سه شنبه , ۵ تیر ۱۴۰۳
صفحه اول » بین المللی » آخرین تحولات خاورمیانه؛

آخرین تحولات خاورمیانه؛

رای گیری بر سر طرح کاهش اختیارات جنگی ترامپ علیه ایران در مجلس سنا، پیشنهاد روحانی به پوتین برای برگزاری فوری نشست سران روسیه ــ ایران ــ ترکیه، افزایش ۱۰۰ درصدی بازگشت مهاجرین افغانستانی از ایران، تبادل آتش سنگین میان ارتش سوریه و ترکیه و درخواست آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از ایران برای شفاف‌سازی، از جمله مهم‌ترین خبر‌ها و رویداد‌های مرتبط با خاورمیانه در ۲۴ ساعت گذشته بوده اند. در این میان، باید به مخالفت روسیه با تلاش آمریکا برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران نیز اشاره کرد.

به گزارش «تابناک»؛ وزارت امور خارجه روسیه با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد، آمریکا به جای اینکه آرزوی تمدید بی پایان تحریم تسلیحاتی علیه ایران را داشته باشد، باید مراقب این باشد که فوراً نقض خود در اجرای برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) را برطرف کند.

“مایک پامپئو” وزیر امور خارجه آمریکا، در نشست کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان کنگره در اواخر فوریه گفته بود که امیدوار است بتواند روسیه و چین را ترغیب کند تا پیش‌نویس قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل درباره تمدید تحریم تسلیحاتی علیه ایران را وتو نکنند و همچنین ابراز امیدواری کرد که اروپا خطر ارسال سلاح‌های روسی و چینی به ایران را جدی بگیرد.

در بیانیه وزارت خارجه روسیه آمده است: «مقامات واشنگتن به جای اینکه آرزوی تمدید بی پایان “تحریم تسلیحاتی” علیه ایران را داشته باشند، باید نگران برطرف کردن فوری موارد نقض و تخلفات خود در برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) بوده و به اجرای دقیق قطعنامه شماره ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل برگشته و بتوانند اعتبار خود به عنوان یکی از شرکت کنندگان مسئول در روابط بین الملل بازگردانند، چون وضعیت عضو دائم شورای امنیت چنین برخوردی را بر عهده ایالات متحده قرار داده است.»

وزارت امور خارجه روسیه همچنین با یادآوری این نکته که قوانین آمریکا فقط محدود به خاک ایالات متحده می‌شود، تاکید کرده است: «سیاست اعمال “حداکثر فشار” بر ایران منجر به آن شده است که آمریکا خود را از سایر جهان که به قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت احترام گذاشته و آن را اجرا می‌کنند، جدا کند.»

رای گیری بر سر طرح کاهش اختیارات جنگی ترامپ علیه ایران در مجلس سنا

«استنی هویر»، عضو ارشد مجلس نمایندگان آمریکا گفته این مجلس به زودی طرحی که خواستار محدود کردن اختیارات «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا برای جنگ‌افروزی علیه ایران است را به رأی خواهد گذاشت.

هویر که رهبر اکثریت دموکرات در مجلس نمایندگان است گفته که او از نسخه موازی این طرح که ماه گذشته در مجلس سنا به تصویب رسید حمایت می‌کند و امیدوار است، «در آینده نزدیک» آن را در صحن علنی مجلس نمایندگان به رأی بگذارد.

به نوشته هیل، هویر گفت: «اینکه این کار را هفته بعد انجام دهیم یا هفته بعد از آن یا در جلسه کاری بعدی چیزی است که هنوز روی آن کار می‌کنیم، ولی می‌خواهم آن را به صحن بیاورم.»

مجلس سنای آمریکا ماه گذشته طرح تهیه‌ شده توسط سناتور «تیم کین» را به تصویب رساند. این قطعنامه خواستار ملزم کردن دونالد ترامپ به کسب اجازه از کنگره پیش از آغاز هر گونه اقدام نظامی علیه ایران است.

رای گیری بر سر طرح کاهش اختیارات جنگی ترامپ علیه ایران در مجلس سنا/مخالفت روسیه با تلاش آمریکا برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران/پیشنهاد روحانی به پوتین برای برگزاری فوری نشست سران روسیه ــ ایران ــ ترکیه/ افزایش ۱۰۰ درصدی بازگشت مهاجرین افغانستانی از ایران

مصوبه مجلس سنا مشابه طرح دیگری است که «الیسا اسلاتکین» در مجلس نمایندگان آمریکا ارائه کرده است.

این طرح برای تصویب شدن باید هم در مجلس سنا و هم در مجلس نمایندگان تصویب شده و بعد از آن به امضای دونالد ترامپ برسد. کاخ سفید گفته در صورتی که این مصوبه کنگره روی میز او قرار بگیرد، آن را وتو خواهد کرد.

