پنجشنبه , ۲۰ بهمن ۱۴۰۱
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » “زلزله” دوباره قمی ها را به کف خیابان ها ریخت! و قرنطینه نیم‌بند قمی‌ها را شکست /

“زلزله” دوباره قمی ها را به کف خیابان ها ریخت! و قرنطینه نیم‌بند قمی‌ها را شکست /

                          زلزله، قرنطینه نیم‌بند قمی‌ها را شکست                    به گزارش «تابناک» به نقل از ایرنا، در حالی که این روزها بدلیل شیوع کرونا توصیه شدید وزارت بهداشت و مسوولان استانی بر ضرورت در خانه ماندن و خودداری از تجمعات و حضور در مجامع عمومی است، زلزله دقایق اولیه بامداد روز یکشنبه در قم باعث شد، این قرنطینه نصف و نیمه قمی ها هم از بین برود.

این حادثه بااینکه خوشبختانه طبق برآورد مسوولان استانی خسارت مالی و جانی خاصی برجای نگذاشت اما متأسفانه به‌صورت ناخواسته‌ای سبب اختلاط و هجوم مردم به سطح کوچه و خیابان و اجتماعات چند نفره شد که می تواند می تواند شرایط قم را در کنترل و جلوگیری از کرونا بدتر کند.

قائم مقام دانشگاه علوم پزشکی قم عصر امروز در مصاحبه ای وضعیت استان در شیوع و توسعه کرونا را فوق بحرانی توصیف کرده بود.

زمان وقوع زلزله در دقیقه 11 بامداد روز یکشنبه زمانی بود که بیشتر مردم هنوز بیدار بودند و آن را احساس کردند و همین مساله سبب در بیرون آمدن مردم از خانه و شکستن حالت قرنطینه نسبی در بین مردم از ترس وقوع پس لرزه های محتمل بعدی شد.

مشاهدات میدانی خبرنگار ایرنا حاکی است که مردم برای دقایقی توصیه‌های بهداشت فردی و خودداری از تجمعات را فراموش کرده و در دسته‌های چندنفری از احساس و مشاهدات خود از زلزله حکایت می‌کردند.

آن چیزی که برای مدت‌زمانی در حدود یک ساعت سبب تجمعات متعدد در برخی کوچه‌ها و معابر قم بود ترس از پس‌لرزه‌های احتمالی زلزله بود، انتشار گسترده برخی شایعات در فضای مجازی نسبت به ابعاد زلزله و احتمال تکرار آن نیز در این امر بسیار تأثیرگذار بود.

پس از گذشت نزدیک به یک ساعت از گذشته زلزله نسبتاً شدید در قم و طبق برآوردهای میدانی وضعیت عمومی شهر کاملاً عادی بوده و مردم به خانه‌های خود برگشته‌اند و پارک‌ها و بوستان‌های شهر نیز برخلاف تجربه‌های گذشته وقوع زلزله شاهد حضور خانواده‌ها و گذراندن شب در این مکان‌های عمومی نیست.

زلزله‌ای به بزرگی ۴ ریشتر ساعت ۱۱ دقیقه بامداد امروز در عمق ۱۰ کیلومتری زمین به وقوع پیوست که در برخی مناطق استان قم احساس شد، هنوز اطلاعات دقیقی تلفات نهایی این حادثه مخابره نشده است.

زلزله فعلا خسارت نداشت

-یک منبع در مدیریت بحران استان قم به خبرنگار ایرنا گفت: قدرت زلزله ۴ ریشتر و مرکز آن در بخش کهک قم بوده و ساعت ۱۱ دقیقه بامداد یکشنبه رخ داده است.
وی با اشاره به این که برآورد اولیه نشانده خسارت خاصی نیست، از امکان پس لرزه خبر داد.

تیم های ارزیاب جمعیت هلال احمر برای بررسی ابعاد زلزله ۴ ریشتری به کهک ، جمکران و جعفریه اعزام شدند.

به گزارش روابط عمومی جمعیت هلال احمر استان قم، در پی وقوع زلزله ۴ ریشتری در حوالی قم ، ۴ تیم ارزیاب جمعیت هلال احمر برای بررسی ابعاد و خسارات احتمالی به مناطق کهک ، جمکران و جعفریه اعزام شدند.
گفتنی است، زمین‌لرزه ای امشب در ساعت ۰۰:۱۱:۲۰ در قم و به بزرگی ۴ ریشتر در استان قم و حوالی آن احساس شد.