شنبه , ۲ تیر ۱۴۰۳
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » رئیس انجمن تغذیه ایران؛ویتامین D در روزهای کرونایی چگونه مصرف شود/چرا ایران به پزشکان بدون مرز اجازه ورود نداد؟

رئیس انجمن تغذیه ایران؛ویتامین D در روزهای کرونایی چگونه مصرف شود/چرا ایران به پزشکان بدون مرز اجازه ورود نداد؟

به گزارش مشرق، الهام اکبری عضو هیت علمی دانشگاه تربیت مدرس در توییتر نوشت:
«به آنهاکه نه تعمدی؛ بلکه ناآگاهانه معترضند که چراجاسوسان فرانسوی اجازه ورود نگرفتند، توصیه می کنم فیلم ⁧ شیوع⁩ را ببینند. امریکایها به جای واکسن اصلی، ورژن جعلی را در ازای آزادی یکی از نیروهایشان تحویل دادند! مشابهت عجیب این فیلم و حوادث فعلی بسیار عبرت آموز است».

ویتامین D در روزهای کرونایی چگونه مصرف شود

رئیس انجمن تغذیه ایران گفت: برای تقویت سیستم ایمنی در کسانی که ممکن است کمبود ویتامین D داشته باشند استفاده از این مکمل مفید است.

به گزارش خبرگزاری مهر، میرزای رزاز، افزود: افرادی که به هر دلیل با نور خورشید مواجهه کافی ندارند ممکن است دچار کمبود ویتامین D شوند که یکی از عوارض کمبود ضعف سیستم ایمنی بدن است. این افراد شامل کسانی هستند که اخیراً مواجهه با نور خورشید نداشته‌اند و در چند ماه گذشته مکمل ویتامین D مصرف نکرده‌اند.

وی در خصوص نقش ویتامین D در پیشگیری از عفونت تنفسی و دیدگاه‌های مختلفی که در این زمینه وجود دارد گفت: نقش ویتامین D در پیشگیری از عفونت تنفسی مورد سوال و مناقشه است هر چند آخرین گزارش چاپ شده در مجله معتبر BMJ اثر مثبتی را گزارش کرده است بخصوص د ر کسانی که کمبود ویتامین دارند. نکته مهم آنست که کمبود ویتامین D انسان را مستعد ابتلاء به عفونت‌های تنفسی می‌کند و دریافت بالای آن نیز کارایی ندارد.

رئیس انجمن تغذیه ایران در خصوص مقدار دوز مورد نیاز افراد خاطرنشان کرد: به نظر می‌رسد استفاده از دوزهای کوچک روزانه یا هفتگی بهتر از دوزهای بزرگ باشدو با توجه به گزارشات متعدد از کمبود ویتامین D در مردم ایران پیشنهاد می‌شود که دستور عمل تجویز مکمل افراد بالای ۲ سال مصرف روزانه ۸۰۰ واحد بین المللی ویتامین و یا مصرف سه قرص ۲۰۰۰ واحدی در هفته و افراد زیر ۲ سال ۴۰۰ واحد روزانه توصیه می‌گردد.

وی تصریح کرد: ویتامین D به دو صورت وارد بدن انسان می‌شود یا توسط نور خورشید از پیش ساز آن در پوست dehydrocholesterol-7 سنتز می‌شود یا از رژیم غذایی دریافت می‌شود. نقش دقیق ویتامین D در سیستم ایمنی کاملاً شناخته شده نیست چون پاسخ ایمنی یک فرایند static نیست و بستگی به stage of infection دارد. بر اساس مطالعات activated human T endothelial cells , and B cells lining the upper and lower respiratory tract فرم غیر فعال این ویتامین را به فرم فعال آن تبدیل می‌کند.

این استاد دانشگاه در خاتمه گفت: نکته مهم دیگر آنست که 2D OH)) 1a,25 تولید defensin و cathelicidin را به عنوان آنتی بیوتیک های اندوژنوس تحریک می‌کند که نه تنها عفونت‌های میکروبی بلکه اثرات مخربی بر عفونت‌های ویروسی مثل آنفولانزا دارد. شایان ذکر است که تولید cathelicidin وابسته به دوز سرمی 2D OH)) 1a,25 می‌باشد و دوز ng/ml30 برای تولید cathelicidin لازم است و دوزهای بالاتر از 40 ng/ml کارآمد نیست .