سه شنبه , ۱۱ بهمن ۱۴۰۱
صفحه اول » بین المللی » «عدنان الزرفی» مامور تشکیل کابینه عراق شد

«عدنان الزرفی» مامور تشکیل کابینه عراق شد

رئیس جمهور عراق رسما «عدنان الزرفی» را مامور تشکیل کابینه کرد.

به گزارش مشرق، خبرگزاری رسمی عراق (واع) لحظاتی پیش از نخست‌وزیری «عدنان الزرفی» برای دوره انتقالی خبر داد.

photo_2020-03-06_19-23-28.jpg

بر اساس این گزارش «برهم صالح» رئیس جمهور عراق، امروز (سه شنبه 17 مارس)، طی حکمی رسما «عدنان الزرفی» را مامور تشکیل کابینه کرد.

در این حکم ریاستی که با استناد به بند پنج ماده 76 قانون اساسی عراق،صادر شد آمده است:

اول: عدنان عبدخضیر عباس الزرفی نخست‌وزیر مامورتشکیل کابینه و معرفی وزرای خود و ارائه اسامی آنها به پارلمان برای دریافت رای اعتماد طی حداکثر سی روز پس از صدور این حکم است.

دوم: این حکم از زمان صدور اجرایی و در روزنامه رسمی منتشر می‌شود.

تاریخ این حکم ۲۱ رجب ۱۴۴۱ مطابق با ۱۶ مارس ۲۰۲۰ است.

در پی ناکامی کمیته هفت‌نفره نمایندگان گروه‌های شیعی عراق برای انتخاب نام نامزد نخست وزیری آتی عراق در روز دوشنبه (دیروز – ۱۶ مارس) که آخرین فرصت فراکسیون بزرگتر پارلمان برای معرفی نخست‌وزیر بود، برخی منابع از نخست‌وزیری احتمالی عدنان الزرفی به عنوان رئیس فراکسیون پارلمانی النصر در پارلمان عراق خبر داده بودند و انتظار می‌رفت که دیشب، صالح او را برای این پست معرفی کند اما این امر تا به امروز به دلایلی نامشخص به تاخیر افتاد.

کشور عراق از یکم اکتبر (نهم مهر ماه) در شرایط نا آرامی به سر می‌برد و معترضان عراقی در شهرهای عمدتا شیعه‌نشین خواستار مبارزه با فساد و رفع ناکارآمدی دستگاههای اجرایی شده‌اند. به دنبال این اعتراضات، عادل عبدالمهدی نخست‌وزیر پیشین عراق درخواست استعفای خود را به پارلمان عراق ارائه کرد پارلمان عراق نیز درخواست وی را پذیرفت.

پس از عبدالمهدی، «برهم صالح» رئیس‌جمهور عراق، پس از کش‌وقوس‌های فراوان، «محمد توفیق علاوی» را مامور تشکیل کابینه عراق کرد.

اما وی نیز شامگاه یکشنبه (یازدهم اسفند ماه) پس از به حد نصاب نرسیدن تعداد اعضای پارلمان در نشست آن روز برای رای اعتماد به کابینه وی، در پیامی مکتوب به برهم صالح رئیس جمهور عراق انصراف خود را از تشکیل کابینه اعلام کرد و  صالح هم به دنبال آن اعلام کرد که طی ۱۵ روز و بر اساس بند ۷۵ قانون اساسی گزینه دیگری را برای تشکیل کابینه معرفی خواهد کرد.

این مهلت ۱۵ روزه،  دیروز (دوشنبه-۱۶ مارس) به پایان رسید و «جریان حکمت» و ائتلاف سائرون از کمیته هفت نفره نمایندگان گروه‌های شیعی عراق برای انتخاب نام نامزد نخست وزیری آتی عراق خارج شدند و پس از مناقشه درباره  پرونده ۱۷ نفر برای تصدی این پست، تاکید کردند که در آخرین ساعات باقیمانده به مهلت قانونی نتوانستند به توافقی در این خصوص دست یابند.

بیوگرافی نخست‌وزیر جدید عراق

«عدنان عبدخضیر الزرفی»  متولد ۱۹۶۶ در نجف اشرف است.

تحصیلات

دارای مدارک کارشناسی و کارشناسی ارشد و دکتری فقه اسلامی از دانشگاه کوفه و دانشکده فقه و کارشناسی امنیت و برنامه‌ریزی راهبردی از دانشکده امنیت و دفاع بغداد است.

فعالیت و کارنامه سیاسی

الزرفی در حال حاضر نماینده پارلمان عراق و دبیرکل حزب «حرکه الوفاء العراقیه» است که دارای ۸ کرسی در شورای استانداری نجف و دو کرسی در پارلمان عراق است.

وی در سالهای ۲۰۰۴ تا ۲۰۰۵، ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۲ و ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۴ استاندار نجف بود. از سال ۲۰۰۶ تا ۲۰۰۹ نیز معاون اداره اطلاعات در وزارت کشور عراق بود.

نخست‌وزیر مامور تشکیل کابینه عراق، در سالهای ۲۰۰۳ تا ۲۰۰۴ عضو تیم بازسازی و عمران عراق بود.در سال ۲۰۰۶ عضو شورای استانداری و رئیس فراکسیون «الوفاء للنجف» بود.

الزرفی در  سال ۱۹۸۳ به عضویت حزب «الدعوه الاسلامیه» درآمد و در سال ۱۹۸۸ به حبس ابد محکوم شد و به زندان «ابوغریب» انتقال یافت. اما در۲۲ فوریه ۱۹۹۱ موفق به فرار شد. از اول مارس این سال به انتفاضه الشعبانیه  در نجف اشرف پیوست و طی این انتفاضه سه بار زخمی شد. او حزب الوفاء العراقیه را در سال ۲۰۰۴ تاسیس کرد.

منبع: فارس