شنبه , ۲ تیر ۱۴۰۳
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » بسته ویژه خبری!

بسته ویژه خبری!

شبکه ۴ برای این اجرای زنده ناچار به عذرخواهی رسمی شد! / پایداری در مجلس آینده ۱۸۰ نماینده دارد! / کنایه عجیب علیفر به فردوسی‌پور / انگلیس ماسک‌های خریداری شده را تحویل ایران نداد!
شبکه ۴ برای این اجرای زنده پرواز همای ناچار به عذرخواهی رسمی شد!

آوازخوانی پرواز همای در برنامه زنده «شب‌های هنر» که روی آنتن شبکه چهار سیما می‌رود، دردسر ساز شد. مدیر گروه ادب و هنر این شبکه بابت کیفیت ادبی این شعر و محتوای آن عذرخواهی کرد.

درصد افراد مسموم با الکل در خوزستان جان باختند

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اهواز گفت: ۹ درصد افرادی که در اسفندماه به دلیل مسمومیت الکلی به مراکز درمانی استان خوزستان مراجعه کردند، جان باختند. علی احسان پور درباره این خبر اظهار کرد: در نیمه دوم اسفندماه سال گذشته ۶۷۳ بیمار با مسمومیت مشروبات سمی الکلی به مراکز درمانی خوزستان مراجعه کرده‌اند که ۹ درصد از این افراد جان خود را از دست دادند. وی ابراز خشنودی کرد و افزود: کادر درمانی علوم پزشکی با اقدامات مناسب درمانی شامل دیالیز، موفق به حفظ جان ۶۱۰ تن از این بیماران شدند. سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اهواز ادامه داد: این در حالی است که بهترین آمار کل دنیا در این خصوص بیش از ۱۰ درصد است. احسان پور به مصرف مشروبات الکلی تقلبی اشاره کرد و افزود: در نقاط مختلف کشور در همین دوره، با مراجعه تعداد کمتری از این بیماران که طبیعتاً فشار کمتری به سیستم درمان وارد می‌کند، آمار فوت بیش از ۱۵ درصد داشته‌اند که البته این آمار مطابق با استاندارد‌های بین المللی است.

واکنش فرمانداری میناب به خبر انتقال بیماران کرونایی از قم به میناب

روابط عمومی معاونت استانداری و فرمانداری ویژه میناب در اطلاعیه‌ای انتقال بیماران کرونایی از قم به میناب را تکذیب و اعلام کرد تصاویر منتشر شده در این زمینه مربوط به این شهرستان نیست. در اطلاعیه روابط عمومی معاونت استانداری و فرمانداری ویژه میناب، آمده است: در پی انتشار فایل صوتی به همراه تصویر یک فروند بالگرد، مبنی بر انتقال ۷۰ بیمار کرونایی از قم به‌میناب، به اطلاع رسانیده می شود موضوع مورد اشاره در این فایل صوتی کاملا کذب و تصویر مرتبط با شهرستان میناب نیست. تجهیز سالن ورزشی میناب به تختخواب بر اساس مصوبه‌ی شورای بهداشت شهرستان، جهت ایجاد آمادگی کامل برای ایام اضطراری برای مراقبت از بیمارانی است که بعد از بهبودی نیازمند گذراندن دوره‌ی نقاهت هستند می‌باشد و در صورت احساس نیاز از این اماکن استفاده خواهد شد؛ لذا از مردم عزیز خواهشمندیم نسبت به شایعات مطرح در فضای مجازی توسط شایعه پراکنان توجه نکرده و اخبار مربوطه را از رسانه‌ها و خبرگزاری‌های رسمی دنبال کنند. شایان ذکر است شناسایی عوامل شایعه پراکن که اقدام به سلب آرامش روانی مردم عزیز در فضای مجازی می‌نمایند، در دستور کار دستگاه‌های مربوطه قرار گرفته و با هرگونه شایعه پراکنی مطابق قانون برخواهد شد.

