سه شنبه , ۱۱ بهمن ۱۴۰۱
صفحه اول » بین المللی » اردوغان و پوتین درباره وضعیت ادلب سوریه، دیدار کردند / پوتین به اردوغان گفت نیروهای مااشتباهی نیروهای شمارا قتل عام کردند!

اردوغان و پوتین درباره وضعیت ادلب سوریه، دیدار کردند / پوتین به اردوغان گفت نیروهای مااشتباهی نیروهای شمارا قتل عام کردند!

                          اردوغان و پوتین درباره وضعیت ادلب سوریه، دیدار کردند

 

به گزارش تابناک به نقل از فارس و به گزارش العربیه از دبی  «رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور ترکیه روز پنجشنبه در دیدار با «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهور روسیه، خواستار کاهش تنش‌ها در سوریه و استان ادلب شد.

به نوشته خبرگزاری «آناتولی» اردوغان طی دیدار با پوتین در کرملین، گفت: «جهانیان شاهد این نشست ما هستند. تصمیماتی که در این نشست گرفته خواهد شد، تنش‌ها در منطقه و همچنین کشور ما را کاهش می‌دهد».

وی با بیان اینکه دو طرف در این نشست روابط دوجانبه را نیز تقویت خواهند کرد، اظهار داشت: «اولویت تحکیم روابط دو کشور است».

رئیس‌جمهور ترکیه با بیان اینکه روابط با روسیه در اوج خود است، توضیح داد: «ما می‌خواهیم [این روابط را] باداوم‌تر کرده و امیدواریم تصمیماتی که در این نشست گرفته می‌شود به آرام شدن اوضاع در ادلب کمک کند».

به نوشته روزنامه «دیلی صاباح»، پوتین نیز ضمن تسلیت گفتن کشته و زخمی شدن نظامیان ترکیه‌ای در ادلب، گفت نه روسیه و نه دولت سوری خبر نداشت که نظامیان ترکیه در مناطق هدف قرار داده شده حضور داشتند.البته همزمان که ما کشته‌شدن نظامیان ترکیه در خاک سوریه را تسلیت می‌گوییم، اما نمی‌توانیم فراموش کنیم که ارتش سوریه [طی بمباران‌های ترکیه و] در زمان مبارزه با تروریست‌ها، آسیب‌های بسیاری دیده است».

وی با مهم خواندن دیدار امروز با اردوغان، اظهار داشت: «باید مطمئن شویم اتفاقات هفته قبل دوباره تکرار نشود. روابط روسیه و ترکیه می‌تواند شدیدا آسیب ببیند… گفت‌وگوهای خصوصی و مستقیم با ترکیه نیاز است تا به حل موضوع افزایش درگیری‌ها در ادلب بپردازیم».

برخی رسانه‌ها و خبرنگاران نیز در شبکه‌های اجتماعی، چهره‌های گرفته و عبوس دو طرف را مورد توجه قرار داده و نوشتند: «گویا جو کرملین چندان سرحال نیست».

ارتش ترکیه از روز یکشنبه، بعد از افزایش تلفات ماجراجویی نظامی خود در ادلب و بیشتر شدن ابعاد این رسوایی، تجاوز نظامی جدیدی را به خاک سوریه با اسم رمز «عملیات سپر بهار» برای حمایت از گروه‌های تروریستی در برابر عملیات ارتش سوریه در ادلب آغاز کرد.

وزارت دفاع ترکیه شامگاه سه‌شنبه (۱۳ اسفند) در بیانیه‌ای از افزایش شمار تلفات نیروهای خود در درگیری‌های شمال غرب سوریه خبر داده بود. تلفات این کشور طی دو هفته گذشته در درگیری‌های استان ادلب مطابق آمار رسمی وزارت دفاع این کشور بیش از ۴۰ نفر و ده‌ها زخمی است.

«ایگور کناشنکوف» سخنگوی وزارت دفاع روسیه روز گذشته از ترکیه به دلیل عدم پایبندی به تعهداتش ذیل توافق سوچی برای ایجاد منطقه امن در استان ادلب و همچنین کمک به تروریست‌ها انتقاد کرد.

کناشنکوف ضمن بیان اینکه اعزام نظامیان ترکیه به استان ادلب خلاف قوانین بین‌المللی است، از سکوت کشورهای غربی در این باره انتقاد کرد و گفت، نتیجه گذشت یک سال و نیم از توافق سوچی با ترکیه (برای حل وضعیت ادلب)، ادغام شدن استحکامات تروریست‌ها در ادلب با پست‌های دیدبانی ترکیه بود

 

دمشق: اروپایی‌ها برای یک بار هم که شده، رفتار خصمانه ترکیه را محکوم کنند

یک منبع رسمی در وزارت خارجه سوریه از جامعه بین‌الملل و مسئولان اروپایی خواست که حتی برای یک بار، موضع انسانی اتخاذ کنند، از طرحهای استعماری پست خود دست بردارند و رفتار خصمانه دولت ترکیه را محکوم کنند.
یک منبع رسمی در وزارت خارجه سوریه بار دیگر از استانداردهای دوگانه کشورهای غربی در بحران سوریه به ویژه عملیات ارتش سوریه علیه تروریستها در استان ادلب انتقاد کرد.

این منبع گفت: «اظهارات و هیاهوی مسئولان برخی از کشورهای غربی درباره وضعیت انسانی استان ادلب به خاطر عملیات نظامی ارتش سوریه علیه گروههای تروریستی و نادیده گرفتن جنایات این گروهها و نیروهای اردوغان که با هم علیه غیر نظامیان سوری می‌جنگند، نشان‌دهنده میزان نفاق و دروغ سیاستهای این کشورهاست».

خبرگزاری رسمی سوریه به نقل از این منبع گزارش داد که کشورهای غربی در راستای منافع خود، همچنان مسائل انسانی را سیاسی می‌کنند.

وی تصریح کرد: «سوریه بار دیگر مایل است که به این کشورها یادآوری کند که مبارزه با تروریسم در خاکش، حق قانونی است که قوانین و منشورهای بین‌المللی بدان اعطا کرده است».

این مسئول سوری ادامه داد: «گروههایی که نیروهای ارتش سوریه با آنان مبارزه می‌کند، تحت رهبری هیئة تحریر الشام قرار دارند؛ [گروهی] که در لیست شورای امنیت، به عنوان یک سازمان تروریستی گنجانده شده و از ساکنان استان ادلب به عنوان، سپر انسانی استفاده می‌کند».

این دیپلمات خاطر نشان کرد: «سوریه بار دیگر تأکید دارد که در ارائه تمامی کمکهای لازم به شهروندان در سراسر جغرافیای سوری و ارائه تسهیلات به شهروندان خود که به خاطر تروریسم آواره شده بودند و به کشور خود بازگشته‌اند، از هیچ تلاشی فروگذار نخواهد کرد».

وی با تأکید بر اینکه سوریه به هیاهوی مسئولان غربی و گریه‌های دروغین آنان به خاطر رنج ملت این کشور هیچ اهمیتی نمی‌دهد، تصریح کرد، دمشق از جامعه بین‌الملل و مسئولان اروپایی می‌خواهد که حتی برای یک بار، موضع انسانی اتخاذ کنند، از طرحهای استعماری پست خود دست بردارند و رفتار خصمانه دولت ترکیه را محکوم کنند.

وزارت خارجه سوریه روز گذشته ضمن محکوم کردن اقدامات آمریکا و ترکیه، تأکید کرد که سفر مخفیانه هیأت آمریکا به ادلب، دزدمنشانه و راهزنانه است