چهارشنبه , ۳۰ خرداد ۱۴۰۳
صفحه اول » بین المللی » آخرین تحولات خاورمیانه؛دست داشتن رئیس اطلاعات عراق در ترور سلیمانی/

آخرین تحولات خاورمیانه؛دست داشتن رئیس اطلاعات عراق در ترور سلیمانی/

به گزارش «تابناک»؛ «ابو علی العکسری» مسئول امنیتی گردان‌های حزب الله عراق دوشنبه شب در صفحه توئیتر خود نوشت که «مصطفی الکاظمی» رئیس دستگاه اطلاعاتی عراق در عملیات ترور شهید سپهپد حاج قاسم سلیمانی و ابو مهدی المهندس و همراهانشان در نزدیکی فرودگاه بغداد نقش داشت.

وی با اشاره به استعفا و انصراف محمد توفیق علاوی از تشکیل کابینه جدید عراق افزود: علاوی کار خوبی انجام داده که انصراف داده، زیرا سنگینی مسئولیت، فراتر از توان وی بود. اکنون برای عراق بهتر است به عادل عبدالمهدی روی بیاورند و او را به جایگاه نخست وزیری بازگردانند».

مسئول امنیتی گردان‌های حزب الله عراق تصریح کرد: تنها نکته برای بازگشت عبدالمهدی به نخست وزیری، نظر مرجعیت دینی عراق است که در صورت موافقت مرجعیت وی به ماموریت خود ادامه خواهد داد.

العسکری گفت: برخی‌ به دنبال معرفی رئیس دستگاه اطلاعات عراق برای نامزدی نخست وزیری هستند، این در حالی است که وی یکی از متهمان به همدستی با آمریکا برای اجرای طرح ترور شهید سلیمانی و المهندس است.

مسئول امنیتی حزب الله عراق تاکید کرد، نامزدی الکاظمی برای سمت نخست وزیری به معنای اعلام جنگ به ملت عراق و نابودی امنیت این کشور است.

جلسه چند کشور عربی برای مقابله با نفوذ ترکیه در سوریه

پایگاه خبری العربی الجدید به نقل از منابعی اختصاصی از تلاش مصر به رهبری «عباس کامل» رئیس سازمان اطلاعات این کشور برای تشکیل یک ائتلاف امنیتی اطلاعاتی در مقابله با نفوذ ترکیه در منطقه عربی خبر داد.

این پایگاه خبری نزدیک به قطر نوشت: «هفته گذشته نشستی در قاهره با نام مجمع اطلاعاتی عربی و پیرامون موضوع دخالت ترکیه در منطقه برگزار شد و در آن یک توصیه ویژه برای رهبران سیاسی کشورهای حاضر در آن آماده شد».

به گفته منابع مذکور، توصیه نشست قاهره این بود که در وهله نخست سوریه باید به اتحادیه عرب بازگردد و بی درنگ به تعلیق عضویت آن پایان داده شود و دوم آنکه دمشق باید در اجلاس آتی سران عرب ـ که به ریاست الجزائر برگزار می‌شود ـ حضور یابد؛ هرچند این نشست به دلیل شیوع بیماری کرونا تا احتمالا اواخر ماه ژوئن آتی به تعویق افتاده است، تا بدین ترتیب نقش کشورهای عربی در مقابله با زیاده خواهی‌های ترکیه در خاک مشروعیت پیدا کند.

ادعای دست داشتن رئیس اطلاعات عراق در ترور سردار سلیمانی/جلسه چند کشور عربی برای مقابله با نفوذ ترکیه در سوریه// کشته شدن یک نظامی دیگر ترکیه در شمال سوریه/ اعلام آمادگی چین برای ارائه کمک‌های همه‌جانبه به ایران

منابع مذکور با تاکید بر اینکه پرونده سوریه در مقطع پیش روی، شاهد فعالیت گسترده علیه ترکیه خواهد بود، گفتند: «مصر، امارات و عربستان تصمیم گرفته‌اند با هماهنگی یکدیگر حمایت‌های غیرمستقیم و ضروری را از نظام سوریه در مقابله با ترکیه در خاک سوریه به عمل آورند».

به گفته این منابع، محور عربی مرکب از ریاض، قاهره، ابوظبی و منامه درصدد گسترش نفوذ خود به منظور دعوت از دیگر کشور‌های همسو با خودشان در مخالفت با نقش ترکیه در منطقه برای پیوستن به این محور هستند.

