و کارزاری جهت نابودی یکی از گروه‌های مقاومت در این کشور تدوین و طراحی کنند؛ بنابراین، ژنرال «رابرت پی. وایت» فرمانده نظامیان تروریست آمریکایی در عراق ضمن ابراز نگرانی از این دستور، که هفته پیش صادر شده، هشدار داد، چنین اقدامی می‌تواند تقابل خونین و مخرب در منطقه و همچنین جنگ احتمالی با ایران را در پی داشته باشد.

تحرک کم سابقه نظامی آمریکا در عراق برای حمله گسترده به حشدالشعبی/ اعزام نیروهای آمریکایی از کویت و سوریه به عراق/ هشدار ایران به آمریکا

در آخرین سلسله از این تحرکات نظامی مشکوک ـ که به نظر می‌رسد بی‌ارتباط با تنش‌های آمریکا با شبه‌نظامیان شیعه در عراق نباشد ـ خبرگزاری فرانسه از آغاز استقرار سامانه‌های دفاع موشکی پاتریوت در چند پایگاه نظامی آمریکایی از جمله پایگاه “عین الاسد” در استان “الانبار” و پایگاه نظامی “حریر” در حومه اربیل عراق خبر داده است.

بر اساس گزارش خبرگزاری فرانسه، آمریکا از هفته گذشته و بدون اطلاع مقامات عراقی در حال استقرار سامانه پاتریوت در پایگاه “عین الاسد” است. عین الاسد، همان پایگاهی است که حدود سه ماه پیش هدف حمله موشکی تلافی‌جویانه ایران قرار گرفت. این پایگاه در زمان حمله موشکی هجدهم دی ماه ایران، فاقد سامانه دفاع موشکی بوده است.

همچنین گزارش‌ها از عراق حاکی است، طی روز‌های گذشته، نیرو‌های آمریکایی تحرکات و جابجایی‌های نظامی گسترده‌ای در این کشور داشته‌اند.

پیام آمریکا به عبدالمهدی

کمال الحسناوی از رهبران الحشد الشعبی، روز گذشته در گفت‌وگو با پایگاه خبری بغداد الیوم اعلام کرد، عادل عبدالمهدی نخست‌وزیر مستعفی، پیام‌های آمریکایی‌ها درباره عملیات‌هایی علیه گروه‌های مقاومت و الحشد الشعبی را دریافت کرده است.

الحسناوی گفت: سیاسیون عراقی نسبت به این اقدام، در حالی‌که نیرو‌های آمریکایی در حال عقب‌نشینی از پایگاه‌های نظامی در عراق هستند، نگرانند.

تحرک کم سابقه نظامی آمریکا در عراق برای حمله گسترده به حشدالشعبی/ اعزام نیروهای آمریکایی از کویت و سوریه به عراق/ هشدار ایران به آمریکا

وی با بیان این‌که نیرو‌های آمریکایی ضعیف هستند و آن‌ها نمی‌تواند به (حملات) گروه‌های مقاومت پاسخ بدهند، یادآور شد: عقب‌نشینی نیرو‌های آمریکایی برای کاهش فشار و جلوگیری از کشته شدن نیرو‌های آن‌ها در صورت حمله (به مواضع مقاومت) انجام شده است.

این رهبر الحشد الشعبی همچنین تأکید کرد، تهدید‌های آمریکا در واقع تلاش برای ایجاد خروج از عراق است.

عادل عبدالمهدی، صبح امروز طی سخنانی مطبوعاتی، از وجود پرواز‌هایی بدون اجازه وی در نزدیکی مناطق نظامی عراق خبر و درباره احتمال اقدام به عملیات‌ خصمانه هشدار داد.

عبدالمهدی خاطرنشان کرد: ما با نگرانی اطلاعات مربوط به وجود پرواز‌های غیر مجاز در نزدیکی مناطق نظامی را پیگیری کرده و درباره هرگونه اقدام متجاوزانه بدون اطلاع دولت عراق هشدار می‌دهیم؛ ضمن اینکه اقدام به هرگونه عملیات جنگی امنیت شهروندان و حاکمیت و منافع عالی کشور را تهدید می‌کند.

