چهارشنبه , ۳۰ خرداد ۱۴۰۳
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » وضعیت پرخطر در پشت صحنه سریال‌ سلمان فارسی با حضور هفتصد تن!

وضعیت پرخطر در پشت صحنه سریال‌ سلمان فارسی با حضور هفتصد تن!

با وجود دستور رسمی ستاد کرونا پروژه‌های سینمایی و تلویزیونی تداوم دارد؛

این تصاویر به خوبی گویای لزوم توقف تولید پروژه‌های سینمایی و تلویزیونی ولو با اعمال قوه قهریه کشور است، چون می‌تواند تبعات بسیاری وسیعی داشته باشد. بی‌شک اگر در این پروژه‌ها گروهی فوت کنند، مسئولیت آن متوجه رئیس سازمان صداوسیما و وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و رئیس سازمان سینمایی است که به توصیه ستاد مدیریت کرونا وقعی ننهیده‌اند.پس از توصیه‌های رسانه‌‌ها و صنوف سینمایی درباره لزوم توقف تولید پروژه‌های سینمایی تا زمان کنترل شیوع ویروس کرونا، ستاد کرونا رسماً به سازمان صداوسیما و سازمان سینمایی دستور داد این تولید پروژه‌ها تا اطلاع ثانوی متوقف شود اما در مقابل این درخواست مقاومت و ادعا شد این پروژه‌ها با رعایت اصول بهداشتی و پیشگیری در حال ضبط است اما اکنون تصاویر یکی از این پروژه‌ها با حضور گسترده سیاهی لشکر به دست «تابناک» رسیده که وخامت اوضاع را آشکار می‌کند و تعطیلی توقف تولید این پروژه‌ها را ضروری می‌سازند.

به گزارش «تابناک»؛ پشت صحنه فیلم‌های سینمایی و سریال‌های تلویزیونی و محصولات شبکه نمایش خانگی به شکل اجتناب ناپذیری با حضور انبوهی از هنرمندان و تکنیسین‌ها همراه است؛ فیلمبردار، صدابردار، نورپرداز و کارگردان به همراه دستیاران‌شان بالاجبار در پشت دوربین حضور دارند و به این گروه طراح صحنه و لباس و دستیاران‌شان، گریمور و دستیارانش و… افزوده می‌شوند که مجموعه این عوامل در پشت صحنه گاهی تا سی نفر در سر صحنه و ده‌ها تن در اتاق‌های مجاور همراه می‌شود که به آماده سازی گریم و لباس و… مشغولند.

بنابراین صحنه‌های تولید فیلم‌ها و سریال که در بسیاری اوقات فضاهای بسته‌ای است، از تراکم جمعیتی بالایی برخوردار است که بستر مناسبی برای انتقال و ابتلای به بیماری چون کروناست. با وجود این، هنوز بسیاری از پروژه‌های سینمایی، تلویزیونی و شبکه نمایش خانگی متوقف نشده و برخی تهیه کننده‌ها بر لزوم حضور عوامل در سر صحنه و تداوم فیلمبرداری تاکید دارند و عوامل نیز با توجه به قرارداد و خسارات تعبیه شده در آن و در نظر گرفته نشدنِ چنین شرایط بی‌سابقه‌ای، راهی برای گریز ندارند و مجبور به حضور در سر صحنه هستند.

وضعیت پرخطر در پشت صحنه سریال‌ سلمان فارسی با حضور هفتصد تن!

در همین راستا ابتدا ۲۳ صنف، سپس خانه سینما و کانون کارگردانان همراستا با دیدگاه رسانه‌های تخصصی به پروژه‌های در حالا انجام در سینما و تلویزیون توصیه کردند برای حفظ ایمنی و سلامت عوامل حاضر در این پروژه‌ها، آن‌ها را تا زمان کنترل شیوع کرونا متوف کنند؛ توصیه‌ای که به آن توجهی نشد. از قضا حسین انتظامی رئیس سازمان سینمایی به جای تعطیلی پروژه‌ها، «کارگروه بررسی آسیب‌های کرونا در سینما» را با هدف «پیشنهادات مقدماتی با هدف جبران این ضرر و زیان جمع آوری شده» تشکیل داد تا ضرر یک گروه اندک تهیه کننده و سینمادار پرداخت شود، اما کمیته‌ای برای تمهیدات بهداشتی از جمله تصمیم گیری برای تعطیلی تشکیل نشد و در همان کمیته بررسی آسیب‌های کرونا، حتی یک پزشک عمومی نیز عضو نیست!