فوت ۶۷ تن بر اثر مسمومیت با الکل در فارس

محمد جواد مرادیان، رئیس اورژانس فارس در گفت‌وگویی اظهار داشت: از اسفندماه ۹۸ تا ساعت ۱۴ امروز دوم فرودین ماه، ۴۹۶ نفر بر اثر مسمومیت ناشی از مصرف الکل به مراکز درمانی استان مراجعه کردند. وی افزود: متاسفانه در این مدت ۶۷ تن بر اثر مسمومیت با الکل در استان جان خود را از دست دادند. مرادیان ادامه داد: در حال حاضر موارد بستری ناشی از مصرف و مسومیت الکل ۴۲۹ تن است که ۳۸۳ تن در مراکز درمانی شهر شیراز و ۹۸ تن در مراکز شهرستانی بستری و در بخش مراقبت‌های ویژه تحت مداوا هستند. رئیس اورژانس فارس ضمن هشدار جدی اعلام کرد: مصرف هرگونه الکل به هیچ عنوان در کنترل، پیشگیری و کاهش بیماری کرونا موثر نیست و اثرات زیانبخشی را به دنبال دارد.

پایداری در مجلس آینده ۱۸۰ نماینده دارد

منصور حقیقت‌پور، مشاور علی لاریجانی در گفت‌وگویی در پاسخ به این که «آقای قالیباف مسیر ساده‌ای برای رسیدن به کرسی ریاست مجلس دارد؟» گفت: خیر. راحت نیست، چون ۱۸۰ نماینده همسو با جبهه پایداری به مجلس آینده راه پیدا کرده اند بنابراین بهتر است که آقای قالیباف سر جایش مثل یک نماینده معمولی بنشیند و برای کسب کرسی ریاست اقدام نکند. مطمئن باشیم پایداری‌ها در خردادماه خط عبور از قالیباف را کلید می‌زنند. معتقدم اگر آقای قالیباف برای ریاست بیاید پایداری‌ها با تراکتور از روی او رد می‌شوند و خردش می‌کنند. پایداری‌ها هم ریاست مجلس را می‌گیرند و مطمئن باشید که تمام کمیسیون‌های مهم را در اختیار می‌گیرند. حتی از همین الان اسامی اعضای آن‌ها در کمیسیون‌های تخصصی را هم می‌توانم بگویم مثلا آقای ذوالنور رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس خواهد شد. در واقع نبض مجلس آینده در اختیار پایداری خواهد بود.

کنایه عجیب علیفر به فردوسی‌پور

علیرضا علیفر در مصاحبه جدیدش درباره مشکلات پیش آمده بین مدیران شبکه سه و عادل فردوسی‌پور معتقد است تعطیلی نود نظر مدیران شبکه بوده و عادل پس از تعطیلی برنامه‌اش باید با گفتن چشم این موضوع را می‌پذیرفت تا گزارشگری را از او نگیرند! علیفر در قسمت دیگری از حرف‌هایش هم گفته مردم نمی‌توانند درباره اتفاقات تلویزیون تصمیم‌گیری کنند و حق با مدیران است!

مردم ٢٠٠ هزار بلیت هواپیما و ٣٠٠ هزار بلیت قطار خود را پس گرفتند

وزیر راه و شهرسازی: تعداد تردد‌های برون شهری نسبت به مدت مشابه سال قبل ۵۱ درصد کاهش یافته است که در صورت حذف تکرار به بیش از ۶۰ درصد خواهد رسید. مردم ٢٠٠ هزار بلیت هواپیما و ٣٠٠ هزار بلیت قطار را پس گرفتند. ترانزیت و برقراری تجارت با توجه به فرافکنی رسانه‌های خارجی در جهت تضعیف جریان تولید بسیار حائز اهمیت است./ ایرنا

اولین دزدی که در سال ۹۹ در تهران دستگیر شد

مرکز اطلاع رسانی پلیس پیشگیری پایتخت: ساعت ۷:۲۰ دقیقه صبح نخستین روز سال ۹۹ ماموران گشت انتظامی کلانتری ۱۵۲ خانی آباد در حال گشت زنی بودند که با مرد جوانی در حال باز کردن آیفون تصویری یک ساختمان روبه رو شدند. ماموران که به رفتار مرد جوان مشکوک شده بودند به سراغ وی رفتند و در حالی که مرد جوان ادعا کرد، از ساکنان ساختمان است، مدیر ساختمان درخواست پلیس به جلوی درآمد و مشخص شد، این مرد از اهالی این ساختمان نبوده و قصد سرقت آیفون تصویری را داشته است. بدین ترتیب، مرد جوان که راهی جز اعتراف نداشت ادعا کرد، با توجه به خلوتی خیابان در زمان سال تحویل قصد سرقت آیفون تصویری را داشتم که پلیس سر رسید و دستگیر شدم.

