دوشنبه , ۲۸ خرداد ۱۴۰۳
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » بسته ویژه خبری-تحلیلی /

بسته ویژه خبری-تحلیلی /

قالیباف و روحانی

کسانی از اصلاح‌طلبان در حالی طی روزهای اخیر تأکید دارند مجلس یازدهم باید عقلانیت و خویشتنداری به خرج دهد که انتظار خویشتنداری بی‌قاعده از مجلس اصولگرایان در مقابل “گرانی” به هیچ وجه عقلانی نیست.

خوانشی روزانه در لابه‌لای اخبار و مطالب رسانه‌های کشور است. ما درباره این خوانش البته تحلیل‌ها و پیشینه‌هایی را نیز در اختیار مخاطبان محترم می‌گذاریم.

***

“ما بودیم که مردم را به رأی ندادن تشویق کردیم”

تلخ‌تر از سوگند خوردن ۲ رئیس‌جمهور در ۱ روز!

محمدصادق جوادی‌حصار، فعال چپ و عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی به تازگی در بخشی از مصاحبه خود با خبرگزاری ایلنا پیرامون انتخابات مجلس یازدهم، گفته است:

“در ماجرای رد صلاحیت‌ها نیز اصلاح‌طلبان اعلام کردند ما لیست نمی‌دهیم که معنای ثانویه‌اش این بود که کسی را هم تشویق به رأی دادن نمی‌کنیم اما از مردم خواستند که اگر گزینه مناسبی پیدا کردند رأی بدهند، این تحریم نبود اما تشویق به انتخابات و گرم کردن بازار انتخابات برای اصولگرایان هم نبود؛ طبیعی است کاهش مشارکت ایجاد می‌شود!”[۱]

*در ماجرای دلیل عدم مشارکت کسانی از مردم در انتخابات، عده‌ای معتقد به کارنامه بد دولت و برخی معتقد به تحریم خاموش انتخابات و تشویق مردم به عدم مشارکت از سوی اصلاح‌طلبان هستند. مع‌الوصف اما باید دید ستاد اصلاحات چه بویی را استشمام کرده است که با این تجاهر و قدرت‌نمایی علنی اظهار می‌کند که ما بودیم که مردم را به رأی ندادن تشویق کردیم؟!

آیا ما خواهیم فهمید همانطور که ادای سوگند ۲ رئیس‌جمهور در یک روز در افغانستان مایه شرمندگی و مضحکه است؛ اظهاراتی نظیر آنچه که جوادی حصار گفته است نیز به همین سیاق مایه‌ی هشدار و تأمل است؟

اینکه جریانی با رأسی افراشته به مردم و حاکمیت بگوید من بودم که باعث کاهش مشارکت در انتخابات شدم، من بودم که همه را به رأی ندادن تشویق کردم و من بودم که نخواستم تنور انتخابات گرم شود! به این معنیست که یک طیف سیاسی در حال افتخار کردن به “خروج از دموکراسی” و معارضه با نظام اسلامی است!

مقوله‌ای که در عرف جهانی با عنوان خیانت و براندازی شناخته می‌شود و هیچ حکومتی از کنار آن به سادگی عبور نمی‌کند.

برخی محافل تحلیلی معتقدند علت این تجرّی و تجاهر ستاد اصلاحات در اعلام اینکه ما بودیم که باعث کم‌رمقی انتخابات شدیم! استشمام بوی «فتنه اقتصادی» است و ستاد جریان سیاسی خاص قصد دارد با این ژست‌ها خود را به عنوان رهبر اشرار و اغتشاشگران خیابانی که قرار است در تکرار حوادثی مشابه آبان ۹۸ به خیابان بیایند؛ معرفی کند…

قبل از جوادی‌حصار، علی صوفی از اعضای شورایعالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان نیز در اظهاراتی پیرامون همین مسئله گفته بود: در بیانیه‌ای هم که شورای عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان صادر کرد گفته شد که ما کاندیدایی برای معرفی نداریم…مردم نارضایتی خودشان را در سال ۹۶ و ۹۸ اعلام کردند و از آن زمان کاملاً محسوس بود که در انتخابات مشارکت نخواهند کرد و امیدشان را از صندوق بریده‌اند…[۲]

***

مجلس یازدهم در مقابل هیولای “گرانی” خویشتنداری کند!

غلامعلی رجایی، از فعالان اصلاح‌طلب در مصاحبه با اعتمادآنلاین پیرامون ترکیب مجلس یازدهم گفته است:

«امیدوارم با یک مفاهمه و تعقل در شرایط بدی که در حال حاضر در جریان برجام و روابط خارجی وجود دارد، بنا بر توصیه مقامات، مجلس جدید کمی خویشتنداری کند و بر این تصور نباشد که باید انتقام هفت سال گذشته را از دولت روحانی بگیرد.»

او همچنین در اشاره دیگری تصریح می‌کند: قاعدتاً مجلس باید خویشتنداری بیشتری در برابر اتفاقات از خود نشان دهد.

رجایی می‌گوید: با این ترکیبی که مجلس پیدا کرده تصور من بر این است که دولت روزهای سختی خواهد داشت. چون این افراد اغلب تجربه پارلمانی و تخصص لازم را در مسائل کارشناسی مجلس ندارند، بنابراین مدت‌ها زمان لازم است تا بتوانند بر کار خود و شرایط کشور مسلط شوند.[۳]

*حکما مغز فکری مجلس یازدهم قصدی برای وارد شدن در بازی‌های نخ‌نما و یا مقولات بحران‌زای فکرنشده‌ای مثل “استیضاح رئیس‌جمهور” ندارد. اما کشور درگیر مقولاتی است که هیچ خویشتنداری و تحفّظ غیر عاقلانه‌ای درباره آنها روادارانه نیست.