نمایندگان کنگره آمریکا در صورتی که دو سوم آرا را داشته باشند، می‌توانند وتوی رئیس‌جمهور آمریکا را شکسته و این طرح را بدون امضای او به قانون تبدیل کنند.

پایگاه خبری هیل، وابسته به کنگره آمریکا نوشته این رأی‌گیری صرفاً نمادین خواهد بود، چون طرح خواستار کاستن از اختیارات جنگی ترامپ از حمایت دو سوم اعضای کنگره برخوردار نیست.

پیشنهاد روحانی به پوتین برای برگزاری فوری نشست سران روسیه ــ ایران ــ ترکیه

کاظم جلالی” سفیر ایران در روسیه اعلام کرد که “حسن روحانی” رئیس جمهوری ایران در مکالمه تلفنی اخیر خود با “ولادیمیر پوتین” رئیس جمهوری روسیه، به وی پیشنهاد کرده است که  نشست بعدی سران در قالب مذاکرات آستانه درباره سوریه در آینده بسیار نزدیک در جمهوری اسلامی برگزار شود.

جلالی این مساله را در دیدار خود با “کنستانتین کاساچوف” رئیس کمیته امور بین‌الملل شورای فدراسیون (سنای) روسیه مطرح کرده و یادآور شد: «چند روز پیش، گفت‌وگوی تلفنی بین رؤسای جمهور روحانی و پوتین انجام شد. در بخشی از مکالمه رئیس جمهوری ایران از رئیس جمهور پوتین دعوت کرد تا اجلاس بعدی در چارچوب مذاکرات آستانه به‌ زودی در ایران برگزار شود.»

این دیپلمات به موفقیت اقدامات انجام‌شده در قالب مذاکرات آستانه اشاره و به این نکته تأکید کرد، شرکت کنندگان در این مذاکرات “باید به تعهدات خود پایبند باشند و به همکاری خود در این راستا ادامه دهند.”

رای گیری بر سر طرح کاهش اختیارات جنگی ترامپ علیه ایران در مجلس سنا/مخالفت روسیه با تلاش آمریکا برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران/پیشنهاد روحانی به پوتین برای برگزاری فوری نشست سران روسیه ــ ایران ــ ترکیه/ افزایش ۱۰۰ درصدی بازگشت مهاجرین افغانستانی از ایران

سفیر ایران همچنین با توجه به نقش خاص همکاری‌های روسیه و ایران در مبارزه با تروریسم گفت: «ائتلاف‌های مختلفی برای مبارزه با تروریسم تشکیل شده است، ولی هیچ یک از آنها نتوانستند مبارزه موفقی را علیه تروریسم انجام دهند و تنها ائتلاف موفقیت‌آمیز که واقعاً با تروریسم جنگیده است، ائتلاف ایران و روسیه بود.»

کاظم جلالی در این نشست همچنین یادآور شد: «اروپایی‌ها مکانیزم مالی اینستکس را ایجاد کردند، ولی تا همین زمان که من با شما صحبت می‌کنم، هیچ معامله‌ای در چارچوب این مکانیسم انجام نشده است.»

کنستانتین کاساچوف نیز به‌ نوبه خود گفت، روسیه به توافقات در چارچوب برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) خوش‌بین است و تلاش خود را برای حفظ حداقل برخی از عناصر اصولی آن ادامه خواهد داد و انتظار دارد که طرف ایرانی نیز در این زمینه با خرد سیاسی خود، خویشتنداری کند.

این سناتور بلندپایه افزود: «روسیه مواضع خود در رابطه با برجام را به‌ روشنی بیان کرده و هرگز ارزیابی خود را در این باره تغییر نداده است که ایران با دقت کامل به تمامی تعهدات خویش بر اساس برنامه مشترک عمل کرده است.»

افزایش ۱۰۰ درصدی بازگشت مهاجرین افغانستانی از ایران

پس از شیوع ویروس کرونا در ایران مرز اسلام قلعه شاهد بازگشت حجم وسیعی از مهاجرین افغانستانی به کشورشان است.

«جاوید نادم» رئیس اداره مهاجرین و بازگشت‌کنندگان در هرات گفت: از یک هفته پیش تاکنون حجم وسیعی از مهاجران در کشور ایران در حال بازگشت به افغانستان هستند و می‌توان گفت در حال حاضر این روند نسبت به گذشته افزایش ۱۰۰ درصدی داشته است.

وی افزود: در حال حاضر روزانه نزدیک به ۲ هزار تن از مهاجرین افغان از مرز اسلام قلعه وارد خاک افغانستان می‌شوند.