در نهایت روز چهارشنبه ۲۱ بهمن دکتر علیرضا زالی فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلان شهر تهران، با اشاره به این که عده‌ای از تهیه کنندگان در شرایط کنونی کشور در حال استمرار ساخت و تهیه فیلم‌های سینمایی و سریال‌های تلویزیونی با حضور انبوه عوامل سازنده هستند، خواستار توقف این پروژه‌ها شد.

فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلان شهر تهران با بیان این که بعضاً برخی از تولیدات سینمایی و تلویزیونی در محیط‌های نسبتا محدود و با تراکم و تردد جمعیت تهیه می‌شود، خاطرنشان کرد: «در چنین شرایطی رعایت ملاحظات بهداشتی بسیار مشکل است و این امر می‌تواند ضمن داشتن عوارض و خطرات برای این عزیزان، باعث گسترش شدید زنجیره انتقال ویروس کرونا به دیگران نیز گردد.» اما این موضوع با واکنش متولیان همراه شد و برخی مسئولان نظیر رئیس صداوسیما موضع گیری‌های عجیبی در پیش گرفتند که حاکی از مقاومت در اجرای دستور لازم‌الاجرای ستاد مدیریت بیماری کرونا بود.

عبدالعلی علی عسگری در بخشی از موضع گیری‌اش اظهار داشت: «ما نمی‌توانیم تحرک و تولید کشور را رها و کشور را تعطیل کنیم. دشمن قصد این را دارد که ما چرخ کشور را تعطیل کنیم. ما برنامه‌ریزی کرده‌ایم و با حفظ بهداشت و سلامت، همکاران همه کار می‌کنند… بیست سریال هم در حال تولید است و بر کار کاملاً تسلط داریم. ما سریالی در حال تصویربرداری داریم که ۷۰۰ نفر عوامل دارد و پزشکانی را به همراه گروه مستقر کرده‌ایم که هر روز یکی یکی افراد را چک می‌کند که بروند یا نروند و اگر کسی مشکلی داشته باشد، اجازه کار نمی‌دهند و نمی‌توانند وارد صحنه شوند.» و از قضا پروژه‌ها متوقف نشد!

«تابناک» برای راستی آزمایی سراغ یکی از این پروژه‌ها رفت، یعنی پروژه پرخطری که اکنون ۷۰۰ نفر عوامل در آن مشغول هستند: «سلمان» فارسی به کارگردانی داوود میرباقری که تولیدش از دی ماه در نقطه‌ای از ایران کلید خورده است. تصاویری که از این پروژه به دست «تابناک» رسیده نشان می‌دهد کوچک‌ترین اصول بهداشتی در طول این پروژه‌ها رعایت نمی‌شود و در لوکیشن فیلمبرداری نیز اساساً اثری از تیم پزشکی که در صحنه حضور داشته باشند و بر رعایت اصول بهداشتی در همه بخش‌ها نظارت کند، به جز یک آمبولانس کنار اتوبوس‌های منتقل کننده عوامل، مشاهده نمی‌شود!

از طرفی رئیس صداوسیما تاکید کرده پزشکان مستقر هر روز افراد را چک می‌کنند، اما مگر بیماری که دوره پنهان ماندنش تا چند هفته می‌تواند بدون علائمی در بدن بیمار تداوم داشته باشد و بیمار در این دوره ناقابل باشد، با کنترل یک پزشک قابل تشخیص است؟! اگر چند تن از این گروه که در غیربهداشتی ترین شکل ممکن فعالیت، استراحت و غذا صرف می‌کنند و به هم متصل هستند، کرونا بگیرد، این گروه چه سرنوشتی خواهند داشت؟! متاسفانه مجری (پزشکی که در مقابل رئیس صداوسیما نشسته بود) جسارت طرح این پرسش تخصصی و به چالش کشیدن استدلال رئیسش را نداشت.

پرسش دیگر اینکه اعضای این گروه که طیف وسیعی‌شان را سیاهی لشکر‌ها تشکیل می‌دهند، دقیقاً از کدام شهر به این پروژه پیوسته‌اند؟ آیا در میان آن‌ها شهروندان قمی نیز حضور دارند یا از دیگر شهر‌ها هستند؟! این تصاویر به خوبی گویای لزوم توقف تولید پروژه‌های سینمایی و تلویزیونی ولو با اعمال قوه قهریه کشور است، چون می‌تواند تبعات بسیار وسیعی داشته باشد. بی‌شک اگر در این پروژه‌ها گروهی فوت کنند، مسئولیت آن متوجه رئیس سازمان صداوسیما و وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و رئیس سازمان سینمایی است که به توصیه ستاد مدیریت کرونا وقعی ننهیده‌اند.