انگلیس ماسک‌های خریداری شده را تحویل ایران نداد!

«رئیسی» معاون وزیر بهداشت: تن‌ا دو ساعت پس از مثبت شدن تست اولین بیمار کرونایی موضوع را رسانه‌ای کردیم. ما برای اعلام کردن این موضوع هیچگونه ملاحظه سیاسی را در نظر نگرفتیم. ما قبل از این موضوع چندین میلیون ماسک را از انگلیس خریداری کرده بودیم، اما به دلیل تحریم‌ها این کشور ماسک‌ها را به ما تحویل نداده است. ما باید این را در نظر داشته باشیم که در حال حاضر کانون انتشار کووید ۱۹ در دنیا اروپا و ایتالیاست. بهتر است نگاهی به برخی کشور‌های اروپایی بیندازیم که تحت هیچ گونه تحریمی نیستند و در حال حاضر برای کنترل این بیماری دچار مشکل شده‌اند. تا آخر خرداد در صورت رعایت نکات بهداشتی از این بیماری خلاص خواهیم شد. / وبدا

ترامپ نسخه پزشکی پیچید

رئیس جمهور آمریکا در توییتی نوشت: هیدروکسی کلروکین (HYDROXYCHLOROQUINE) و آزیترومایسین (AZITHROMYCIN)، به همراه یکدیگر، شانس واقعی دارند تا به یکی از موثرترین دارو‌ها در تاریخ این رشته تبدیل شوند. سازمان غذا و دارو به یک دستاورد بزرگ رسیده است. از شما متشکرم! امیدواریم هر دو آن‌ها به سرعت مورد استفاده قرار بگیرند. مردم در حال مردن هستند، سریع تر اقدام کنید، رحمت خدا بر همگان. /صداوسیما

ماکرون از آزادی یک زندانی فرانسوی در ایران خبر داد

رئیس‌جمهور فرانسه امروز تأیید کرد، یکی از اتباع این کشور که در ایران بازداشت بوده، آزاد شده است. «امانوئل ماکرون» رئیس‌جمهور فرانسه امروز (شنبه) تأیید کرد که «رولان مارشال» تبعه فرانسوی که در ایران بازداشت بود، آزاد شده است. بنا به گزارش شبکه «فرانس ۲۴»، دفتر ریاست‌جمهوری فرانسه در خصوص آزادی مارشال تصریح کرد: «ریاست‌جمهوری فرانسه خرسند است که خبر آزادی رولان مارشال که در ماه ژوئن (۲۰۱۹) در ایران بازداشت بود را اعلام کنم. وی اواسط امروز شنبه وارد فرانسه خواهد شد».
طبق این گزارش، رئیس‌جمهور فرانسه همچنین از مقام‌های ایران درخواست کرد که «هرچه سریعتر، «فریبا عادل خواه» را که در زندان است، آزاد کند». پیشتر نیز مقام‌های فرانسوی خواستار آزادی عادل خواه شده بودند و «عباس موسوی» سخنگوی وزارت خارجه ایران مهر ماه سال جاری میلادی تأکید کرده بود که فریبا عادلخواه یک تبعه ایران محسوب و به عنوان یک ایرانی از تمامی حقوق شهروندی شناخته شده برای اتباع ایرانی بهره‌مند است.
پیش از این رسانه‌ها اعلام کرده بودند که «جلال روح الله نژاد» مهندس ایرانی که به اتهام دور زدن تحریم‌های آمریکا علیه ایران از بیش از یک سال در زندان‌های فرانسه بود روز گذشته (اول فروردین ۹۹) آزاد شد.