نادم ادامه داد: پس از معاینات کامل از سوی تیم پزشکی که در مرز اسلام قلعه وجود دارد این افراد وارد می‌شوند و در مصاحبه‌هایی که اداره مهاجرین و بازگشت‌کنندگان با آنها داشته بیشتر این افراد به دلیل شیوع ویروس کرونا در ایران تصمیم به بازگشت به افغانستان گرفته‌اند.

وی همچنین خاطرنشان کرد: روز گذشته یک هزار و ۷۳۶ تن دارای مدارک، به همراه ۷۳ تن فاقد مدرک، وارد خاک افغانستان شده‌اند که از این میان ۲۵ درصد خانواده‌ها بوده‌اند.

از سوی دیگر نیز «محمد آصف کبیر» معاون اداره بهداشت هرات در این مورد گفت: یکی از نگرانی‌های اداره بهداشت هرات باز بودن مرز اسلام قلعه هرات است که هر روز شاهد بازگشت مهاجرین و افراد مختلف هستیم و در حال حاضر تمامی موارد مشکوک که در بخش خاص بیمارستان شناسایی می‌شوند با تاریخچه سفر به ایران بوده‌اند.

وی تصریح کرد: در حال حاضر آمار در ولایت هرات به ۵۴ فرد مشکوک رسیده که از این میان ۳۵ تن آنها پس از آمدن نتیجه آزمایش های آنها منفی بوده است و ۱۹ واقعه مشکوک روز گذشته برای تشخیص نمونه‌های آنها به کابل فرستاده شده است.

کامران علیزائی رئیس شورای ولایتی هرات نیز تاکید دارد که حکومت افغانستان و وزارت بهداشت باید هرچه زودتر بودجه‌ای را که رئیس جمهور برای کنترل بیماری کرونا اختصاص داده در اختیار بخش بهداشت قرار دهد و امکانات مورد نیاز برای کنترل ویروس کرونا تهیه شود.

وی ادامه داد: حکومت باید برای مسدود کردن مرز اقدام نماید و بازبودن مرز اسلام قلعه هرات نگرانی بزرگی برای گسترش ویروس کرونا در هرات است.

جیلانی فرهاد، سخنگوی والی هرات نیز گفت که در حال حاضر صلاحیت تصمیم گیری برای مسدود کردن مرز و یا باز کردن آن به ادارات مرکزی افغانستان برمی‌گردد و هرگونه تصمیم از سوی مرکز به ما ابلاغ شده و ما وارد اقدام خواهیم شد اما اداره محلی هرات در حال حاضر برخی محدودیت‌ها را برای سفر به کشور ایران وضع کرده و تلاش دارد تا گردش ویروس کرونا را در جغرافیای هرات متوقف بسازد.

شهروندان هرات و شورای ولایتی نیز از انتشار ویروس کرونا در ولایت هرات به شدت نگران هستند و از حکومت می‌خواهند تا مطابق با کشورهای خارجی و پیشرفته درگیر به ویروس کرونا تجهیزات و امکانات کافی را فراهم سازند.

با ثبت یک مورد ویروس کرونا در هرات، در این ولایت از سوی وزارت بهداشت افغانستان حالت اضطراری اعلام شد و در حال حاضر تمام فعالیت‌های اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی نیز به‌صورت متوقف و یا نیمه فعال قرار دارند.

تبادل آتش سنگین میان ارتش سوریه و ترکیه

مرکز دیده بان حقوق بشر سوری که مقر آن در لندن قرار دارد از تبادل آتش سنگین میان نیروهای ارتش سوریه و ارتش ترکیه در شمال غرب سوریه خبر داد.

بر اساس این گزارش؛ پهپادهای ارتش ترکیه مواضع ارتش سوریه را در قلعه میرزا در شمال جورین در حومه غربی حماه و اطراف شهر معره النعمان و نیز معردبسه در حومه ادلب هدف قرار دادند.

رای گیری بر سر طرح کاهش اختیارات جنگی ترامپ علیه ایران در مجلس سنا/مخالفت روسیه با تلاش آمریکا برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران/پیشنهاد روحانی به پوتین برای برگزاری فوری نشست سران روسیه ــ ایران ــ ترکیه/ افزایش ۱۰۰ درصدی بازگشت مهاجرین افغانستانی از ایران

همزمان ارتش ترکیه مواضع ارتش سوریه را در سراقب و اطراف آن هدف حملات توپخانه ای قرار داد.

این در حالی است که ارتش سوریه هم مواضع نظامیان ترکیه در غرب سراقب و المسطومه را زیر آتش سنگین قرار داد.

همزمان جنگنده‌های روسی مواضع تروریست‌ها در سرمین و حومه اریحا را بمباران کردند.