سه شنبه , ۵ تیر ۱۴۰۳
صفحه اول » بین المللی » عضو دفتر سیاسی جریان حکمت عراق در گفتگو با مهر: آمریکایی‌ها به هر وسیله‌ای تلاش دارند در عراق باقی بمانند

عضو دفتر سیاسی جریان حکمت عراق در گفتگو با مهر: آمریکایی‌ها به هر وسیله‌ای تلاش دارند در عراق باقی بمانند

آمریکایی‌ها به هر وسیله‌ای تلاش دارند در عراق باقی بمانند

«فادی الشمری» عضو دفتر سیاسی جریان حکمت عراق تاکید کرد که آمریکا به هر وسیله ای که شده تلاش دارد در عراق باقی بماند اما عراقی ها متوجه این برنامه آمریکایی ها هستند.

خبرگزاری مهر، سرویس بین‌الملل – فاطمه صالحی: شاید بتوان گفت که مهم‌ترین واقعه بعد از به شهادت رسیدن سردار سلیمانی و همراهانش به دست عناصر تروریست آمریکایی، مطرح شدن بحث خروج نظامیان آمریکایی از منطقه و به ویژه عراق محسوب می‌شود.

دولت و پارلمان عراق این روزها بیش از هر زمان دیگری بر اخراج نظامیان آمریکایی از کشورشان در سایه ترور سردار سلیمانی تاکید دارند.

این در حالی است که آمریکایی‌ها با هر ترفندی که شده قصد دارند مصوبات دولت و پارلمان عراق را در این خصوص دور زده و روند خروج خود را از عراق به تعویق بیندازند. یکی از دستاویزهایی که آمریکایی‌ها برای باقی ماندن در عراق به آن چنگ می‌زنند مطرح کردن بحث جایگزین شدن نیروهای ناتو به جای این نیروها است.

«فادی الشمری» عضو دفتر سیاسی جریان حکمت عراق در خصوص ساز و کارهای قانونی برای بیرون راندن نظامیان آمریکایی از عراق تاکید کرد: بعد از آنکه آمریکایی‌ها ابومهدی المهندس فرمانده برجسته حشد شعبی و سردار سلیمانی را که مهمان عراق بود هدف قرار دادند پارلمان عراق یک مصوبه تصویب کرد که بر اساس آن دولت ملزم می‌شود تا از ائتلاف آمریکا بخواهد تمام نیروهای خود را که مأموریت‌های نظامی دارند از کشور خارج کند. دولت نیز یک تیم سیاسی و دیپلماتیک و فنی برای ایجاد ساز و کارهای قانونی این مسأله تشکیل داد.

وی افزود: نشست‌هایی با نمایندگان ائتلاف آمریکا در خصوص توافق بر سر این سازوکارها برگزار شد اما تأخیر در روند تشکیل کابینه جدید این پرونده را با مشکل مواجه کرد و امیدواریم طی هفته‌های آتی و بعد از اعطای رأی اعتماد به کابینه، این اقدامات مجدداً از سر گرفته شود. این مسأله برای عراقی‌ها و تصمیم گیرندگان در کشور بسیار حساس است. عراق بارها اعلام کرده که نمی‌خواهد جزو دسته‌بندی‌ها و درگیری‌های جاری در منطقه باشد چرا که خود، با شرایط و چالشهای حساسی رو به رو است.

الشمری تصریح کرد: در خصوص اخراج نظامیان آمریکایی از عراق، مسائل سیاسی و اقتصادی و فنی و امنیتی زیادی مطرح است و این پرونده به توافقات گسترده با تمام طرف‌ها نیاز دارد تا حاکمیت عراق و قدرت این کشور حفظ شده و دوستی عراق با جامعه بین‌الملل ادامه پیدا کند. ما خواهان جنگ نیستیم بلکه طرفدار صلح هستیم و برای تحقق آن تلاش می‌کنیم و معتقدیم که این پرونده از طریق کانالهای قانونی و دیپلماتیک با کمترین خسارت در راستای سیاستهای عراق صورت خواهد گرفت.

وی در پاسخ به سؤالی در خصوص موضع گیری گروه‌های سیاسی و دولت عراق در قبال اخراج نظامیان آمریکایی گفت: اگر تمام موضع گیری ها با منطق حاکمیت منسجم نباشد شاهد تحقق ثبات در عراق نخواهیم بود. متأسفانه ما شاهد یک حاکمیت موازی در عراق و وجود سلاح‌های گسترده در کشور و نبود یک تصمیم‌گیری متحد هستیم و اگر همه با هم در این راستا تلاش نکنیم با شکست رو به رو خواهیم بود. عراقی‌ها فداکاری‌های گسترده‌ای در راستای مبارزه با تروریسم و مداخلات و توطئه‌های خارجی علیه این کشور از خود نشان داده‌اند.

الشمری تصریح کرد: باید سلاح تنها در اختیار حاکمیت قرار بگیرد و نیروهای مسلح و نیروهای حشد شعبی در سایه قوانین حاکمیت و قانون اساسی تقویت شوند و این تنها راه برای ایجاد یک کشور متحد و یکپارچه است.

وی در خصوص اینکه صحبت‌هایی مبنی بر جایگزین نیروهای ناتو به جای نیروهای آمریکایی در عراق مطرح شده و اینکه آیا ملت عراق با این مسأله موافق هستند یا خیر تاکید کرد: بله آمریکا به هر طریق تلاش می‌کند تا حضور گسترده و مؤثری در عراق داشته باشد و در عین حال می‌کوشد تا شکست‌های خود در عراق و مخالفت‌های مردم این کشور با حضور آنها را پوشش دهد. ما متوجه این اقدامات هستیم و به همین دلیل برای حفظ منافع کشورمان و دوری گزیدن از تحریم‌ها تلاش می‌کنیم.

الشمری در خصوص روابط میان ایران و عراق به عنوان دو کشور مهم منطقه تاکید کرد: میان ایران و عراق یک ائتلاف سیاسی، مردمی و اسلامی وجود دارد و به هیچ عنوان نمی‌توان آن را از هم گسست. هر کس که فکر می‌کند می‌تواند با مسائل اختلافی دو کشور بازی کند در توهم به سر می‌برد. هر دو کشور به تقویت روابط و همکاری‌های دو جانبه برای تحقق ثبات در منطقه نیازمند هستند. هنوز از پتانسیل‌های ایران و عراق برای تقویت همکاری‌ها به صورت کامل استفاده نشده است.

وی در پاسخ به سؤالی مبنی بر تلاش برخی طرف‌های خارجی به ویژه آمریکا برای اختلاف افکنی میان ایران و عراق تصریح کرد: آمریکا و برخی کشورهای همسایه تلاش کردند روابط میان ایران و عراق را خدشه دار کنند و از بسیاری از روش‌های غیر اخلاقی و اهرم‌های فشار در این خصوص استفاده کردند اما در این خصوص شکست سختی خوردند چرا که منافع دو کشور در هم تنیده شده است البته این تلاش‌ها هم چنان ادامه دارد و متوقف نخواهد شد.