شنبه , ۲ تیر ۱۴۰۳
صفحه اول » بین المللی » پیام‌های سفر شمخانی به عراق چه بود؟

پیام‌های سفر شمخانی به عراق چه بود؟

دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان اولین مقام ارشد ایرانی به عراق پس از ترور سردار سلیمانی در این کشور بود که حامل پیامهایی منطقه‌ای و بین‌المللی است.

گزارش|پیام‌های سفر شمخانی به عراق چه بود؟

 به گزارش مشرق، علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان روز شنبه در راس هیئتی به عراق رفت تا با مقامات سیاسی و امنیتی این کشور دیدار و در خصوص مسائل دو جانبه و نیز آخرین تحولات سیاسی در این کشور گفتگو و رایزنی کند.

این سفر از آنجا حائز اهمیت است که پس از ترور سردار سلیمانی در بغداد انجام گرفته و حاوی پیامی سیاسی در سطح منطقه و محیط بین‌الملل است.

حمایت ایران از مصوبه پارلمان عراق

یکی از محورهای سفر دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان موضوع مصوبه اخراج نیروهای آمریکایی در پارلمان عراق بود که آخرین وضعیت این مصوبه در گفتگوهای دو جانبه مورد بررسی قرار گرفت.

کشور عراق ,

شمخانی در دیدار با فالح فیاض همتای عراقی خود با اشاره به این مصوبه اظهار داشت:  دولت، نیروهای مسلح و مردم شجاع عراق در مبارزه موفق و قهرمانانه با تروریستهای داعش و گروههای تکفیری نشان دادند که برای تامین امنیت خود نیازی به حضور نیروهای نظامی خارجی ندارند.

نفی بزرگنمایی تهدیدات از سوی برخی گروهها

وی بزرگنمایی تهدیدات موهوم، کاهش تاب آوری اجتماعی در برابر مشکلات و قلب واقعیتها را از شگردهای جنگ ادراکی برشمرد و گفت: باید برای حفاظت از منافع ایران و عراق در برابر هجمه ناجوانمردانه “تروریسم ادراکی” همه ظرفیتهای فرهنگی، اجتماعی و مردمی با شناخت کامل از اهداف دشمن به میدان بیاید.

اشاره دبیر شورای عالی امنیت ملی به بزرگنمایی تهدیدات موهوم را شاید بتوان به موضع گیری برخی گروههای عراقی طی هفته‌های گذشته دانست که همزمان با افزایش فشارها در بغداد برای خروج نیروهای آمریکایی، بارها در موضع گیری‌هایی ادعا کرده‌اند که اگر آمریکا از عراق برود، تروریسم داعش به سرعت احیا شده و عراق را مجدداً وارد بحران خواهد کرد.

شمخانی همچنین با عادل عبدالمهدی نخست وزیر پیشبرد امور نیز دیدار و گفتگو کرد.

وی در این دیدار با اشاره به نقش مهم مرجعیت در عراق گفت: مرجعیت در عراق همواره رکن اصلی اتحاد و انسجام ملی بوده و در شرایط حساس کنونی به درستی نقشه راه را برای سیاسیون و مردم ترسیم کرده است.

عبدالمهدی نیز با اشاره به کمکهای ایران طی سالهای گذشته به عراق یادآور شد: آمریکا با خروج از برجام و فشار بر ایران و عراق، وضعیت منطقه را پیچیده‌تر کرد و اکنون نیز با تشدید فشار بر ما خواهان قطع روابط عراق با ایران است. منطق ژئوپلیتیک سیاسی حکم می‌کند که ما از ظرفیت‌های همسایگان خود در راستای منافع و امنیت ملی خود بهره بگیریم.

شمخانی با برهم صالح رئیس جمهور عراق نیز دیدار کرد.

برهم صالح در این دیدار بر اهمیت تقویت مناسبات دوجانبه، توسعه راهکارهای همکاری در زمینه‌های خدمت در راستای منافع دو کشور و لزوم هماهنگی و همکاری مشترک در زمینه مبارزه با تروریسم و افراط‌گرایی تاکید کرد.

دیدار با گروههای شیعه و بررسی آخرین وضعیت سیاسی 

دبیر شورای عالی امنیت ملی همچنین با سید عمار حکیم رئیس جریان حکمت ملی عراق دیداری داشت. در این دیدار که در دفتر رئیس جریان حکمت انجام گرفت، شخصیت هایی همچون نوری المالکی، حیدر العبادی، هادی العامری و فالح الفیاض حضور داشتند و گفتگوهایی درباره وضعیت سیاسی عراق انجام گرفت.

کشور عراق ,

دیدار کم سابقه با رئیس سرویس اطلاعاتی عراق 

یکی از دیدارهای مهم دبیر شورای عالی امنیت ملی با مصطفی کاظمی، رئیس سرویس اطلاعاتی عراق بود که این روزها برخی گمانه زنی‌ها از نامزدی وی برای تصدی پست نخست وزیری حکایت دارند.

شمخانی در دیدار با کاظمی تصریح کرد: تشکیل دولت مقتدر و کارآمد مبتنی بر رای و اراده عموم مردم خواست همیشگی جمهوری اسلامی ایران است.

کاظمی نیز در این دیدار یادآور شد: قدردان کمک‌های بی‌دریغ جمهوری اسلامی ایران به عراق در عرصه مبارزه با تروریسم هستیم و از تداوم همکاری‌های نزدیک برای ریشه کن کردن گروههای تروریستی استقبال می‌کنیم.

آمادگی ایران برای انتقال تجربیات در زمینه شیوع کرونا

یکی دیگر از محورهای دیدارهای دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان به عراق موضوع ویروس کرونا بود که با سرعت بالایی همه کشورهای منطقه و دنیا را مبتلا کرده و مقابله با آن نیازمند اقداماتی سریع با تجهیزاتی مناسب است.

در این راستا جمهوری اسلامی ایران طی یکماه گذشته اقدامات زیادی را برای مقابله با شیوع سریع این بیماری و نیز بهبود وضعیت بیماران انجام داده بطوریکه نماینده سازمان بهداشت جهانی، ریچارد برنان ضمن اشاره به این توانمندی تصریح کرده است که: «ایران از سیستم کنترل اولیه بسیار قوی برخوردار است به طوری که هیات همراه تحت تاثیر دانش و تعهد کادر درمانی ایران قرار گرفتند. من اطمینان دارم که جهان در مبارزه خود با کرونا از تجارب ایران خواهد، آموخت»

همچنین سازمان بهداشت جهانی در توئیتی رسمی نیز گفته بود که باید تجربیات ایران به در مبارزه با کرونا به دیگر کشورها منتقل شود.

در همین راستا شمخانی در دیدار با مقامات عراقی از جمله «جعفر علاوی» وزیر بهداشت عراق با اشاره به شیوع ویروس کرونا در دو کشور ایران و عراق، آمادگی کشورمان برای مساعدت به عراق در مبارزه با بیماری کرونا را اعلام کرد.

شمخانی یکشنبه شب به تهران بازگشت

سفر دو روزه دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان به عراق که پس از ترور سردار سلیمانی انجام گرفته با دو محور دنبال شد که یکی از آنها گفت و با طرفهای سیاسی این کشور و بررسی آخرین وضعیت سیاسی عراق بود و دیگری اعلام آمادگی برای انتقال تجربیات جامعه پزشکی ایران به طرف عراقی برای مقابله با شیوع ویروس کرونا بود.

منبع: تسنیم