دوشنبه , ۲۸ خرداد ۱۴۰۳
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » “وهن مجلس و وهن رهبری”/روایت پزشکیان از اذن رهبری برای نجات بودجه / محمود صادقی حکم حکومتی آیت‌الله خامنه ای درباره بودجه ۹۹ را ‘وهن رهبری’ خواند!

“وهن مجلس و وهن رهبری”/روایت پزشکیان از اذن رهبری برای نجات بودجه / محمود صادقی حکم حکومتی آیت‌الله خامنه ای درباره بودجه ۹۹ را ‘وهن رهبری’ خواند!

نایب رییس مجلس شورای اسلامی با تاکید براینکه اذن رهبر انقلاب، کشور را از بحران خلاء بودجه نجات داد، گفت: مقام معظم رهبری تایید کردند که بودجه براساس اصل ۸۵ قانون اساسی تصویب شود تا کشور بدون بودجه نماند.

به گزارش تابناک به نقل از خانه ملت، «مسعود پزشکیان» با اشاره به اذن رهبر معظم انقلاب برای ارسال مصوبه کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۹۹ به شورای نگهبان افزود: نمایندگان هفته گذشته در جلسات علنی مجلس حضور یافتند، اما حال برخی مساعد نبود و پس از انجام تست کرونا از بین ۳۰ نفر جواب ۵ نفر مثبت اعلام شد که این آمار ممکن است در میان ۲۹۰ نفر افزایش یابد.

نایب رییس مجلس با بیان اینکه برگزاری جلسات علنی برای بررسی بودجه و دیدارهای مردمی نمایندگان می تواند کرونا را در تمام نقاط کشور گسترش دهد، افزود: رییس مجلس شورای اسلامی با توجه به این شرایط از مقام معظم رهبری درخواست کرد که بودجه سال ۹۹ بررسی شده توسط کمیسیون تلفیق، براساس اصل ۸۵ قانون اساسی تصویب و به شورای نگهبان ارسال شود تا کشور بدون بودجه نماند.

پزشکیان ادامه داد: مقام معظم رهبری نیز در پاسخ به نامه رییس مجلس تایید کردند که بودجه براساس اصل ۸۵ قانون اساسی تصویب شود همچنین اجازه فرمودند که وزارت جهاد کشاورزی تا زمانی که نمایندگان درگیر با کرونا، درمان شوند و جلوی گسترش این ویروس گرفته شود با سرپرست به فعالیت خود ادامه دهد.

وی با تاکید بر اینکه باید رفت و آمدها در تمام نقاط کشور محدود شود تا بتوان ویروس کرونا را کنترل کرد، افزود: همزمان با محدودیت رفت و آمد مردم، افراد درگیر با این ویروس نیز باید درمان شوند در غیر این صورت کرونا کشور را فلج می‌کند.

این نماینده مجلس ادامه داد: در برخی کشورها برای مقابله با کرونا نیروهای نظامی و امنیتی به میدان آمده‌اند و با هر کسی که همکاری نمی‌کند برخورد می‌کنند چرا که هر فرد بیمار می‌تواند ۲۰ نفر دیگر را نیز درگیر ویروس کند.

در اذن رهبر معظم انقلاب برای ارسال بودجه مصوب کمیسیون تلفیق به شورای نگهبان خطاب به رییس مجلس شورای اسلامی که روز سه‌شنبه منتشر شد، ‌آمده است: «نامه‌ شماره ۹۳۸۳۲/۱۰/د مورخ ۱۲ اسفند ۱۳۹۸ جنابعالی مبنی بر استیذان نسبت به کیفیت تصویب بودجه ۱۳۹۹ در مجلس شورای اسلامی و ادامه کار سرپرست وزارت کشاورزی – با توجه به عدم امکان تشکیل جلسه علنی براساس دستورالعمل ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا – به استحضار مقام معظم رهبری مدظله العالی رسید. معظم له با هر دو پیشنهاد ذیل نامه مذکور موافقت فرمودند.»

