یکشنبه , ۹ بهمن ۱۴۰۱
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » هشدار کانون کارگردانان سینمای ایران به رییس صدا و سیما: چند مورد مثبت ابتلا به کرونا در بین عوامل سریال‌ها !

هشدار کانون کارگردانان سینمای ایران به رییس صدا و سیما: چند مورد مثبت ابتلا به کرونا در بین عوامل سریال‌ها !

بنا بر گزارش ستاد مقابله با کرونا در سینما، چند مورد مثبت ابتلا به کرونا در بین عوامل سریال‌ها و همچنین رفتار‌های پرخطر نیز مشاهده شده که باعث نگرانی عموم دست‌اندرکاران سینما و تلویزیون شده است. همچنین پخش فیلمی عجیب در فضای مجازی از پشت صحنه سریالی که جناب‌عالی از ایمنی بالای آن صحبت کردید، نگرانی ما را بابت حفظ جان عوامل این پروژه دوچندان کرد.

کانون کارگردانان سینمای ایران برای دومین‌بار خواستار تعطیلی پروژه‌های تلویزیونی شد و تاکید کرد: در صورت عدم توقف و ادامه فیلمبرداری تولیدات تلویزیونی، مسئولیت ابتلا به کرونا یا فوت هر یک از عوامل سریال‌ها بر عهده رییس سازمان صدا و سیما و مدیران ارشد این سازمان است.

به گزارش «تابناک»؛ پس از آنکه «تابناک» پشت صحنه سریال سلمان فارسی را ـ که رئیس سازمان صداوسیما تاکید کرده بود با حضور هفتصد نفر و رعایت مسائل بهداشتی و حضور پزشکان در حال ساخت است ـ منتشر کرد، اکنون کانون کارگردانان سینمای ایران در نامه‌ای خطاب به رییس سازمان صدا و سیما، اطلاعات تازه‌ای منتشر و از مشاهده چند مورد مثبت ابتلا به کرونا در عوامل سریال‌ها ابراز نگرانی کرده است.

چند مورد مثبت ابتلا به کرونا در بین عوامل سریال‌ها

در متن نامه کانون کارگردانان سینمای ایران خطاب به رییس سازمان صدا و سیما آمده است: «در خصوص مصاحبه جناب‌عالی و تاکید بر تعطیل نشدن‌ پروژه‌های تلویزیونی، متاسفانه به نظر می‌رسد اطلاعات داده‌شده به شما درباره پیشگیری‌های صورت‌گرفته در پروژه‌های تلویزیونی صحیح نیست. بنا بر گزارش ستاد مقابله با کرونا در سینما، چند مورد مثبت ابتلا به کرونا در بین عوامل سریال‌ها و همچنین رفتارهای پرخطر نیز مشاهده شده که باعث نگرانی عموم دست‌اندرکاران سینما و تلویزیون شده است.»

این کانون با اشاره به فیلم «تابناک» در ادامه این نامه متذکر شد: «همچنین پخش فیلمی عجیب در فضای مجازی از پشت صحنه سریالی که جناب‌عالی از ایمنی بالای آن صحبت کردید، نگرانی ما را بابت حفظ جان عوامل این‌ پروژه دوچندان کرد. کانون کارگردانان سینمای ایران همان‌گونه که مصرانه خواستار تعطیلی پروژه های سینمایی است، از شما نیز تقاضا دارد جهت حفظ جان دست اندرکاران و عوامل سینما و تلویزیون، دستور تعطیلی هرچه سریع‌تر پروژه‌های تلویزیونی را صادر فرمایید تا مانع از پیشروی دشمن اصلی و واقعی یعنی «کرونا» شود.»

کانون کارگردانان در نهایت نسبت به تبعات اصرار بر تداوم تولید سریال‌ها با وجود مثبت شدن نتیجه آزمایش شماری از عوامل این سریال‌ها هشدار داد و مسئولیت آن را متوجه رئیس سازمان صداوسیما خواند که با وجود دستور رسمی ستاد مقابله با کرونا، این پروژه ها را تعطیل نکرده است: «بدون شک در صورت عدم توقف و ادامه فیلمبرداری تولیدات تلویزیونی، مسئولیت ابتلا به کرونا یا فوت هر کدام از عوامل این سریال‌ها بر عهده جناب‌عالی و مدیران ارشد سازمان صدا و سیماست.»

پشت صحنه فیلم‌های سینمایی و سریال‌های تلویزیونی و محصولات شبکه نمایش خانگی به شکل اجتناب ناپذیری با حضور انبوهی از هنرمندان و تکنیسین‌ها همراه است؛ فیلمبردار، صدابردار، نورپرداز و کارگردان به همراه دستیاران‌شان بالاجبار در پشت دوربین حضور دارند و به این گروه طراح صحنه و لباس و دستیاران‌شان، گریمور و دستیارانش و… افزوده می‌شوند که مجموعه این عوامل در پشت صحنه گاهی تا سی نفر در سر صحنه و ده‌ها تن در اتاق‌های مجاور همراه می‌شود که به آماده سازی گریم و لباس و… مشغولند.

بنابراین صحنه‌های تولید فیلم‌ها و سریال که در بسیاری اوقات فضاهای بسته‌ای است، از تراکم جمعیتی بالایی برخوردار است که بستر مناسبی برای انتقال و ابتلای به بیماری چون کروناست. با وجود این، هنوز بسیاری از پروژه‌های سینمایی، تلویزیونی و شبکه نمایش خانگی متوقف نشده و برخی تهیه کننده‌ها بر لزوم حضور عوامل در سر صحنه و تداوم فیلمبرداری تاکید دارند و عوامل نیز با توجه به قرارداد و خسارات تعبیه شده در آن و در نظر گرفته نشدنِ چنین شرایط بی‌سابقه‌ای، راهی برای گریز ندارند و مجبور به حضور در سر صحنه هستند.

همچنین کارگروه مدیریت بحران ویروس کرونا در خانه سینما با ابراز نگرانی دوباره از خطر انتشار ویروس در پروژه‌های تصویری فعال، فهرست فیلم‌ها و سریال‌های متوقف‌شده و مشغول کار را منتشر کرد. در بخشی از این گزارش آمده است: «بر خلاف این ادعا که مراقبت‌های ویژه بهداشتی و اقدامات معمول، تضمینی برای رفع این خطر است و می‌توان محیط‌های فیلمسازی و تولید سریال را تحت کنترل داشت، معتقدیم هشدارهای جناب آقای دکتر زالی، فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در تهران، مبنی بر خطرناک بودن چنین شرایط و محیط‌هایی، کاملاً بجا، ضروری و لازم‌الاجراست. ضمن اظهار نگرانی دوباره از خطر انتشار این بیماری در میان همکاران حاضر در پروژه‌های متعددی که همچنان به کار خود ادامه می‌دهند، به منظور آگاهی افکار عمومی، خود را موظف دانستیم نمونه‌هایی از بروز این بیماری و احتمال شیوع آن در میان اهالی شاغل در این عرصه را به صورت مستند گزارش کنیم. با این امید که شاهد موارد حادتری نباشیم که حاصلش افسوس و دریغ باشد و بس.»