یکشنبه , ۹ بهمن ۱۴۰۱
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » اخبار ویژه روزنامه‌ها/

اخبار ویژه روزنامه‌ها/

روزنامه‌ها در لابه‌لای گزارش‌ها و سرمقاله‌ها، قسمتی از صفحات خود را به اخبار روزهای گذشته یا اخبار ویژه اختصاص می دهند .

***********

کیهان

روایت وارونه از تورم ۵۲ درصدی و افزایش ۴/۷ برابری نقدینگی

رئیس‌جمهور در حالی از کاهش روند تورم به‌عنوان موفقیت دولت یاد کرد که رکود تورمی ۵۲ درصد را برجای گذاشته است.

روزنامه جام‌جم در نقد اظهارات آقای روحانی در نشست مطبوعاتی اخیر نوشت: بر اساس گزارش مرکز آمار، نرخ تورم در سال جاری رکوردهای دو دهه اخیر را جابه‌جا کرده است. در اردیبهشت امسال تورم نقطه به نقطه (درصد تغییر شاخص قیمت مصرف‌کننده خانوارهای کشور نسبت به ماه مشابه سال قبل) به ۵۲ درصد افزایش یافت که از دی‌ماه ۱۳۷۴ به بعد بی‌سابقه بوده است. در مهر سال گذشته هم نرخ تورم ماهانه به ۷/۱ درصد افزایش یافت که از فروردین ۱۳۷۵ به بعد سابقه نداشته است. همچنین در شهریورماه امسال نرخ تورم (درصد تغییر شاخص قیمت مصرف‌کننده خانوارهای کشور در ۱۲ ماه منتهی به ماه یا سال مورد نظر نسبت به دوره مشابه سال قبل) به ۴۲/۷ درصد رسید که این شاخص هم از اردیبهشت ۱۳۷۵ به بعد بالاترین نرخ تورم محسوب می‌شود.

آمارهای بانک مرکزی و مرکز آمار بیانگر آن است که بدترین دوران تورمی در کشور مربوط به سال‌های ۱۳۷۴ و ۱۳۷۵ در دولت سازندگی بوده است و رتبه دوم هم در اختیار دولت فعلی قرار گرفته است؛ بنابراین شدیدترین دوران کاهش قدرت خرید مردم در اثر تورم، در دو دهه اخیر در دولت کنونی رخ داده است.

این روزنامه همچنین درباره سهم تحریم‌ها در مشکلات اقتصادی می‌نویسد: آقای روحانی، تحریم‌ها را بی‌سابقه در تاریخ خواند و مشکلات اقتصادی را به‌دلیل تحریم‌ها دانست. البته در این نشست خبری به این واقعیت ‌اشاره نشد که اگر سیاست‌های اقتصاد مقاومتی به درستی اجرا شده بود، با فشارهای اخیر آمریکا اقتصاد ایران تا این حد آسیب‌پذیر نبود. سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی در بهمن ۱۳۹۲ به دولت ابلاغ شد اما مورد بی‌مهری قرار گرفت.

کاهش وابستگی به واردات کالاهای اساسی، مقابله با ضربه‌پذیری درآمد حاصل از صادرات نفت و گاز، اصلاح نظام درآمدی دولت با افزایش سهم درآمدهای مالیاتی و افزایش سالانه سهم صندوق توسعه ملی از منابع حاصل از صادرات نفت و گاز تا قطع وابستگی بودجه به نفت از جمله احکام اقتصاد مقاومتی بود اما پس از اجرای برجام، این احکام کنار گذاشته شد و اکنون با اجرای تحریم‌ها و کاهش صادرات نفت، شاهد توجه دیرهنگام به اقتصاد مقاومتی هستیم.

در حوزه ​​​​​​​نقدینگی نیز جام‌جم خاطرنشان می‌کند: چند روز قبل رئیس‌کل بانک مرکزی اعلام کرد: رشد نقدینگی امسال اندکی از میانگین رشد نقدینگی ۵۰ ساله کشور که ۲۵ درصد بود، بیشتر است.بر اساس آخرین آمار بانک مرکزی، نرخ رشد نقدینگی در یک‌ساله منتهی به آذرماه امسال بیش از ۲۸ درصد بوده و حجم نقدینگی به بیش از ۲۲۶۳ هزار میلیارد تومان رسیده است.

