سه شنبه , ۵ تیر ۱۴۰۳
صفحه اول » بین المللی » ۴ نکته جدید درباره شیوع جهانی ویروس کرونا در ۲۴ ساعت اخیر

۴ نکته جدید درباره شیوع جهانی ویروس کرونا در ۲۴ ساعت اخیر

از روزی که اعلام شد ویروس جدیدی از خانواده ویروس‌های کرونا شناسایی شده تا زمانی که این ویروس از مرز‌های چین بیرون رفت، به کشور‌های مختلفی سرایت کرد و شمار مبتلایانش به ۱۰۰ هزار نفر رسید، حدود دو ماه و چند روز زمان سپری شد، اما رسیدن شمار مبتلایان به عدد ۲۰۰ هزار تنها ۱۲ روز نیاز داشت و قله بعدی یعنی ۳۰۰ هزار مبتلا، کمتر از ۳ روز بعد فتح شد!

نکته مهم: این گزارش بر مبنای آمار‌های جهانی در ۲۴ ساعت منتهی به بامداد امروز (معادل روز گذشته در تقویم میلادی و بر مبنای ساعت ۰۰:۰۰ گرینویچ) تنظیم شده و شامل به روزرسانی‌های آمار بعد از آن نیست.
به گزارش «تابناک»، حدود دوازده روز پس از اعلام همه‌گیری جهانی ویروس کرونای جدید یا پاندمی کووید ۱۹، اوضاع به مراتب وخیم‌تر شده است؛ آنقدر وخیم که ممکن است از خواندن برخی اعداد و ارقامی که در این گزارش به آن‌ها اشاره خواهیم کرد، متعجب شوید، هرچند عمر این اعداد بسیار کوتاه شده و ممکن است تا زمان مطالعه شما، بسیاری شان تغییر کرده باشد!

یک- ۶۰، ۱۲ و ۳

از روزی که اعلام شد ویروس جدیدی از خانواده ویروس‌های کرونا شناسایی شده (حوالی نیمه دی ۹۸) و به مرور بر افراد مبتلا به آن در شرق چین افزوده شد تا زمانی که این ویروس از مرز‌های این کشور بیرون رفت، به کشور‌های مختلفی رسید و سرانجام ایران را هم درگیر کرد (۳۰ بهمن ۹۸) و به ۱۰۰ هزار مبتلا در سراسر جهان رسید (۱۷ اسفند ۹۸)، حدود دو ماه و چند روز زمان سپری شد، اما رسیدن شمار مبتلایان به عدد ۲۰۰ هزار (۱ فروردین ۹۹) تنها ۱۲ روز نیاز داشت و قله بعدی یعنی ۳۰۰ هزار مبتلا، کمتر از ۳ روز بعد (۳ فروردین ۹۹) فتح شد!
۴ نکته جدید در آمار شیوع ویروس کرونا در جهان در ۲۴ ساعت گذشته

دو- ۲، ۴، ۵، ۶ و ۸

اما بشنوید از وضعیت کشورمان در میان شمار کشور‌هایی که این ویروس در آن‌ها شناسایی و به سازمان بهداشت جهانی اعلام شده است. کشور‌هایی که بر اساس آمار‌ها تا ساعت ۲۳:۵۹ روز ۲۲ مارس ۲۰۲۰ میلادی (بامداد امروز به وقت ایران) شمارشان به ۱۹۲ رسیده است و ایران رتبه ۲ از نظر شمار بهبودیافتگان، رتبه ۴ از نظر مرگ بر اثر بیماری کووید ۱۹، رتبه ۵ از نظر تعداد پرونده‌های باز (آن‌هایی که زنده‌اند، اما بهبود نیافته و ترخیص نشده‌اند)، رتبه ۶ از نظر آمار تجمیعی مبتلایان از روز نخست تا کنون و رتبه ۸ از نظر نرخ ابتلا به نسبت جمعیت را در میان کشور‌های با جمعیت بالاتر از یک میلیون نفر در اختیار دارد. (جدول زیر)
۴ نکته جدید در آمار شیوع ویروس کرونا در جهان در ۲۴ ساعت گذشته

سه- ۹۳، ۴۴ و ۵

همان گونه که گفتیم، ویروس کرونا تا کنون به ۱۹۲ کشور جهان راه یافته است، اما تقریبا در نیمی از این کشور‌ها جان کسی را نگرفته و تنها در ۹۳ کشور به مرگ برخی نایل آمده است! در ۹۳ کشوری که نام ۴۴ تایشان در آمار مرگ و میر‌های این ویروس و بیماری ناشی از آن یعنی کووید ۱۹ در ۲۴ ساعت اخیر هم به چشم می‌خورد. چهل و چهار کشوری که ۵ تایشان تا کنون با این ویروس مرگی را تجربه و ثبت نکرده بودند و به اطلاع سازمان بهداشت جهانی نرسانده بودند. آماری که قیاس آن با آمار‌های روز‌های قبل نشان از تداوم تاخت و تاز بی رحمانه ویروس کرونای جدید در جهان و افزایش سریع آمار و ارقام در روز‌های آتی دارد.
۴ نکته جدید در آمار شیوع ویروس کرونا در جهان در ۲۴ ساعت گذشته
چهار- ۳۴ %
نیم نگاهی به جدول میزان ابتلا و مرگ و مر ناشی از شیوع ویروس در ۲۴ ساعت اخیر در نقاط مختلف جهان کافی است تا یک نکته آمریکایی به وضوح خودنمایی کند. اینکه شمار مبتلایان قطعی ویروس در این کشور از ۲۴۲۰۷ نفر در روز گذشته، به ۳۲۴۶۴ نفر رسیده است. افزایش ۳۴ درصدی شمار مبتلایان در ۲۴ ساعت که می‌تواند نشانه اوج گیری آمار کووید ۱۹ در این کشور با نرخ رشدی چشمگیر در روز‌های آتی باشد و حتی جایگاه این کشور در جداول را به شدت تحت تاثیر قرار دهد. این را شناسایی ۸۲۵۷ مبتلا در آمریکا در شبانه روز اخیر نشان می‌دهد که فاصله محسوسی با کشف ۵۵۴۰ مبتلای جدید در ایتالیا و دیگر کشور‌ها در رده‌های پایین‌تر دارد.
۴ نکته جدید در آمار شیوع ویروس کرونا در جهان در ۲۴ ساعت گذشته