دوشنبه , ۲۸ خرداد ۱۴۰۳
صفحه اول » بین المللی » روزنامه الجریده کویت: کودتایی در عراق در حال برنامه ریزی است!

روزنامه الجریده کویت: کودتایی در عراق در حال برنامه ریزی است!

عراق از نظر سیاسی در وضعیت بی ثبات و شکننده‌ای به سر می‌برد و جریانات سیاسی این کشور و احزاب در پارلمان نتوانستند نخست وزیر جدیدی بعد از استعفای عادل عبدالمهدی انتخاب کنند. این وضعیت ممکن است عراق را به سمت و سوی بی ثباتی امنیتی نیز سوق دهد و زمینه را برای هرج و مرج در این کشور فراهم کند.

کودتایی در عراق در حال برنامه ریزی است!؟

تحریریه تابناک جهان: عراق از نظر سیاسی در وضعیت بی ثبات و شکننده ای به سر می برد و جریانات سیاسی این کشور و احزاب در پارلمان نتوانستند نخست وزیر جدیدی بعد از استعفای عادل عبدالمهدی انتخاب کنند.

این وضعیت ممکن است عراق را به سمت و سوی بی ثباتی امنیتی نیز سوق دهد و زمینه را برای هرج و مرج در این کشور فراهم کند.

در همین زمینه، یک روزنامه کویتی، امروز یکشنبه به نقل از یک منبع آگاه فاش کرد، آمریکا برای اجرای یک کودتای نظامی در عراق برای کنترل قدرت برنامه ریزی می کند و این موضوع را به متحدان خود در بغداد اطلاع داده است.

روزنامه «الجریدة» کویت امروز اشاره کرد که نیروه های امنیتی ایران در عراق به اطلاعاتی دست یافته اند که نشان می دهد آمریکایی ها به متحدان خود در بغداد گفته اند، تکیه بر سازمان های جامعه مدنی دیگر فایده ای ندارد و بدون همراهی با نیروهای مسلح طرفدار واشنگتن موفق نخواهد شد.

این روزنامه در ادامه آورده است: ترکیب سیاسی موجود در عراق، این اجازه را به آمریکایی ها نمی دهد که نخست وزیر وابسته به خود را بر سر قدرت بیاورند، مگر در صورتی که کودتایی نظامی طرفدار واشنگتن برای دستیابی به قدرت اتفاق بیفتد.

الجریده مدعی شد: ایرانی ها کانال های ارتباطی گسترده ای را با احزاب سنی و کرد عراقی ایجاد کرده اند تا بتوانند ائتلاف را در مقابل برنامه های جدید آمریکا تشکیل دهند؛ به ویژه با توجه به تلاش واشنگتن برای سوء استفاده از نگرانی تهران برای مقابله با شیوع ویروس کرونا و عبور از آن.

این رسانه به نقل از یک منبع آگاه نوشت: ایرانیان در تلاشند تا همه احزاب سیاسی عراق را متقاعد كنند كه منافع همه مستلزم این است كه نخست وزیر غیرنظامی بتواند به هر طریقی قدرت را كنترل كند و هر كودتای نظامی در صورت بروز، به معنای آن است كه همه دستاوردها از دست می رود و شاید عراق به آنچه در دوران رژیم صدام حسین بود، برگردد.

الجریدة بیان کرد: ترور سردار سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران ایران و ابومهدی المهندس، نائب رئیس حشد الشعبی، آغاز تحرکات آمریکا برای حمله به قدرت در عراق است.

این روزنامه اشاره کرد که مکلف شدن عدنان الزرفی توسط برهم صالح به جای عادل عبدالمهدی، با مخالفت گسترده احزاب شیعه به خصوص ائتلاف فتح رو به رو شد و ائتلاف فتح تاکید کرد که مکلف کردن عدنان الزرفی، خلاف قانون اساسی است.

در همین راستا، یک منبع نزدیک به عدنان الزرفی نخست وزیر مکلف امروز یکشنبه به دشواری ماموریت وی در تشکیل دولت با توجه به گسترش دایره مخالفت ها با وی اذعان کرد و در عین حال گفت: الزرفی از امروز مذاکرات رسمی خود را برای تشکیل دولت آغاز خواهد کرد.

روزنامه الشرق الاوسط سعودی در گزارشی به نقل از این منبع که اشاره ای به نام وی نکرده است و در پایگاه خبری المعلومه هم منتشر شد، آورده است: الزرفی طی روزهایی، نشست های فشرده غیر رسمی با برخی طرف ها از جمله طرف های مخالف خود برگزار کرده و تصمیم گرفته است از امروز یکشنبه، مذاکرات و رایزنی های رسمی خود را برای تشکیل دولت آغاز کند تا کابینه خود را برای به دست آوردن رای اعتماد یا عدم آن به پارلمان معرفی کند.

این منبع مورد اشاره روزنامه سعودی الشرق الاوسط گفته است صرف نظر از اختلاف مواضع از سوی هر یک از این طرف های سیاسی، معیار نهایی مخالفت یا پذیرش، در داخل پارلمان خواهد بود.

منابع در ریاست جمهوری عراق اعلام کردند که رئیس جمهور این کشور به الزرفی در هنگام نامزد کردن وی خواسته‌های آمریکا را منتقل کرده که در صورتی که الزرفی بتواند این خواسته‌ها را محقق سازد، از حمایت گسترده آمریکا برخوردار خواهد شد.

منابع تصریح کردند که خواسته‌های آمریکا در سه محور خلاصه می‌شود؛

نخست: محدود کردن نقش حشد شعبی و دور کردن آن از تاثیرگذاری در تصمیمات سیاسی عراق.

دوم: دور ساختن ایران از تاثیرگذاری و نفوذ در عرصه سیاسی و اقتصادی عراق از طریق مذاکرات صریح و مستقیم با ایران پیرامون این امر.

سوم: نشان دادن روی باز به کشورهای عربی و منطقه‌ای اطراف عراق به دور از خواسته‌های ایران.

در حالی که فراکسیون‌های شیعیِ با نفوذ از برهم صالح خواستند تا کاندیداتوری الزرفی را لغو کند، اما وی به تماس‌هایش برای جلب حمایت پارلمانی جهت تصویب دولتش ادامه می‌دهد.