جهانگیری به سرکشی استان‌های درگیر کرونا می‌رود

معاون اول رییس‌جمهوری به منظور آگاهی و نظارت بر روند مدیریت و مقابله با کرونا به استان‌های خراسان رضوی، مازندران و گیلان سفر می‌کند. به گزارش روز شنبه پایگاه اطلاع رسانی معاون اول رییس جمهوری، اسحاق جهانگیری فردا (یکشنبه) سفری دو روزه به استان‌های خراسان رضوی، مازندران و گیلان خواهد داشت و در جلسات استانی ستاد پیشگیری و مقابله با کرونا در این استان‌ها شرکت خواهد کرد. معاون اول رییس جمهوری همچنین در جریان این سفرها، در خصوص برنامه‌ها و تدابیر محلی استان‌های یاد شده برای پیشگیری، مدیریت و مقابله با ویروس کرونا و اقدامات انجام شده برای درمان مبتلایان کرونا و بررسی نیاز‌های ضروری به اقلام بهداشتی و درمانی با مدیران این استان‌ها گفت وگو خواهد کرد و از نزدیک در جریان روند رسیدگی و ارائه خدمات درمانی در این سه استان قرار خواهد گرفت. برنامه سفر‌های معاون اول رییس جمهوری به استان‌های درگیر کرونا، در راستای سرکشی و نظارت بر روند پیشگیری و مقابله با کروناست که از روز پنجشنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۸ با حضور در جلسه پیشگیری و مقابله با کرونا استان تهران آغاز شده است.

درخواست مهم سید حسن نصر الله از لبنانیان مقیم ایران

نماینده حزب‌الله لبنان گفت که سید حسن نصرالله به لبنانی‌های مقیم ایران تأکید کرده است که برای حفاظت از ایران در مقابل کرونا با تمام توان به صحنه بیایند.حجت الاسلام والمسلمین شیخ معین دقیق، نماینده حزب‌الله لبنان در قم و از اساتید دروس خارج در قم گفت: سید حسن نصرالله، دبیرکل حزب‌الله لبنان بر حضور جوانان لبنانی مستقر در ایران برای مقابله با ویروس کرونا تأکید دارد. دبیرکل حزب‌الله لبنان معتقد است که جمهوری اسلامی ایران قلب جبهه مقاومت و قلب جهان اسلام است، هرکس با هر توانی وظیفه دارد از این قلب حفاظت کند.نماینده حزب‌الله لبنان در قم تصریح کرد: حزب‌الله لبنان برای نابودی ویروس کرونا در کشور لبنان تمام تلاش خود را کرده و خواهد کرد، اما دبیرکل حزب‌الله لبنان معتقد است، جوانان حزب‌الله لبنان مستقر در ایران به میدان بیایند و کنار نیرو‌های جهادی این کشور از تمام توان و امکانات خود برای مقابله و نابودی این ویروس بهره بگیرند و از هیچ تلاشی فروگذار نکنند.

پر هزینه‌ترین شهر‌های جهان کجا هستند؟

سه شهر آسیایی گران‌ترین شهر‌های جهان برای زندگی هستند. اکونومیست هر سال با استفاده از شاخص هزینه زندگی، ۱۰ شهری را در جهان که زندگی در آن‌ها گران‌تر از بقیه جهان است، مشخص می‌کند. بررسی سال ۲۰۲۰ این نشریه معتبر انگلیسی، نشان می‌دهد که هنگ‌کنگ گران‌ترین شهر جهان برای زندگی است. بعد از آن هم شهر اوساکا در ژاپن قرار دارد. سنگاپور نیز سومین شهر گران دنیاست. به این ترتیب از میان ده شهر گران جهان، سه مورد آن در آسیا قرار دارد. شاخص هزینه زندگی، بیش از سی سال است که منتشر می‌شود. پژوهش آن هر سال قیمت ۱۶۰ نوع کالا و خدمات را در ۱۳۳ شهر در سراسر جهان اندازه‌گیری می‌کند.

پاسخ توییتری وزارت خارجه به توئییت سخیف آمریکایی‌ها

توئیتر فارسی وزارت امور خارجه کشورمان به ادعای توییتر فارسی وزارت امور خارجه آمریکا مبنی بر اینکه غذا، دارو و کمک‌های بشردوستانه تحریم نیستند پاسخ داد.