ریاض و ابوظبی به کشور‌هایی که مایل به پیوستن به محور مذکور برای مقابله با دخالت ترکیه هستند پیشنهاد کمک‌های اقتصادی، امنیتی و نفتی ارائه داده است.

به گفته منابع مذکور در حال حاضر تمرکز این محور روی الجزائر به عنوان بازیگر اصلی در پرونده لیبی است، زیرا به تعبیر آن‌ها آنکارا مساله لیبی را بهانه‌ای برای نفوذ در شمال آفریقا قرار داده است و پس از آن به سراغ مغرب خواهند رفت.

کشته شدن یک نظامی دیگر ترکیه در شمال سوریه

وزارت دفاع ترکیه از کشته شدن یک نظامی دیگر این کشور در شمال سوریه خبر داد.

ادعای دست داشتن رئیس اطلاعات عراق در ترور سردار سلیمانی/جلسه چند کشور عربی برای مقابله با نفوذ ترکیه در سوریه// کشته شدن یک نظامی دیگر ترکیه در شمال سوریه/ اعلام آمادگی چین برای ارائه کمک‌های همه‌جانبه به ایران

بر اساس این گزارش، وزارت دفاع ترکیه اعلام کرد که یک نظامی این کشور براثر بمباران ادلب توسط ارتش سوریه کشته شد.

اعلام آمادگی چین برای ارائه کمک‌های همه‌جانبه به ایران

به نوشته وبگاه وزارت خارجه چین، «ژائو لیجیان» از سخنگویان دستگاه دیپلماسی چین در نشست با خبرنگاران در پاسخ به پرسشی در زمینه افزایش شمار مبتلایان به کرونا در ایران و ایتالیا و تماس وزیر خارجه این کشور با همتایان ایرنی و ایتالیایی خود، گفت: «هنگام شیوع کرونا در چین، ایران و ایتالیا مراتب همدردی و حمایت خود را از چین ابراز کردند. آنچه آن‌ها انجام دادند نشان می‌دهد که ایستادن در کنار هم در مواقع سخت به چه معناست و ما هرگز آن را فراموش نخواهیم کرد.»

وی در ادامه گفت: «ما اینک با ایران و ایتالیا در ارتباطیم و به شهروندان آن‌ها تسلیت عرض می‌کنیم. با توجه به نیاز‌های ایران و ایتالیا، چین آماده است تا از ظرفیت‌های خود از لحاظ پیشگیری و کنترل همه گیر و معالجه کرونا به این دو کشور کمک کند.»

این دیپلمات چینی ادامه داد: «چین به سرعت کیت‌ها و تجهیزات پزشکی را به ایران اهدا کرده و تیمی متشکل از پنج متخصص از انجمن صلیب سرخ چین در ۲۹ فوریه (شنبه دهم اسفند) وارد تهران شدند. ما آماده‌ایم به ایتالیا نیز در زمینه انتقال تجربه و فناوری در زمینه پیشگیری و کنترل این بیماری همه گیر کمک و تبادل نظر کنیم.»

لغو رزمایش نظامی آمریکا و اسرائیل به دلیل شیوع کرونا

یک مقام وزارت دفاع آمریکا روز دوشنبه از لغو رزمایش نظامی این کشور با رژیم صهیونیستی خبر داد.

وی که با شبکه خبری «سی‌ان‌ان» مصاحبه می‌کرد، دلیل لغو رزمایش نظامی را بحران شیوع ویروس کرونا اعلام کرده است.

ادعای دست داشتن رئیس اطلاعات عراق در ترور سردار سلیمانی/جلسه چند کشور عربی برای مقابله با نفوذ ترکیه در سوریه// کشته شدن یک نظامی دیگر ترکیه در شمال سوریه/ اعلام آمادگی چین برای ارائه کمک‌های همه‌جانبه به ایران

آمریکا پیش از این نیز از لغو رزمایش نظامی مشترک با کره جنوبی به دلیل شیوع گسترده ویروس کرونا در این کشور خبر داده بود.

کانون ویروس کرونا از بازارهای فروش حیوانات وحشی در شهر «ووهان» در چین بود که تاکنون حدود ۸۰ هزار تن در جهان را مبتلا کرده و بیش از ۳۰۰۰ تن که بیشتر چینی هستند، جان خود را از دست داده‌اند.

بعد از چین کشورهایی نظیر ایتالیا، ژاپن، کره جنوبی و ایران بیشترین آمار مبتلا به ویروس کرونا را دارند و پس از چین،‌ ایران بیشترین آمار بهبود یافتگان از این ویروس را دارند.