دوشنبه , ۲۸ خرداد ۱۴۰۳
صفحه اول » بین المللی » جنگنده‌های ترکیه شمال عراق را بمباران کردند/ترکیه یک جنگنده دیگر سوریه را ساقط کرد

جنگنده‌های ترکیه شمال عراق را بمباران کردند/ترکیه یک جنگنده دیگر سوریه را ساقط کرد

L-39

به گزارش سرویس دفاع و امنیت مشرق، خبرگزاری سانا گزارش داد که نیروهای ترکیه در منطقه ادلب یک جنگنده این کشور را ساقط کرده اند.در همین ارتباط، خبرنگار خبرگزاری رسمی سوریه گزارش کرد که این هواپیما در ادلب، در حال انجام عملیات بوده است.

وزارت دفاع ترکیه  نیز چند دقیقه پس از اعلام این خبر،‌ آن را تایید کرد و در بیانیه‌ای گفت که جنگنده ساقط‌شده از نوع «L-39» بوده است.روز یکشنبه، جنگنده‌های ترکیه دو جنگنده‌ سوریه را که در حال انجام عملیات علیه گروه‌های تروریستی مسلح بودند، سرنگون کردند. به نظر می رسد این جنگنده سوری توسط هواپیمای اف 16 ترکیه ای و با موشک هوا به هوای AIM-120 امرام ساقط شده است. جنگنده سوریه دو خدمه داشته است که بر اساس تصاویر به دست آمده یکی از آنها کشته شده و از سرنوشت خلبان دیگر خبری در دسترس نیست.

ترکیه

منابع ترکیه‌ای از بمباران شمال عراق از سوی جنگنده‌های این کشور خبر دادند.

به گزارش مشرق به نقل از آناتولی، منابع خبری از حمله هوایی ترکیه به شمال عراق خبر دادند.

منابع ترکیه‌ای در این خصوص اعلام کردند که جنگنده‌های این کشور منطقه قندیل واقع در شمال عراق را بمباران کرده‌اند.

وزارت دفاع ترکیه با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد: ۹ عضو گروهک تروریستی پ‌ک‌ک در عملیات هوایی نیروهای مسلح کشته شده‌اند.

گفتنی است به ادعای بیانیه مذکور، عملیات ادعائی نیروهای مسلح ترکیه برای پاکسازی منطقه از تروریست‌ها ادامه دارد.

شایان ذکر است، ترکیه عملیات «پنجه» را در ۲۷ ماه می سال ۲۰۱۹ با ادعای نابودی مواضع تروریست‌ها در منطقه خاکورک واقع در شمال عراق آغاز کرد.

انجام عملیات‌های ترکیه در عراق به بهانه مبارزه با پ‌ک‌ک در حالی به انجام می‌شود که وزارت خارجه عراق پیشتر از احضار «فاتح یلدز» سفیر ترکیه در بغداد در اعتراض به نقض مکرر حریم هوایی عراق از سوی آنکارا خبر داد.

وزارت امور خارجه عراق در بیانیه‌ای اعلام کرد که سفیر ترکیه در بغداد را فرا خوانده و مراتب اعتراض خود نسبت به نقض مکرر حریم هوایی عراق توسط ترکیه را تسلیم وی نموده است.

منبع: مهر