با حکم حکومتی آیت‌الله خامنه‌ای لایحه رد شده بودجه ۹۹ برای قانون شدن به شورای نگهبان رفته است

محمود صادقی، نماینده مجلس ایران حکم حکومتی اخیر آیت‌الله علی خامنه ای در ارجاع لایحه رد شده بودجه سال ۹۹ به شورای نگهبان را “وهن مجلس و وهن رهبری” و “آخرین میخ به تابوت مجلس دهم” خوانده است.

آقای صادقی در توییت های جداگانه، نوشته: “امیدوارم متهم به ضدیت با ولایت فقیه نشوم اما استیذان از رهبری برای تصویب لایحه بودجه ۹۹ آخرین میخ به تابوت مجلس دهم بود”.

آیت الله خامنه ای در سال های اخیر در موارد متعددی به طور مستقیم اختیارات مجلس را از نمایندگان سلب کرده است. پیش از این به دنبال افزایش ناگهانی قیمت بنزین که به اعتراضات وسیعی در ایران انجامید، نمایندگان در پی اصلاح قیمت سوخت برآمدند اما آقای خامنه‌ای از نمایندگان خواست که از این کار خودداری کنند.

محمود صادقی گفته “پس از مخالفت مجلس با کلیات لایحه بودجه ۹۹ ارجاع آن به کمیسیون تلفیق فاقد وجاهت قانونی بود. لایحه باید به دولت برگشت داده می‌شد. با اذن رهبری نمی‌توان تصمیم غیرقانونی ارجاع لایحه به کمیسیون تلفیق را تصحیح و توجیه کرد. به عبارت دیگر حکم حکومتی در اینجا موضوعیت ندارد”.

یک روز پیش، در پی درخواست علی لاریجانی از آقای خامنه‌ای، او با استفاده از اختیارات خود به عنوان ولی مطلقه فقیه، اجازه داد گزارش کمیسیون تلفیق مجلس که کلیات آن درصحن علنی مجلس رد شده بود، برای تبدیل به قانون مستقیماً به شورای نگهبان ارسال شود.

به دلیل شیوع ویروس کرونا که چند نماینده مجلس ایران هم به آن مبتلا شده اند، جلسات مجلس شورای اسلامی تشکیل نمی شود.

حق نشر عکس .
Image caption محمود صادقی در سه توییت مجزا از حکم حکومتی آیت‌الله خامنه‌ای انتقاد کرده است

مطابق اصل ۸۵ قانون اساسی، مجلس شورای اسلامی “در موارد ضروری می‌تواند اختیار وضع بعضی از قوانین را به کمیسیون‌های داخلی خود تفویض کند، در این صورت این قوانین در مدتی که مجلس تعیین می‌نماید به صورت آزمایشی اجرا می‌شود و تصویب نهایی آنها با مجلس خواهد بود”.

در صورتی که مجلس می خواست به این اصل استناد کند به حکم حکومتی آیت الله خامنه ای احتیاج نبود اما به نظر می رسد که مجلس به جای اجرای آزمایشی بودجه ۹۹ در پی تصویب دائمی آن به عنوان قانون است.

محمود صادقی در یکی از توییت های انتقادی خود از حکم حکومتی جدید آقای خامنه ای نوشته “استیذان رییس مجلس از رهبری برای تصویب لایحه‌ی بودجه ۹۹ هم باعث وهن مجلس است هم وهن رهبری”.

شورای نگهبان صلاحیت آقای صادقی را برای شرکت در انتخابات مجلس یازدهم رد کرده بود.

سخنگوی این شورا اعلام کرده که در مهلت مقرر موضوع را بررسی خواهد کرد. نائب رئیس مجلس شورای اسلامی هم پیش بینی کرده قانون بودجه سال ۹۹ پیش از فرارسیدن سال نو توسط شورای نگهبان تایین تکلیف خواهد شد.

در سال های ابتدایی انقلاب بهمن ۵۷ و سپس در برخی سال های ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد که تصویب لایحه بودجه در مجلس با تاخیر مواجه می شد، بودجه “یک دوازدهم” یا “دو دوازدهم” به صورت موقت برای هفته های اول سال در نظر می گرفت تا مجلس پس از آن لایجه بودجه را بررسی و تصویب کند.

با ‘حکم حکومتی’ آیت‌الله خامنه‌ای لایحه رد شده بودجه ۹۹ ‘برای قانون شدن به شورای نگهبان رفت’