آقای روحانی در نشست خبری درباره رشد نقدینگی این‌طور بیان کرد که هر رشد نقدینگی را نباید بد دانست و رشد نقدینگی اخیر خوب است زیرا بر اثر افزایش ذخایر خارجی بانک مرکزی بوده است.

بر اساس اصول مسلم اقتصادی، رشد نقدینگی بالاتر از رشد تولید، موجب تورم می‌شود. رشد اقتصادی کشور در ۹ ماهه اول امسال منفی ۷/۶ درصد بوده است، یعنی تولید در کشور نسبت به سال قبل کمتر هم شده است؛ بنابراین طبیعی است افزایش حجم پول در اقتصاد، موجب رشد تقاضا و متعاقباً تورم می‌شود.

در ابتدای دولت یازدهم حجم نقدینگی کمتر از ۴۸۰ هزار میلیارد تومان بود که تا پایان آذرماه امسال با رشد ۴/۷ برابری مواجه شده است.

با این‌که آقای روحانی رشد نقدینگی را خوب خواند، اما افزایش چشمگیر حجم نقدینگی آثار خود را در اقتصاد به خوبی نشان داده است و گرانی‌های سرسام‌آور در بازار مسکن و خودرو ناشی از سرریز شدن همین نقدینگی به بازارهاست.

زیباکلام: مردم از اصلاح‌طلبان قطع امید کرده‌اند

یک فعال طیف اصلاح‌طلب تاکید کرد: اصلاح‌طلبان در بدترین وضعیت ممکن اجتماعی قرار دارند.

صادق زیباکلام با بیان اینکه بدنه اجتماعی آنها بعد از اتفاقات دی‌ماه ۹۶ شروع به ریزش کرده، گفت: امروز آنها در بدترین شرایط خود به سر می‌برند، به‌طوری که مردم به شدت از اصلاح‌طلبان قطع امید کرده‌اند و معتقد هستند دیگر از آنها کاری ساخته نیست، از سوی دیگر عملکرد لیست امید نیز نشان داد، با وجود  اینکه حداقل صد نامزد اصلاح‌طلب در مجلس فعلی حضور داشتند، اما آنها در عمل نتوانستند کاری کنند و حتی یک نطق تاثیرگذار از اکثر اعضای لیست امید شاهد نبودیم، درچنین شرایطی مردم از خود می‌پرسند، با چه توجیهی باید به نامزدهای اصلاح‌طلب رای بدهیم؟

وی خاطرنشان ساخت: در سال ۹۴ آقای عارف بیش از یک و نیم میلیون رای به‌دست آورد، اما اگر امسال وی شرکت می‌کرد حتی صد هزار رای نیز به دست نمی‌آورد، در حال حاضر اصلاح‌طلبان پایگاه اجتماعی خود را از دست داده‌اند. در  این بین هم گروهی مانند کارگزاران وجود دارند، با علم اینکه می‌دانند از پایگاه رایی برخوردار نیستند و اصلاح‌طلبان نیز به این تصمیم رسیده‌اند که لیست ندهند، اما برای اینکه به حاکمیت این سیگنال را بدهند که ما در انتخابات شرکت کردیم و عرصه را خالی نکرده‌ایم، لیست داده و حتی در این بین از اسم مرحوم هاشمی نیز به اعتقاد بنده سوءاستفاده کرده‌اند.

وی گفت: بعید است بیشتر از دو نفر از لیست کارگزاران به مجلس راه پیدا کند، اگر چه آنها هم نمی‌توانند کاری انجام دهند.

عربستان: اروپا مثل آمریکا به فشار حداکثری علیه ایران متوسل شود

در حالی که برخی مقامات وزارت خارجه پیگیر کاهش تنش با عربستان بوده‌اند، وزیر خارجه بی‌شخصیت سعودی خواستار تشدید فشار اروپا بر ایران شد.

