سه شنبه , ۲۹ خرداد ۱۴۰۳
صفحه اول » بین المللی » «نعیم السهیل» نزدیکترین فرد به نخست‌وزیری عراق/

«نعیم السهیل» نزدیکترین فرد به نخست‌وزیری عراق/

یک فرمانده حشد الشعبی عراق تأکید کرد که بر اساس شواهد موجود گروه‌های سیاسی با نخست‌وزیری «نعیم السهیل» موافق هستند.

اختصاصی|«نعیم السهیل» نزدیکترین فرد به نخست وزیری عراق

سید علی الیاسری” فرمانده گردان‌های “سرایا الخراسانی” از گروههای حشد شعبی عراق در گفت‌وگو با خبرنگار گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به موضوع نخست وزیری عراق اشاره کرد و گفت: افراد متعددی نامزد نخست وزیری و تشکیل دولت جدید هستند اما میان آنان به‌نظر می‌رسد آقای “نعیم السهیل” امکان بیشتری برای رسیدن به پست نخست وزیری داشته باشد و اغلب گروه‌های سیاسی با او موافق هستند. همان‌طور که می‌دانید یک کمیته هفت‌نفره نامزدهای پست نخست وزیری را بررسی و یک فرد را از میان آنان انتخاب خواهند کرد.

وی راجع به دلایل شکست تشکیل کابینه در عراق گفت: تعارض منافع، عدم تفاهم، طمع و وابستگی‌ها باعث شده است که گروه‌های سیاسی و آقای توفیق علاوی نخست وزیر مستعفی مأمور تشکیل کابینه نتوانند دولت مورد نظرشان را تشکیل دهند، برای نمونه مشاهده کردیم ایاد علاوی که از نزدیکان توفیق علاوی است به‌دلیل تأمین نشدن منافعش با تشکیل دولت از سوی توفیق علاوی مخالفت کرد.

او همچنین در خصوص حملات هوایی آمریکا و انگلیس به اهداف متعددی در عراق گفت: واکنش‌هایی که به هدف قرار گرفتن پایگاه‌های حشد شعبی و زیرساخت‌های خدماتی همچون فرودگاه کربلا صورت گرفت ضعیف ارزیابی می‌شود و با حجم اقدام تجاوزکارانه‌ای که صورت گرفت متناسب نیست. این باعث می‌شود که طرف مقابل دچار سوءتفاهم شود درحالی که عراق و ملت عراق بزرگتر از آن هستند که تحت سلطه قرار بگیرند و یا به اسارت کسی در آیند.

سید علی الیاسری ادامه داد: بیانیه‌های سیاسی صادرشده متناسب با اقدامات جنایتکارانه صورت‌گرفته نیستند، اتفاقی که روی داد تجاوز آشکار به تمامیت ارضی عراق بود و باید شاهد واکنش‌های سنگین‌تری همچون فراخواندن و مؤاخذه سفیر آمریکا در عراق باشیم.

وی توضیح داد: پس از شهادت حاج قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس نیروهای مقاومت طرح کامل و مرحله به مرحله‌ای را برای رویارویی با آمریکایی‌ها در عراق پی‌ریزی کردند و به‌طور قطع این طرح آمریکایی‌ها را مجبور به خروج از عراق خواهد کرد. در گذشته مشاهده کردیم هنگامی که آمریکایی‌ها اشغال عراق را اعلام کرده تصمیم به باقی‌ماندن در آن گرفتند، نیروهای مقاومت عراق برنامه کاملی برای اخراج آنان طراحی کردند و آمریکایی‌ها پس از تحمل بیش از 4 هزار کشته با خفت و خواری از عراق خارج شدند.

او در پایان گفت: آنان پس از خروج از عراق داعش را وارد کشور کردند و می‌خواهند با استفاده از تجربیات گذشته رفتار خود را تغییر دهند از همین رو نیروهای مقاومت نیز باید رفتار خود در برابر دشمن را تغییر دهند.

انتهای پیام/+