دوشنبه , ۲۸ خرداد ۱۴۰۳
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » صندوق نوآوری اعلام کرد؛ تولید روزانه ۱۰هزار ماسک چندلایه توسط یک شرکت دانش بنیان/

صندوق نوآوری اعلام کرد؛ تولید روزانه ۱۰هزار ماسک چندلایه توسط یک شرکت دانش بنیان/

یک شرکت دانش بنیان در یزد موفق به راه اندازی خط تولید ماسک های N۹۵ بدون سوپاپ شد.

تولید روزانه ۱۰هزار ماسک چندلایه توسط یک شرکت دانش بنیان

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از  صندوق نوآوری و شکوفایی، دکتر مسعود حافظی، رئیس هیات مدیره یک شرکت دانش بنیان در مورد ویژگی‌های این ماسک اظهار کرد: با اخذ مجوز از وزارت بهداشت و اداره کل تجهیزات پزشکی، ماسک‌های چهار و پنج لایه برای بیمارستان‌ها تولید می‌کنیم.

وی افزود: این ماسک به لحاظ طراحی و کیفیت مشابه ماسک N۹۵ اما بدون سوپاپ است زیرا سوپاپ، بازدم فرد را به هوای بیرون ارسال می‌کند و چنانچه فرد استفاده کننده ناقل یا بیمار مبتلا به کرونا باشد بازدم آن ویروس را در هوا منتشر می‌کند، به همین دلیل در جلسه‌ای که در وزارت بهداشت داشتیم تصمیم گرفته شد که این ماسک با همان کیفیت اما بدون سوپاپ خروج بازدم تولید شود.

حافظی، کیفیت پارچه ماسک را مشابه ماسک N۹۵  عنوان کرد و گفت: لایه پارچه‌ای ماسک N۹۵ از انتشار ویروس جلوگیری می‌کند. با توجه به شیوع ویروس کرونا در کشور و نیاز جدی کادر درمانی به این محصول، در حال حاضر ماسک‌ها را به طور کامل تولید کرده و مستقیماً در بیمارستان‌ها توزیع می‌کنیم.

وی در مورد محدودیت و ظرفیت تولید این ماسک خاطرنشان کرد: پارچه بکار رفته در لایه میانی این ماسک توسط شرکت تولید می‌شود به این شکل که مواد اولیه تامین شده توسط تجهیزات نساجی استان یزد به پارچه مورد نیاز تولید ماسک یا مدیا تبدیل می‌شود. بر این اساس می‌توانیم روزانه ۱۰ هزار متر پارچه با عرض ۱۶۰ متر تولید کنیم که ضمن تامین نیاز شرکت امکان عرضه آن به تولید کنندگان دیگر ماسک نیز وجود دارد.

رئیس هیات مدیره شرکت ادامه داد: در گذشته امکان تولید هزار عدد ماسک در روز را داشتیم و با کمی تغییرات این میزان به سه هزار عدد در روز افزایش یافته است و بعد از دریافت تسهیلات صندوق نوآوری و شکوفایی و راه‌اندازی خط تولید این محصول که تا پایان هفته بهره‌برداری خواهد شد ظرفیت تولید ما به ۱۰ هزار ماسک در روز افزایش خواهد یافت.

حافظی تسهیلات دریافت شده از صندوق نوآوری و شکوفایی را مفید ارزیابی کرد و گفت: یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان از طریق صندوق پژوهش و فناوری استان یزد تسهیلات برای خرید تجهیزات، مواد اولیه و سرمایه در گردش دریافت کردیم و با این پول خط تولید ماسک را راه‌اندازی کرده و تا پایان هفته ظرفیت تولید را به ۱۰ هزار ماسک در روز افزایش خواهیم داد.