دوشنبه , ۲۸ خرداد ۱۴۰۳
صفحه اول » بین المللی » انتقاد وزارت‌خارجه‌آمریکا از آزادی‌ عنصر جاسوس نظام ملاها جلال روح الله نژاد در‌فرانسه/

انتقاد وزارت‌خارجه‌آمریکا از آزادی‌ عنصر جاسوس نظام ملاها جلال روح الله نژاد در‌فرانسه/

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در اظهاراتی  از فرانسه به دلیل آزاد کردن  جلال روح الله نژاد که در این کشور در حبس به سر می‌برد، به شدت انتقاد کرد.
مورگان اورتگاس سخنگوی وزارت امورخارجه آمریکا امروز (یک شنبه) با انتشار بیانیه‌ای که روی وب سایت رسمی این وزارتخانه قرار گرفته است، نسبت به آزادی جاسوس  ایرانی متهم به دور زدن تحریم‌های آمریکا از زندان‌های فرانسه ابراز تاسف کرد.در این بیانیه آمده است:
آمریکا عمیقا از تصمیم یک جانبه فرانسه برای آزادی جلال روح الله نژاد شهروند ایرانی از زندان متاسف است. آمریکا پیش از این خواستار استرداد روح الله نژاد شده بود. هنوز اتهامات متعددی علیه او در ارتباط با صادرات غیرقانونی قطعاتی که کاربرد نظامی دارند، اقدامی که خلاف تحریم‌های آمریکا است، وجود دارد. فرانسه و آمریکا در برقراری عدالت درخصوص کسانی که جرائم جدی مرتکب می‌شوند، به ویژه در پرونده‌های مربوط به امنیت ملی دارای منافع مشترک هستند. اما مایه تاسف است که فرانسه در این مورد به الزامات قراردادی (مابین دوکشور) خود عمل نکرد و مانع از برقراری عدالت شد.

بنا به ادعاهای مضحک سایت تابناک به نقل از خبرگزاری امنیتی  ایسنا، دادگاه‌های فرانسه و دیوان عالی این کشور درخواست آمریکا برای استرداد روح الله نژاد را تایید کرده بودند، ولی دولت فرانسه با تغییر این تصمیم وی را آزاد کرد.

جلال روح الله نژاد یک شهروند ایرانی است که به اتهام دور زدن تحریم‌ها علیه کشورمان از بیش از یک سال پیش در زندان‌های فرانسه بسر می‌برد و سرانجام روز اول فروردین ۹۹ آزاد شد. مهندس روح الله نژاد سال گذشته هنگام ورود به فرانسه به اتهام دور زدن تحریم‌های غیر قانونی آمریکا علیه کشورمان بازداشت شد. دادگاهی در فرانسه درخواست مقامات آمریکا برای استرداد این شهروند ایرانی را تایید کرده بود.

چندی پیش دیوان عالی فرانسه نیز حکم این دادگاه را تایید و مقرر کرده بود روح الله نژاد به آمریکا مسترد شود. اما با پیگیری‌های بعمل آمده توسط نهاد‌های امنیتی و دستگاه قضایی سرانجام دولت فرانسه جلال روح الله نژاد را آزاد کرد.

با وجود تایید استرداد روح الله نژاد، تغییر تصمیم فرانسه، رد درخواست دولت آمریکا در نتیجه پیگیری‌های پیچیده نهاد‌های جمهوری اسلامی ایران دستاوردی قابل توجه برای کشورمان و ناکامی بزرگی برای دولت آمریکا ارزیابی می‌شود.

در همین چارچوب رولاند گابریل مارشال که به جرم اقدام علیه امنیت ملی در دادگاه عمومی و انقلاب تهران به ۵ سال زندان محکوم شده بود، با گذراندن بخشی از دوره محکومیت خود، با استفاده از تخفیف مجازات در روز‌های اخیر از زندان آزاد شد و در اختیار سفارت فرانسه در تهران قرار گرفت.