سه شنبه , ۲۹ خرداد ۱۴۰۳
صفحه اول » بین المللی » روسیا الیوم:گروه‌های شیعه عراق «نعیم السهیل» را برای نخست وزیری معرفی می‌کنند/ویکی‌لیکس «الزرفی» را «آمریکاییِ دشمن ایران» توصیف کرد/

روسیا الیوم:گروه‌های شیعه عراق «نعیم السهیل» را برای نخست وزیری معرفی می‌کنند/ویکی‌لیکس «الزرفی» را «آمریکاییِ دشمن ایران» توصیف کرد/

اسناد ویکی‌لیکس، «الزرفی» را «آمریکاییِ دشمن ایران» توصیف می‌کند

بر اساس اسناد ویکی‌لیس که از وزارت خارجه آمریکا به بیرون درز کرده است، عدنان الزرفی مامور تشکیل کابینه عراق «یک آمریکاییِ مخالف ایران و سوریه» است.

به گزارش مشرق، روز سه شنبه با پایان مهلت گروه‌های سیاسی عراق برای معرفی نامزد نخست وزیری، طبق یک بند قانون اساسی عراق، این ماموریت به «برهم صالح» رئیس جمهور عراق محول شد و او «عدنان الزرفی» استاندار اسبق نجف را برای این پست معرفی کرد.

الزرفی در حال حاضر نماینده پارلمان عراق و دبیرکل حزب «حرکه الوفاء العراقیه» است که دارای ۸ کرسی در شورای استانداری نجف و دو کرسی در پارلمان عراق است.

او در سال‌های ۲۰۰۴ تا ۲۰۰۵، ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۲ و ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۴  استاندار نجف بود. از سال ۲۰۰۶ تا ۲۰۰۹ نیز معاون اداره اطلاعات در وزارت کشور عراق بود.

نخست‌وزیر مامور تشکیل کابینه عراق، در سال‌های ۲۰۰۳ تا ۲۰۰۴ عضو تیم بازسازی و عمران عراق بود.در سال ۲۰۰۶ عضو شورای استانداری و رئیس فراکسیون «الوفاء للنجف» بود.

گفته می‌شود الزرفی در سال ۲۰۰۴ از سوی سوی «پل برمر» حاکم آمریکایی عراق برای استانداری نجف انتخاب شد و در همان زمان به مبارزه با کلیه گروه‌های مسلح در این استان و خلع سلاح آنها متعهد شد.

الزرفی طی دو روز گذشته نتوانسته حمایت گروه‌های سیاسی بانفوذ در عراق و مهم ترین آنها ائتلاف شیعی البناء، ائتلاف شامل هادی العامری، نوری المالکی، فالح الفیاض، خمیس الخنجر و دیگران  را جلب کند و مخالفت‌ها با وی از ساعات اولیه انتصاب وی آغاز شد.

گروه‌های شیعی عراق به دلایل متعددی مخالف نخست وزیری الزرفی هستند که از مهم ترین این دلایل جانبداری سیاسی او از واشنگتن از سال 2004 و مظنون بودن او به دست داشتن در به آتش کشیده شدن کنسولگری ایران و مرقد «محمد باقر الحکیم» بنیانگذار مجلس اعلای اسلامی عراق به ترتیب در هفتم و نهم آذر ماه 98 در شهر نجف اشرف است.

به گزارش روزنامه لبنانی الاخبار، اما آقای الزرفی کیست که مامور شدن او برای تشکیل کابینه جدید عراق در میان احزاب و جریان‌های سیاسی بغداد بحث و جنجال درست کرده است.

در یکی از اسناد «ویکی لیکس» که از تلگراف‌های وزارت خارجه ایالات متحده با شماره (09BAGHDAD1506_a) به بیرون درز کرده است ، الزرفی خود را در دیدار با  افسران تیم‌های بازسازی آمریکا در 2 ژوئن 2009 ، به عنوان کاندیدایی برای انتقال نجف به دوران پسا جنگ سیاسی معرفی می‌کند.

الزرفی که تابعیت آمریکایی دارد و به زبان انگلیسی مسلط صحبت می‌کند (همانطور که در تلگراف توضیح داده شده است)، هدف اصلی خود را در زمان تصدی مسئولیتش مبارزه و برچیدن آنچه شبکه‌های اطلاعاتی ایران و سوریه در نجف خواند، اعلام کرد.

در این جلسه الزرفی جزئیات جلسات خود با  آیت الله سیستانی مرجعیت دینی در نجف را به اطلاع آمریکایی‌ها رساند و سپس به شکلی علنی و آشکارا برای آمریکایی‌ها از تجربه تلخ خود با «اسعد ابو جلال» استاندار  قبلی نجف و معاونش «عبدالحسین العبطان» شکایت کرد( مربوط به سال 2006 که الزرفی عضو شورای استانداری نجف بود).

الزرفی مدعی شد که این استاندار وقت نجف و معاونش فقط به اخراج نزدیکان او اکتفا نکردند بلکه مهمترین متحدان سیاسی او را نیز ترور کردند.

الزرفی درباره روابطش با معاون استاندار نجف همچنین گفت که عبطان در یکی از تشییع جنازه‌ها به او تاخته و او را مزدور آمریکایی‌ها خوانده است و گفته که کاری می‌کند که او به آمریکا بازگردد.

بر اساس آنچه در این تلگراف  آمده الزرفی پوزخندی می‌زند و می‌گوید شاید من او را به ایران بازگردانم.

