چهارشنبه , ۳۰ خرداد ۱۴۰۳
صفحه اول » بین المللی » نماینده عراقی: خروج کارمندان سفارت آمریکا مقدمه‌ای برای حمله به مقاومت است

نماینده عراقی: خروج کارمندان سفارت آمریکا مقدمه‌ای برای حمله به مقاومت است

درخواست برگزاری جلسه پارلمان عراق در پی تهدید اخیر آمریکا

پس از آنکه آمریکا به قصد خود برای حمله مجدد به برخی مواضع درعراق اشاره کرده، یکی از نمایندگان ائتلاف «الفتح» عراق خواستار برگزاری جلسه پارلمان به این منظور شد.

به گزارش مشرق، در پی تحرکات اخیر آمریکا در عراق که حاکی از قصد این کشور برای حمله مجدد به مواضع مقاومت عراق دارد، «حامد الموسوی» نماینده پارلمان عراق و عضو ائتلاف «الفتح» امروز (یکشنبه) خواستار برگزاری جلسه‌ پارلمان به همین منظور شد.

بر اساس گزارش «موازین نیوز»، الموسوی اعلام کرد، باید فورا جلسه‌ای در پارلمان برگزار شود تا در آن درباره «نیت شوم» آمریکا برای «حمله کثیف دیگری» در عراق بحث و تبادل‌نظر شود.

وی ادامه داد، هدف از این توطئه‌ها متشنج کردن وضعیت داخلی عراق آنهم در سایه وضعیت کنونی و مشغول بودن عراق به مقابله به کروناست.

الموسوی از «عادل عبدالمهدی» نخست‌وزیر عراق درخواست کرد، با باز کردن کانال‌های ارتباطی مستقیم و فوری جلوی این اقدام را بگیرد.

روزنامه «نیویورک تایمز» بامداد شنبه هفته جاری در گزارشی نوشت که پنتاگون در بخشنامه‌ای محرمانه از فرماندهان نظامی خود خواسته تا برنامه‌ای برای افزایش تحرکات در عراق و کارزاری جهت «نابودی» یکی از گروه‌های مقاومت در این کشور تدوین و طراحی کنند.

در همین زمینه، ائتلاف «النهج الوطنی» خواستار وحدت ائتلاف‌های سیاسی در پی اشاره‌های آمریکا برای انجام اقدام نظامی جدید علیه عراق و تحریم اقتصادی این کشور شد.

«حسین العقابی» عضو ائتلاف مذکور در پارلمان عراق به وبگاه «المعلومه» گفت، ائتلاف‌های سیاسی باید این اشاره‌های آمریکا درباره حمله و تحریم اقتصادی عراق را جدی بگیرند.

العقابی تأکید کرد، همه ائتلاف‌های سیاسی  باید در زمینه تشکیل هر چه سریعتر کابینه جدید تلاش کنند. عراق نمی‌تواند همه این مشکلات را تحمل کند بویژه در وضعیت کنونی که در بحران اقتصادی است.

«کریم الخیکانی» تحلیلگر سیاسی عراق امروز (یکشنبه) درباره طرح آمریکا برای خارج کردن نیروهایش از سفارت خود در بغداد و برخی پایگاه‌های نظامی و جایگزین کردن نیروهای ویژه رزمی به جای آن‌ها جهت اجرای طرح اشغال مجدد عراق، هشدار داد.

منبع: فارس
کریم علیوی

یک نماینده عراقی گفت که خروج کارکنان سفارت آمریکا از عراق و بازچینی نیروهای این کشور نشان از وجود برنامه‌ای برای حمله به مواضع نیروهای عراقی و مقاومت دارد.

به گزارش مشرق، «کریم علیوی» نماینده ائتلاف «الفتح» به رهبری «هادی العامری» خروج کارمندان سفارت آمریکا از عراق را زمینه‌سازی برای حمله به مواضع نظامی عراق از جمله الحشد الشعبی دانست.

او به وبگاه المعلومه گفت که این اقدام سفارت آمریکا در بغداد نشان می‌دهد که این کشور برنامه‌ای برای ضربه به الحشد الشعبی و گروه‌های مقاومت یا رهبران آن دارد و با خارج کردن دیپلمات‌های خود می‌خواهد آن‌ها را در برابر هرگونه واکنشی ایمن نگه دارد.

علیوی خروج نظامیان آمریکایی از برخی پایگاه‌ها و انتقال آن‌ها به پایگاه‌های بزرگ‌تر را با این هدف دانست که ارتش آمریکا قصد دارد با جمع‌آوری نیروهای خود در پایگاههای بزرگ‌تر، بتواند از آن‌ها محافظت کند و اینگونه نیروهای آمریکایی در معرض آتش نیروهای مقاومت نباشند.

این نماینده عراقی تأکید کرد که نیروهای آمریکایی به خوبی می‌دانند که هرگونه حمله به نیروهای مقاومت و الحشد الشعبی، بی تردید بدون پاسخ نخواهد ماند.

او هرگونه عقب‌نشینی آمریکا از عراق را رد کرد و گفت که آمریکایی‌ها فقط مواضع خود را تغییر داده‌اند و می‌خواهند نیروهای خود را در پایگاههای اصلی از جمله «عین الاسد» و «حریر» متمرکز کنند.

روزنامه «نیویورک تایمز» بامداد شنبه (دیروز) در گزارشی نوشت که پنتاگون در بخشنامه‌ای محرمانه از فرماندهان نظامی خود خواسته تا برنامه‌ای برای افزایش تحرکات در عراق و کارزاری جهت «نابودی» یکی از گروه‌های مقاومت در این کشور تدوین و طراحی کنند.

منبع: فارس