پنجشنبه , ۲۰ بهمن ۱۴۰۱
صفحه اول » بین المللی » به نقل از یک گزارش اختصاصی میدانی مشرق :جزئیات پیشروی‌های گروههای مخالف بشارالاسد در شرق استان ادلب/ واکنش روسیه به اردوغان در شمال سوریه /

به نقل از یک گزارش اختصاصی میدانی مشرق :جزئیات پیشروی‌های گروههای مخالف بشارالاسد در شرق استان ادلب/ واکنش روسیه به اردوغان در شمال سوریه /

22.jpg

رزمندگان سوری تحت حمایت ترکیه  در روزهای گذشته چند منطقه را در شرق استان ادلب بازپس گرفتند و با پشتیبانی مستقیم دولت ترکیه از خطوط قرمز مسکو عبور کردند و جنگنده های روسی را هدف قرار دادند.آنهاتمام توان و قدرت خود را برای بازپس گیری شهر “نیرب” به میدان آوردند، گفت: نیروهای ارتش سوریه پس از درگیری های سنگین چند ساعته برای کاهش تلفات و خسارات از شهرک «نیرب» عقب نشینی کردند. ارتش آزاد با وجود متحمل شدن ضربات مهلک و دادن تلفات بالا این شهرک را آزاد کرد تا به این ترتیب  تا حدودی معادلات میدانی را در استان ادلب تغییر دهند.

به گزارش مشرق، همزمان با آزادسازی شهرک «نیرب»، سامانه دفاعی ارتش سوریه یک پهپاد جاسوسی ارتش ترکیه را که برای پشتیبانی از اپوزیسیونا در آسمان شرق استان ادلب به پرواز درآمده بود را شناسایی و منهدم کردند.

به گزارش مشرق، روز سه شنبه (ششم اسفندماه)، همزمان با پیشروی های نیروهای ارتش سوریه در جنوب استان ادلب برای پاکسازی منطقه مهم و راهبردی «جبل زاویه» ، عناصر ارتش آزاد سوریه تحت حمایت ترکیه حملات سنگینی را در شرق استان ادلب ترتیب دادند.

به گفته یک منبع میدانی، گروه های فوق حملات گسترده را با پشتیبانی کامل دولت و ارتش ترکیه از حومه جنوبی شهر ادلب با هدف اشغال شهرک مهم و راهبردی «نیرب» علیه نیروهای سوری انجام دادند. نیروهای ارتش آزاد  در ادامه (روز چهارشنبه، هفتم اسفندماه) با حمایت های گسترده ارتش ترکیه به پیشروی ها در محور شمالی شهر مهم و راهبردی «سراقب» در شرق استان ادلب ادامه دادند و توانستند چند منطقه دیگر را آزاد سازند!

به گفته منابع میدانی، نیروهای ارتش آزاد با وجود متحمل شدن خسارات و تلفات سنگین توانستند شهرک های «آفس و الصالحیه» را از کنترل نیروهای ارتش سوریه خارج کنند.

براساس اطلاعات به دست آمده، شماری از نظامیان ارتش ترکیه در جریان در جریان درگیری ها و اشغال این دو شهرک زخمی شدند؛ ۲ تن از نیروهای اشغالگر ارتش ترکیه در این محورها کشته شدند.

به گزارش مشرق، نیروهای مزبور پس از اشغال شهرک های «آفس و الصالحیه»، عملیات جدیدی را با پشتیبانی گسترده ارتش ترکیه برای اشغال شهر راهبردی «سراقب» علیه نیروهای ارتش سوریه انجام دادند.

نیروهای ارتش آزادحملات سنگین را از محور شهرک اشغال شده «نیرب» آغاز کردند و در مرحله نخست پس از درگیری های چند ساعته توانستند شهرک های «ترنبه، جوباس، سان، زکار، دادیخ، کفربطیخ و کدوره» را از کنترل نیروهای سوری خارج کنند.

به گفته منابع میدانی، نیروهای ارتش سوریه در نهایت پس از درگیری های سنگین و نفس گیر چند ساعته از شهر مهم و راهبردی «سراقب» در شرق استان ادلب عقب نشینی کردند و این شهر توسط نیروهای ارتش آزاد سوریه از تصرف بشارالاسد خارج شد.

اعزام نیروهای تازه نفس برای بازپس گیری مناطق اشغالی

همزمان با پیشروی ارتش آزاد و بازپس گیری شهر سراقب، ارتش ترکیه در اقدامی که نشان دهنده اعلان جنگ رسمی علیه مسکو بود، موشک های دوش پرتاب را در اختیار مبارزان مخالف بشارالاسد قرار دادند تا جنگنده های روسی را هدف قرار دهند.

به گفته منابع میدانی، این نیروها  روز پنج شنبه (هشتم اسفند ماه) چندین مرتبه با موشک های دوش پرتاب بالگردها و جنگنده های سوری و روسی را هدف قرار دادند و همین مسئله باعث شد مسکو به صورت مستقیم به ماجراجویی های آنکار واکنش نشان دهد.

پنج شنبه شب، یگان توپخانه ارتش سوریه و جنگنده های روسی در یک عملیات دقیق که واکنش قاطع به تحرکات آنکارا بود، کاروان نظامیان ارتش ترکیه و ارتش آزاد را در جنوب استان ادلب به شدت هدف قرار دادند.

تلفات ارتش ترکیه

براساس اطلاعات به دست آمده، کاروان نیروهای ارتش ترکیه و ارتش آزادسوریه  در حدفاصل شهرک های «الباره و بالیون» در منطقه جبل زاویه هدف حملات هوایی و توپخانه ای قرار گرفتند و دهها تن از آنان کشته و زخمی شدند.

به گزارش مشرق، ۷۸ تن از نیروهای ارتش ترکیه در جریان حملات جنگنده های روسی و توپخانه ارتش سوریه کشته و دهها تن دیگر هم زخمی شدند؛ دهها تن از نیروهای ارتش آزادسوریه  در این حملات زخمی و بکشته شدند؛ کشته و زخمی های ارتش ترکیه به بیمارستان های استان هاتای انتقال داده شده اند.