فیصل بن فرحان در گفت‌وگو با روزنامه آلمانی دی ولت و درباره نقش توافق برجام در مهار برنامه هسته‌ای ایران و جلوگیری از تولید بمب گفت: ایرانی‌ها باید پاسخگو باشند و به آنچه در قرارداد متعهد شده‌اند، پایبند بمانند. متأسفانه نمی‌توان مطمئن بود که آنها واقعاً این‌گونه عمل می‌کنند.

وی افزود: «به همین دلیل از اروپایی‌ها و جامعه جهانی می‌خواهیم که از اهرم‌های موجود برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای استفاده کنند.»

وزیر خارجه عربستان با بیان اینکه به اعتقاد او جامعه جهانی برای دور نگه‌داشتن ایران از سلاح‌های هسته‌ای مصمم است، در رابطه با امکان نجات برجام می‌گوید: «فکر نمی‌کنم که بتوان توافق هسته‌ای را به فرم کنونی‌اش نجات داد. چرا که در درازمدت برای عدم دستیابی ایران به تسلیحات هسته‌ای به اندازه کافی مؤثر نیست.

وزیر خارجه عربستان افزود: «مسئله نباید نجات توافق بلکه بازگرداندن ایران به پای میز مذاکره برای دستیابی به توافقی بهتر باشد.» توافقی که نگرانی‌های جامعه جهانی از جمله فعالیت‌های بی‌ثبات کننده در منطقه و برنامه موشکی بالستیک ایران را دربر بگیرد.

وی گفت: از اروپا می‌خواهم از تماس‌های خوب خود با ایران استفاده کند تا برای ایرانی‌ها روشن شود که آنها باید در مورد توافقی مذاکره کنند که مورد قبول همه است و به مشکلاتی که آمریکا و همسایگان ایران پیوسته به آن اشاره می‌کنند هم بپردازد.

درخواست عاجزانه رئیس فراکسیونی که جرأت نکرد دوباره نامزد شود

رئیس فراکسیون امید و شورای سیاستگذاری اصلاح‌طلبان در حالی که خود حاضر نشد مجدداً نامزد شود، گفت عاجزانه از مردم می‌خواهم به کاندیداهای اصلاح‌طلب رأی بدهند.

محمدرضا عارف در انتخابات امسال ترجیح داد مجدداً نامزد نشود و حال آنکه سال ۹۲ به عنوان نفر اول ائتلاف امید در تهران به مجلس رفت. اکنون زیباکلام می‌گوید عارف که ۱/۵ میلیون رأی آورد اگر دوباره نامزد می‌شد، صد هزار رأی هم نمی‌آورد.

عارف در جمع خبرنگاران گفت: من از مردم تهران خاضعانه سپاسگزاری می‌کنم که در انتخابات گذشته بیش از آنچه لیاقت داشتیم ما را در مجلس و شورای شهر حمایت کردند و امیدواریم این نگاه را بار دیگر در جمعه آینده ببینیم.

وی افزود: ما معتقد بودیم اگر احزاب اصلاح‌طلب به یک لیست برسند شانس‌شان بالاتر است لذا از کسانی که جمع شدند و این انسجام را در جبهه اصلاحات ایجاد کردند، تشکر می‌کنم و تقاضای عاجزانه‌ام از مردم این است که به این کاندیداها رأی دهند. در بین این افراد ۱۴ نفر از نمایندگان فعلی و ۱۶ نفر چهره برجسته و نخبه هستند که من افتخار می‌کنم که به آنها رأی دهم.

عارف درباره فراکسیون امید گفت: نمایندگان نیز با همدلی، تفاهم، همراهی و رویکرد اجماعی فراکسیون را همراهی کردند. من معتقدم فراکسیون امید مجلس دهم منسجم‌ترین و هماهنگ‌ترین فراکسیون سیاسی در دوره‌های ده‌گانه مجلس بود.