پرواز گسترده بالگرد‌های آمریکایی در عراق

شبکه خبری الحدث شامگاه دوشنبه در گزارشی به نقل از منابع خبری در آمریکا و عراق از احتمال آغاز عملیات گسترده نیرو‌های آمریکایی با نام «طلوع نور» علیه شبه نظامیان شیعی در عراق خبر داد.

الحدث در این گزارش اعلام کرد، سخنگوی نیرو‌های آمریکا در عراق گفته، بهتر است مردم از پایگاه و مراکز شبه نظامیان دور باشند.

از سوی دیگر، «عبدالله غازی» سردبیر القبس در اکانت توئیترش نوشته است: «آمریکا تا ۷۲ ساعت آینده به عملیات گسترده‌ای علیه نیرو‌های مقاومت زیر نظر سپاه پاسداران ایران در عراق دست خواهد زد».

این شبکه خبری همچنین یادآور شد، از زمان جنگ آمریکا و عراق پس از حمله به کویت، این حجم از حضور بالگرد‌های آپاچی و پهپاد‌های آمریکا بر فراز بغداد و عراق تاکنون سابقه نداشته است.

عملیات طلوع نو

طبق گزارش ها، نام عملیاتی که در عراق علیه حشد الشعبی و شاید سپاه پاسداران انجام خواهد شد، «طلوع نو» است. کارشناسان نظامی احتمال داده اند، در نوع خود خونین‌ترین عملیات خواهد بود. کاطع الرکابی، یکی از اعضای کمسیون امنیت و دفاع پارلمان عراق هشدار داد که احتمالا آمریکا در چند روز آینده گروه‌های شبه نظامی حشد الشعبی در عراق را مورد حمله قرار خواهد داد.

اعلام آمادگی مقاومت عراق

به گزارش شبکه تلویزیونی العالم، سخنگوی رسمی گردان‌های حزب الله عراق در گفتگو با این شبکه گفت: تحرکات آمریکا در عراق تصادفی نیست و همچنین تلاشی برای بازآرایی نیرو‌ها به شمار نمی‌رود، بلکه در چارچوب اهدافی صورت می‌گیرد که واشنگتن برای دستیابی به آن‌ها تلاش می‌کند. آمریکا با این اقدامات برای حفاظت از خود برابر حملات تلاش می‌کند، چون نیرو‌های آن مصون نیستند.

وی اضافه کرد: ما تهدیدات آمریکا را جدی می‌گیریم و هر بار که نیرو‌های آمریکایی را هدف قرار دادیم آن را صریحا اعلام کردیم و مسئولیت حملات را بر عهده گرفتیم. این حق ملت عراق است که در برابر آمریکا و توطئه‌ها و اهداف پلید آن، مقاومت کنند.

محیی گفت: ما برای مقاومت در برابر نیرو‌های آمریکایی در صورتی که به ماندن در عراق یا هدف قرار دادن نیرو‌های ما اصرار داشته باشند آمادگی داریم. آمریکایی‌ها می‌دانند اولین مانعی که برابر آن‌ها قرار دارد، گردان‌های حزب الله است و برای همین برای تضعیف آن تلاش می‌کنند.

وی ادامه داد: ما به عنوان یک گروه مجاهد از سال ۲۰۰۳ پیش از تاسیس حشد الشعبی (بسیج مردمی عراق) با آمریکایی‌ها مقابله کرده ایم. آمریکا بار‌ها تلاش کرد گردان‌های حزب الله را هدف قرار دهد. گروه‌های مقاومت به ویژه گردان‌های حزب الله، توانمندی و امکانات مقابله با نیرو‌های آمریکایی را دارند. ملت عراق و گروه‌های مقاومت آن بسیار قویتر از گذشته شده اند و می‌توانند با اشغالگران آمریکایی مقابله کنند.

محمد محیی اضافه کرد: ما از توطئه‌های آمریکایی‌ها چه در داخل عراق و چه در خارج از آن برای هدف قرار دادن گروه‌های مقاومت آگاه هستیم. دولت آمریکا برای فرار از بحران بزرگ کرونا که درگیر آن شده است، تلاش می‌کند و ترامپ فهمیده است که دور دوم ریاست جمهوری خود را از دست خواهد داد.

