یکشنبه , ۹ بهمن ۱۴۰۱
صفحه اول » بین المللی » روسیه: با ترکیه بر سر آتش‌بس در ادلب توافق کردیم+مفاد توافق!

روسیه: با ترکیه بر سر آتش‌بس در ادلب توافق کردیم+مفاد توافق!

رئیس‌جمهور روسیه امروز پنجشنبه اعلام کرد با همتای ترکیه‌ای خودش بر سر برقراری آتش‌بس در ادلب سوریه به توافق دست پیدا کرده است.

به گزارش مشرق، «ولادیمیر پوتین»،؛ رئیس‌جمهور روسیه امروز پنجشنبه در کنفرانس خبری مشترک با همتای ترکیه‌ای خود اعلام کرد دو طرف بر سر برقراری آتش‌بس در ادلب سوریه به توافق دست پیدا کرده‌اند. ولادیمیر پوتین همچنین گفت مسکو و آنکارا بر علاقه خود جهت ادامه همکاری‌های در چارچوب آستانه در خصوص سوریه تأکید کرده‌اند.

رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه گفته آتش‌بس از نیمه شب امشب آغاز می‌شود. او گفت ترکیه حق پاسخگویی به هر گونه حمله را برای خودش محفوظ می‌داند.سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه درباره بیانیه مشترک روسیه و ترکیه گفته که این توافق بر حفظ تمامیت ارضی سوریه تأکید می‌کند. دو طرف توافق کرده‌اند که باید از بروز بحران جلوگیری کرد. آنکارا و مسکو متعهد شده‌اند به غیرنظامیان، بدون هیچ‌گونه تبعیض کمک شود. آنکارا و مسکو همچنین توافق کرده‌اند برای نظارت بر منطقه کاهش تنش، در شهرک‌های نزدیک ادلب گشت‌زنی‌های مشترک برقرار کنند. آتش‌بس در ادلب از ساعت ۰۰:۰۱ بامداد ۶ مارس (بامداد جمعه) در طول خط تماس منطقه کاهش تنش در ادلب برقرار خواهد شد.  طبق گفته لاوروف، روسیه و ترکیه گشت‌زنی‌های مشترک را در بزرگراه M۴ سوریه آغاز خواهند کرد. وزیر خارجه ترکیه هم گفته در عمق ۶ کیلومتری بزرگراه M۴ یک کریدور امنیتی هم از شمال و هم از جنوب ایجاد خواهد شد. بر سر سایر ملاک‌ها ظرف ۷ روز آینده تصمیم‌گیری می‌شود.

وزارت دفاع ترکیه شامگاه سه‌شنبه (۱۳ اسفند) در بیانیه‌ای از افزایش شمار تلفات نیروهای خود در درگیری‌های شمال غرب سوریه خبر داده بود. تلفات این کشور طی دو هفته گذشته در درگیری‌های استان ادلب مطابق آمار رسمی وزارت دفاع این کشور بیش از ۴۰ نفر و ده‌ها زخمی است.

«ایگور کناشنکوف» سخنگوی وزارت دفاع روسیه روز گذشته از ترکیه به دلیل عدم پایبندی به تعهداتش ذیل توافق سوچی برای ایجاد منطقه امن در استان ادلب و همچنین کمک به تروریست‌ها انتقاد کرد.کناشنکوف ضمن بیان اینکه اعزام نظامیان ترکیه به استان ادلب خلاف قوانین بین‌المللی است، از سکوت کشورهای غربی در این باره انتقاد کرد و گفت، نتیجه گذشت یک سال و نیم از توافق سوچی با ترکیه (برای حل وضعیت ادلب)، ادغام شدن استحکامات تروریست‌ها در ادلب با پست‌های دیدبانی ترکیه بود.ایجاد منطقه کاهش تنش با هدف دور کردن تروریست‌ها از محدوده مناطق تحت کنترل ارتش سوریه (محدوده مرز استان ادلب) یکی از مفاد توافق سوچی بین آنکارا و مسکو در سال ۲۰۱۸ بود که روسیه می‌گوید از آنجایی که ترکیه به تعهد خود (جدا نکردن تروریست‌ها از معارضان) عمل نکرد و این منطقه ایجاد نشد، ارتش سوریه با عملیات  خود در حال اجرای مفاد این توافق است.

منبع: فارس