سه شنبه , ۳۰ شهریور ۱۴۰۰
صفحه اول » بین المللی » بیانیه وزارت امور خارجه در سالروز عملیات عربستان برعلیه حوثیاهای انصارالله در یمن

بیانیه وزارت امور خارجه در سالروز عملیات عربستان برعلیه حوثیاهای انصارالله در یمن

وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در ششمین سالروز عملیات نظامی عربستان سعودی برای حمایت از دولت قانونی یمن بیانیه‌ای منتشر  کرد.

به گزارش تابناک به نقل از ایسنا، متن این بیانیه مداخله جویانه و تجاوزطلبانه به شرح زیر است:

«به نام خدا

جمهوری اسلامی ایران با محکومت تجاوز ممتد نظامی نیرو‌های موسوم به ائتلاف به یمن تاکید می‌نماید این جنگ خانمان سوز و حماقت آلود در حالی وارد ششمین سال آن می‌شود که نتیجه‌ای جز ویرانی و کشتار مردم بی گناه و مظلوم یمن در بر نداشته است و با نابودی زیرساخت ها، یمن را به کشوری ویرانه و زندگی را برای مردم آن به رنج روزمره تبدیل کرده است.بنا به تائید سازمان‌های بین المللی ۸۰ درصد جمعیت یمن یعنی حدود ۲۵ میلیون زن و کودک در یمن به کمک‌های انسان دوستانه نیازمندند؛ این تراژدی انسانی در سایه سکوت جامعه بین المللی و استمرار زیرپاگذاشتن تمامی قوانین بین المللی و حقوق بشری از طرف متجاوزین در حال رقم خوردن است.تحریم‌های ظالمانه و غیر انسانی و جنایات صورت گرفته باعث شده تا از وضعیت فاجعه آمیز مردم یمن بعنوان بزرگ‌ترین تراژدی انسانی قرن در سطح جهانی یاد شود.تجاوز نظامی به یمن در حالی ادامه دارد که آمریکا و بعضی کشور‌های دیگر نه تنها چشم‌های خود را بر جنایات جنگی نیرو‌های متجاوز بسته اند بلکه همچنان با فروش تسلیحات و حمایت‌های اطلاعاتی و پشتیبانی در این جنایات سهیم اند و باید پاسخگو باشند.
در همین راستا متاسفانه اخیرا شاهد هستیم آمریکا به این اقدامات بسنده نکرده است و با افزایش حضور چشمگیر نظامی خود در مناطق مختلف یمن از راهبردش در یمن پرده برداشته و به دنبال تثبیت نظامی خود در این کشور است. این امر در حالی است که آمریکا ثابت کرده در هر یک از کشور‌های منطقه حضور یافته نتیجه‌ای جز ناامنی و چپاول سرمایه‌های آن کشور‌ها ارمغان دیگری نداشته است. اما سرانجام آمریکا شکست دیگری را در یمن تجربه و با سر شکستگی این کشور را نیز ترک خواهد کرد.
جمهوری اسلامی ایران از ابتدای این جنگ تاکید داشته است که بحران یمن راه حل نظامی ندارد و بر همین اساس طرح چهارماده‌ای خود را در روز‌های آغازین تجاوز، مبتنی بر آتش‌بس فوری، تسریع در ارسال کمک‌های انسانی و رفع محاصره ظالمانه و انجام گفتگو‌ها بین همه گروه‌های یمنی و تشکیل دولت فراگیر ملی ارایه کرد.
جمهوری اسلامی ایران بر همین اساس با حمایت از وحدت سرزمینی یمن تاکید دارد راه‌حل‌های سیاسی همچون توافق استکهلم و تعمیم آن به همه موضوعات و مناطق در یمن، می‌تواند امید به دستیابی به صلح و آرامش در سراسر این کشور را زنده نگه دارد.»