سه شنبه , ۱۱ بهمن ۱۴۰۱
صفحه اول » بین المللی » مترجم ارتش آلمان به جرم جاسوسی برای ایران به زندان محکوم شد/

مترجم ارتش آلمان به جرم جاسوسی برای ایران به زندان محکوم شد/

دادگاهی در آلمان روز دوشنبه یک مترجم ارتش این کشور را به جرم فروش اطلاعات محرمانه به ایران به شش سال و ۱۰ ماه زندان محکوم کرد.
یک مامور قضایی آلمان در مقابل ورودی یک دادگاه (عکس از آرشیو)
یک مامور قضایی آلمان در مقابل ورودی یک دادگاه (عکس از آرشیو)

رادیوفردا- چهارشنبه ۶ فروردین ۱۳۹۹ /از این فرد به عنوان «عبدالحمید اس.»، مترجم افغانستانی، نام برده شده و گفته می‌شود ۵۱ سال دارد و در ارتش آلمان به مترجمی و مشاوره مشغول به کار بود.دادگاه شهر کوبلنز همچنین آسیه س. ، همسر آلمانی افغان این مترجم، را نیز به جرم همدستی با «عبدالحمید اس.» به ۱۰ ماه زندان تعلیقی محکوم کرده است.شبکه تلویزیونی «ان تی وی» گزارش داد که عبدالحمید اس. به عنوان کارمند ارتش آلمان با سوء استفاده از موقعیت خود مرتکب «خیانت» شده است.خبرگزاری فرانسه می‌گوید، معمولا جرم خیانت در سیستم قضایی آلمان ۱۵ حبس دارد، اما از آنجا که این دو نفر به اتهام خود اعتراف کرده و سابقه کیفری هم نداشتند بهمین دلیل حبس کمتری گرفتند.دادگاه این دو به دلیل حساسیت موضوع به صورت غیر علنی برگزار شده است.

پرچم آلمان در جریان مراسمی در اکتبر ۲۰۱۰

بیشتر در این باره:

دادگاه مترجم و مشاور ارتش آلمان متهم به جاسوسی برای تهران آغاز می‌شود

«عبدالحمید اس.» متولد کابل بوده و چند سال به عنوان مترجم و مشاور فرهنگی در پادگان هاینریش-هرتز ارتش آلمان در شهر دیئون، در نزدیکی شهر کوبلنز کار کرده است.

دادگاه می گوید، «عبدالحمید اس.» دستکم هشت بار بین سال‌های ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۷ در شهرهای مختلف اروپا با ماموران اطلاعاتی ایران دیدار کرده است.

طبق این گزارش این مترجم و مشاور ارتش آلمان در دیدار با ماموران اطلاعاتی ایران اطلاعاتی از جمله «نقشه‌های ارتش آلمان درباره موقعیت‌های نظامی» و همچنین برخی از ارزیابی‌های وزارت دفاع آلمان درباره کشورها و موضوعات ویژه را به آنها داده است.

پیشتر «اشپیگل» آلمان گزارش داده بود که مشاور بازداشت‌شده برای وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی کار می‌کرد و «به اطلاعات حساسی» در مورد اعزام نیروهای آلمانی به افغانستان دسترسی داشته است.

براساس اطلاعات منتشر شده «عبدالحمید اس.» در ازای فروش این اطلاعات ۳۷ هزار دلار از ماموران ایرانی دریافت کرده است.

سخنگوی وزارت خارجه ایران دی ماه سال ۱۳۹۷ در واکنش به گزارش‌های مربوط به بازداشت مشاور و مترجم افغان‌تبار نیز گفته بود هدف تلاش برای «تخریب روابط ایران و اروپا» است. این سخنگو ارتباط «عبدالحمید اس.» با ایران را رد کرده بود.