الزرفی در پاسخ به سوالی درباره دو عضو جریان صدر در پارلمان عراق یکی «محسن شریف رزاق» و «حسن حمزه الزبیدی» آنها را دو آدم زرنگ و خستگی ناپذیر معرفی می‌کند و درباره شریف می‌گوید که او بیش‌تر از اینکه یک جریان صدری باشد یک مرد میانه روست، اما از دیدار با آمریکایی‌ها می‌ترسد.

درباره وضعیت امنیتی عراق هم الزرفی به افسران آمریکایی می‌گوید که به دنبال ایجاد تغییرهای امنیتی متعددی است و بر اساس این تلگراف الزرفی بارها تکرار می‌کند که این اتفاق به آرامی و ظرف یک سال آتی رخ خواهد داد. الزرفی دغدغه اصلی خود را  آنچه عملیات و هسته‌های اطلاعاتی سوریه و ایران  در نجف می‌خواند اعلام می‌کند و می‌گوید که می‌خواهد یک هسته اطلاعاتی جداگانه برای همکاری با نیروهای آمریکایی در نجف تشکیل دهد و در عین حال اعتراف می‌کند که ممکن است استفاده از اموال استانی برای تاسیس این دستگاه غیرقانونی باشد.

در این تلگراف الزرفی در پاسخ به سوالی درباره تغییر سرلشکر «عبدالکریم المیاحی» رئیس پلیس نجف که فرمانده سابق سازمان بدر و از نزدیکان به عبطان بود با قاطعیت و در یک کلمه جواب می‌دهد:«صبر» و می‌افزاید:« او نخستین کسی نخواهد بود که تغییر می‌کند این کار قدری زمان می‌برد».

بر اساس تلگراف وزارت خارجه آمریکا الزرفی جیش المهدی و سازمان بدر را دو جنبش غیرقانونی می‌داند که به نیابت از ایران کار می‌کنند و تهدیدی برای استان نجف و نیروهای آمریکایی هستند.

الزرفی عبطان را متهم کرد که لباس‌ها و خودروهای دولتی را در اختیار افرادی برای انجام عملیات‌های ضد آمریکایی قرار داد و مدعی شد که دلایل متعددی درباره دخالت ایران در این حملات دارد اما فعلا از پیگرد گروه‌های مسئول این عملیات امتناع می‌کند.

الزرفی در پایان این دیدار به افسران آمریکا می‌گوید:« امیدوارم که به شما بگویم که صدری‌ها در نجف مسالمت جو هستند، اما برخی خشونت دارند و امنیت استان و نیروهایتان را هدف می‌گیرند».

منبع: فارس

 

گروه‌های شیعه عراقی قرار است امشب گرد هم بیایند تا ضمن اعلام مخالفت خود با عدنان الزرفی، نامزد مد نظر خود برای نخست وزیری را معرفی کنند.

نعیم السهیل

به گزارش مشرق، یک مقام سیاستمدار شیعی در عراق روز پنجشنبه اعلام کرد که گروه‌های شیعه امشب در منزل «عمار الحکیم» رهبر جریان الحکمه جمع می‌شوند تا مخالفت خودرا با معرفی «عدنان الزرفی» برای تشکیل کابینه عراق اعلام کرده و نعیم السهیل را جانشین وی کنند.

پایگاه خبری روسیا الیوم به نقل از این مقام عراقی آورده است: «همه گروه‌های عراقی و گروه‌های ائتلاف الفتح (به رهبری هادی العامری) و همچنین دوله القانون به رهبری نوری المالکی و الفضیله و حزب کنگره ملی در حضور الفالح الفیاض رئیس سازمان الحشد الشعبی امشب نشستی را در منزل عمار الحکیم برگزار خواهند کرد.»

وی افزود: هدف از نشست مذکور این است که الحکیم را متقاعد کنند از عدنان الزرفی بخواهد از تشکیل کابینه معذوریت بطلبد و در عضو نعیم السهیل به عنوان نامزد نخست وزیری معرفی شود.

این مقام عراقی تاکید کرد نعیم السهیل نامزد سابق در این نشست حاضر خواهد بود.

السهیل رئیس دفتر برهم صالح ریاست‌جمهوری عراق و یک سیاستمدار مستقل است که پس از حواشی پیش آمده در مورد مقام نخست وزیری در کشور عراق و انصراف محمد توفیق علاوی در گمانه‌هایی جدی مبنی بر احتمال انتخاب وی به عنوان نخست وزیر در عراق شنیده شده بود.

رئیس جمهور عراق روز سه‌شنبه الزرفی را مأمور به تشکیل کابینه کرد. احراب سنی و کرد و برخی از احزاب شیعی از نامزدی او استقبال کرده‌اند ولی بیشتز احزاب شیعه با کاندیداتوری او برای تشکیل کابیه جدید مخالف‌اند.

الزرفی که پیشتر استان‌دار نجف بوده، تابعیت آمریکا را نیز دارد و سوابق او هم نشان از نزدیکی او به آمریکایی‌ها و مخالفت با ایران دارد.

«نعیم السهیل»، رئیس دفتر برهم صالح ریاست‌جمهوری عراق و یک سیاستمدار مستقل است که پس از حواشی پیش آمده در مورد مقام نخست وزیری در کشور عراق و انصراف محمد توفیق علاوی در تاریخ ۱۲ اسفند ۱۳۹۸،  گمانه‌هایی جدی مبنی بر احتمال انتخاب وی به عنوان نخست وزیر در عراق شنیده شد.

منبع: فارس