مثلا این انتظار بیجایی است که مجلس اصولگرای یازدهم در مقابل “هیولای گرانی” که به آزار مردم نشسته است؛ ساکت بنشیند، خویشتنداری کند و درباره اِهمال دولت در امر مهم “نظارت بر قیمت‌ها” سکوت کند!

اساساً مردم به اکثریت نمایندگان اصولگرا رأی دادند تا شاهد آغاز فرایند “کاهش مشکلات” باشند فلذا انتظار سکوت در این زمینه عقلانی نیست.

مقولات دیگری مثل کم‌تحرّکی دولت در قبال محور مقاومت و ضعف‌های فرهنگی دولت اعتدال نیز از جمله مواردی هستند که حتما مجلس یازدهم بایستی در کنار مقوله مهم اقتصاد و گرانی، خویشتنداری سکوت‌آمیز در قِبال آنها را کنار بگذارد…

***

پیوست‌های اقتصادی تصمیمات بهداشتی دولت کجاست؟

کسب و کار مردم آری، مراقبت کرونایی هم آری

خبرگزاری رویترز، روز سه‌شنبه گذشته طی گزارشی در اشاره به تصمیم نخست‌وزیر کنته، برای اعلام قرنطینه عمومی در تمام ایتالیا نوشت:

«از مردم خواسته شده است تا حداقل به مدت ۳ هفته فقط به ۳ دلیل “کار”، نیازهای بهداشتی و کارهای ضروری در خیابان‌ها تردد کنند و در غیر این‌صورت در خانه‌ها بمانند. هرکس هم که قصد تردد دارد باید برای این عبور، دلیل داشته باشد و اسناد خود را ارائه کند.»

بر اساس گزارش‌های رویترز، در قرنطینه عمومی ایتالیا؛ سوپرمارکت‌ها، هتل‌ها، مراکز خرید و رستوران‌ها باز هستند.[۴]

پیش از این، بخش فارسی روزنامه ایندیپندنت نیز گزارش داده بود که پلیس ایتالیا اگرچه بصورت هشداری در خیابان‌ها حضور دارد اما از ورود و خروج اتومبیل‌ها جلوگیری نمی‌کند.

*در کنار آنچه که از نحوه رفتار یک کشور اروپایی درگیر با کرونا ویروس پیرامون فرایند قرنطینه خواندیم، اشاره به این توییت اخیر حجت‌ا… عبدالملکی از اقتصاددانان مطرح کشورمان نیز ضروریست که با تأکید بر ضرورت رعایت بهداشت، اینطور نوشته بود که تعطیل کردن تولید و کسب و کار به بهانه مقابله با بیماری، بازی کردن در زمین دشمن است.

در این راستا باید بیان کرد که متأسفانه در تصمیمات دولت و ستاد مقابله با کرونا اثر چندانی از پیوست‌های اقتصادی دیده نمی‌شود و گویی نتیجه اقتصادی برخی تصمیمات مقابله‌ای هرگز در نظر گرفته نشده است!

در اشاره به پیوست‌های مذکور می‌توان به اقدام اخیر بنیاد مستضعفان از مجموعه‌های تحت نظر دفتر مقام معظم رهبری اشاره کرد که اجاره‌بهای ۲ ماه فعلی و آینده املاک خود را به مستأجرین بخشیده است.[۵]

و یا همینطور به تصمیمات ستاد سپاه پاسداران برای تأمین منابعی در جهت جبران بیکاری.[۶]

سؤال اینجاست که چرا نهادهای دولتی پیوست چندانی را برای اقدامات کرونایی خود اعلام نکرده‌اند و فقط توصیه به تعطیل کردن دارند؟

برخی افراد معلوم‌الحال در ستاد دولت که موجب بی‌تدبیری در اعلام تصمیم بدون پیوست گرانی بنزین شدند و به این وسیله اغتشاشات آبان‌ماه ۹۸ را رقم زدند؛ در ستاد تصمیم‌گیری برای کرونا نیز تداخلاتی دارند و این مسئله نگرانی‌های عمده‌ای را برای تحلیلگران فراهم آورده است.

چه اینکه با یک نگاه ساده به اخبار سایر کشورهای درگیر کرونا به روشنی دیده می‌شود که مقامات آن کشورها تأکید زیادی بر سالم ماندن ساختار اقتصادی بعنوان رکن بایستگی کشور دارند اما میزان توجه دولت آقای روحانی به اقتصاد در خلال اقدامات ضد کرونایی مشخص نیست و نمی‌توان هیچ تخمین خاصی از آن به دست آورد…

***

۱_ https://www.ilna.news/fa/tiny/news-۸۷۸۳۵۸

۲_ mshrgh.ir/۱۰۵۰۰۸۷

۳_ https://etemadonline.com/content/۳۸۹۳۷۸

۴_ https://www.reuters.com/article/us-health-coronavirus-italy/italy-wakes-up-to-deserted-streets-in-unprecedented-coronavirus-lockdown-idUSKBN۲۰X۱۱D

۵_ mshrgh.ir/۱۰۴۹۷۰۳

۶_ mshrgh.ir/۱۰۴۹۹۷۳