در توییتر فارسی وزارت خارجه ایران آمده است؛
«ایرانیان و آمریکاییان عزیز!
یک یادآوری دوستانه:
اگر موفق شدید از منزل، شرکت یا نزدیک‌ترین بانک محل زندگی‌تان یک نقل و انتقال ساده بانکی برای خرید و ارسال یک بسته قرص ادویل (مسکن)، یک کیلو عدس یا یک عدد ماسک به مقصد ایران برای اقوام خود انجام دهید، مدارک آن را برای وزارت امور خارجه آمریکا بفرستید.»
روز گذشته ‏ توییتر فارسی وزارت خارجه آمریکا در توییتی دروغ، سخیف و مزورانه نوشته بود:

«ایرانیان عزیز.
یک یاد آوری دوستانه:
غذا، دارو و کمک‌های بشردوستانه تحریم نیستند»

پامپئو: الان که ایران درگیر کروناست، باید به او فشار بیاوریم تا مذاکره کند

یک روزنامه آمریکایی در گزارشی امروز شنبه مدعی شده، وزیر خارجه این کشور در نشستی در کاخ سفید از تشدید تنش با ایران در بحبوحه شیوع کرونا حمایت کرده است؛ با این استدال که ایران فعلا درگیر کروناست و این فشار او را پای میز مذاکره مستقیم می‌آورد. «مایک پامپئو»، وزیر خارجه آمریکا و «رابرت اوبراین»، مشاور امنیت ملی آمریکا در نشستی در کاخ سفید از تشدید تنش با ایران در بحبوحه شیوع ویروس کرونا حمایت کرده‌اند. روزنامه نیویورک‌تایمز نوشته، پنجشنبه هفته گذشته قبل از آنکه دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا بابت شیوع ویروس کرونا وضعیت اضطراری اعلام کرد، داخل کاخ سفید مباحثه‌ای جدی بین ترامپ و مشاوران ارشد او بر سر موضوعی کاملاً متفاوت در جریان بود: اینکه آیا ایالات متحده باید اقدام نظامی علیه ایران را تشدید کند یا خیر.

جزئیات تبادل مهندس ایرانی با یک مجرم امنیتی فرانسوی اعلام شد

سخنگوی قوه قضاییه جزئیاتی از روند تبادل جلال روح الله نژاد مهندس ایرانی که ماه‌ها در زندان‌های فرانسه در بازداشت به سر می‌برد، با یک زندانی فرانسوی در ایران بیان کرد. غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضاییه گفت: آقای روح الله نژاد تحت ادعایی با عنوان دور زدن تحریم‌ها از سویی دستگاه قضایی آمریکا تحت تعقیب قرار گرفته بود و مقامات آمریکایی از کشور‌های دیگر خواسته بودند تا نسبت به دستگیری و استرداد ایشان به آمریکا اقدام کنند. وی با تأکید بر اینکه دور زدن تحریم‌ها از سوی روح الله نژاد ادعایی واهی و موضوع فاقد بحث مجرمانه بود، افزود: خوشبختانه جمهوری اسلامی ایران در شکستن هیمنه پوشالی آمریکا توفیقی پیدا کرد و حکم ظالمانه‌ی آن‌ها مبنی بر اعزام این شهروند ایرانی که ماه‌ها در زندان فرانسه به سر می‌برد، به آمریکا، لغو شد.

سخنگوی قوه قضاییه اظهار کرد: در یک اقدام کاملاً هماهنگ در بخش‌های مختلف جمهوری اسلامی ایران اعم از دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی، وزارت امور خارجه، سازمان اطلاعات سپاه، وزارت اطلاعات و قوه قضاییه، با تاکید بر استراتژی مقاومت در برابر ظلم‌ها و زورگویی‌های آمریکا و همچنین فرهنگ مقاومت در جمهوری اسلامی ایران موفق شدیم که این اقدام خداپسندانه را انجام دهیم. اسماعیلی گفت: دولت جمهوری اسلامی ایران و قوه قضاییه نیز با عقب‌نشینی دولت فرانسه و پذیرفتن آزاد سازی هموطن ما در اقدامی متقابل، یکی از اتباع کشور فرانسه را که به جرم اقدام علیه امنیت ملی بازداشت شده بود، با تخفیف مجازات در یک فرایند قانونی آزاد کرد و این فرد به کشور خودش بازگشت.