هشدار ایران

همچنین ایران از طریق سفارت سوئیس به آمریکا پیغام داده در صورت اقدام نظامی با واکنش مخرب مواجه خواهد شد. در این رابطه ستاد کل نیرو‌های مسلح اعلام کرده، با آمادگی کامل مسائل منطقه را زیر نظر دارد. شیطان بزرگ مرتکب غلطی دوباره بشود دیگر جواب ایران محدود به حمله موشکی به یک پایگاه نخواهد بود، بلکه همه پایگاه‌های آمریکا در منطقه در زمین و دریا منتظر پاسخ وحشتناک و ویرانگر ایرانی باشند؛ حتی تل آویو و حیفا هم در امان نخواهند بود.

 

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، با صدور بیانیه‌ای همزمان با 12 فروردین؛ روز جمهوری اسلامی، تهدید کرد که «کوچک‌ترین خطای دشمنان شرور و ماجراجو در هر نقطه‌ای علیه جمهوری اسلامی ایران، آخرین خطای آنان» خواهد بود.

با افزایش دوباره تنش میان ایران و آمریکا طی روزهای اخیر سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بیانیه‌ای تهدیدآمیز صادر کرد. بر اساس گزارش خبرگزاری تسنیم، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، با صدور بیانیه‌ای به مناسبت 12 فروردین؛ روز جمهوری اسلامی، اعلام کرد که «کوچک‌ترین خطای دشمنان شرور و ماجراجو در هر نقطه‌ای علیه جمهوری اسلامی ایران، آخرین خطای آنان» خواهد بود.

در ادامه این بیانیه آمده است: «پاسخ‌های قاطع و ویرانگر جبهه انقلاب اسلامی باورناپذیر بوده و حتی فرصت ابراز پشیمانی به آنان نخواهد داد».

گفتنی است، روز 21 اسفندماه 1398 (11 مارس) گروه کتائب حزب‌الله عراق 30 موشک به پایگاه التاجی؛ محل استقرار نیروهای ائتلاف آمریکایی در شمال بغداد شلیک کرد که در پی آن دو نیروی آمریکایی و یک بریتانیایی کشته و 14 تن دیگر زخمی شدند. ارتش آمریکا روز بعد حملات هوایی را علیه مواضع نیروهای کتائب در نزدیکی بغداد انجام داد.

پس از آن دوباره گروه کتائب روز شنبه هفته بعد حمله گسترده‌تری را به پایگاه التاجی انجام داد و 56 موشک به سمت این پایگاه شلیک کرد. 25 موشک به پایگاه برخورد کردند و سه نیروی نظامی آمریکا و دو نیروی عراقی به شدت زخمی شدند. آمریکا معتقد است که هنوز حمله اخیر را تلافی نکرده است.

همزمان با این حمله، شبکه ان بی سی نیوز به نقل از مقامات دولتی سابق و فعلی آمریکا گزارش داد که دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا با موضوع تلافی گسترده حمله به پایگاه‌های آمریکا در عراق که به گروه‌های مورد حمایت ایران نسبت داده شده، مخالفت کرده است.

این شبکه به نقل از این مقامات نوشت: «ترامپ ابراز نگرانی کرده که حمله به ایران در برهه کنونی با توجه به اینکه ایران و بقیه دنیا در حال مقابله با کووید ۱۹ هستند، وجهه آمریکا را بد جلوه می دهد».

از سوی دیگر، خبرها و تحلیل‌ها از افزایش نیروی نظامی آمریکا در عراق حاکی از آن است که آمریکا به دنبال انجام اقداماتی در این کشور است تا مواضع گروههای نظامی این کشور را مورد هدف قرار دهد.

طبق گزارش‌ها، نام عملیاتی که در عراق علیه حشدالشعبی و شاید سپاه پاسداران انجام خواهد شد «طلوع نو» است. کارشناسان نظامی احتمال داده‌اند که این عملیات در نوع خود خونین‌ترین عملیات خواهد بود.

بر اساس گزارش تابناک، کاطع الرکابی، یکی از اعضای کمسیون امنیت و‌ دفاع پارلمان عراق هشدار داد که احتمالا آمریکا در چند روز آینده گروه‌های شبه‌نظامی حشد‌الشعبی در عراق را مورد حمله قرار خواهد داد.