یادآور می‌شود محمدرضا عارف در مدیریت شورای سیاستگذاری اصلاح‌طلبان نیز با چالش‌های جدی به ویژه از سوی کارگزاران و حزب اتحاد ملت مواجه بوده و عملاً در حاشیه قرار گرفته است چنانکه کارگزاران تصمیم به ارائه فهرست انتخاباتی و حزب اتحاد ملت تصمیم به تحریم عملی انتخابات گرفت.

روایت جوزف نای از بی‌اخلاقی و بی‌شعوری ترامپ

نظریه‌پرداز معروف آمریکایی با انتقاد از بی‌خردی دولت ترامپ در ترور سردار سلیمانی گفت: حالا که ژنرال ایرانی را هدف گرفته‌ایم، اگر کسی پمپئو را هدف قرار داد، نگوییم چرا؟

جوزف نای در گفت‌وگو با شبکه سی‌ان‌ان تصریح کرد: «پس از آنکه ما (آمریکا) سردار سلیمانی را در کشوری ثالث (عراق)، آن‌هم در شرایطی که در حال جنگ نبودیم، ترور کردیم، اکنون اگر کسی وزیر امور خارجه ما را در بغداد ترور کند، ما حق هیچ شکایتی نداریم، زیرا باب ترور شخصیت‌ها را خودمان گشوده‌ایم.»

فرید زکریا مجری سی‌ان‌ان درباره «نقش اخلاق در سیاست خارجی آمریکا» گفت: «وقتی ما به رئیس‌جمهوری آمریکا، نگاه می‌کنیم، می‌بینیم که او خودش می‌گوید که واقعاً هیچ توجهی به اخلاقیات ندارد و اصولاً نگران این مسئله نیست.»

زکریا سپس از نای که اخیراً کتاب «آیا اخلاقیات اهمیت دارد؟ رؤسای جمهور و سیاست خارجی (آمریکا) از فرانکلین روزولت تا ترامپ» را منتشر کرده، پرسید: آیا دونالد ترامپ در این زمینه با تمام رؤسای‌جمهور پیشین آمریکا فرق دارد؟ جوزف نای پاسخ داد: او از هر کدام از رؤسای‌جمهور سابق آمریکا که در کتابم نامشان فهرست شده و من درباره‌شان تحقیق کرده‌ام، غیراخلاقی‌تر است و به اخلاقیات کمتر اهمیت می‌دهد. به‌عنوان مثال، وقتی ترامپ به ترور جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار منتقد سعودی، به‌دست سعودی‌ها در کنسولگری عربستان سعودی در استانبول ترکیه واکنش نشان داد، او چیزی قریب به این مضمون گفت؛ شما باید این مسئله را پشت سر بگذارید.
زکریا در ادامه پرسید: وقتی شما به واقعه‌ای مانند ترور سلیمانی نگاه می‌کنید، آیا به‌نظر شما، آن اقدام آمریکا نشان می‌دهد که او بعضی از قوانین بازی را زیر پا گذشته است؟ آیا شما چنین عملیاتی را یک اقدام غیراخلاقی توصیف می‌کنید؟

نای پاسخ داد: به‌نظر من، او به این مسئله اصلاً توجه نکرد که برای احیای مجدد بازدارندگی علیه ایران – که یک هدف باارزش است – اگر او با غرق کردن یک کشتی ایرانی در خلیج (فارس) انجام می‌داد، عملیاتی مناسب به‌حساب می‌آمد که کم و بیش مورد پذیرش قرار می‌گرفت. با ترور یک مقام بلندپایه در یک کشور ثالث، آن‌هم در زمانی که شما در حال جنگ نیستید، در واقع، فرمان اجرایی جرالد فورد، رئیس‌جمهوری اسبق آمریکا، را ابطال کرده‌اید، زیرا جرالد فورد، پس از پایان جنگ ویتنام، یک فرمان اجرایی صادر کرد و در آن صراحتاً نوشت که ما وارد عملیات ترور دیگران نخواهیم شد. به نظر من، ما نباید این هنجار را کنار بگذاریم. مثلاً اگر مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا، به بغداد برود و کسی به او تیراندازی کند، چه اتفاقی خواهد افتاد؟ آنگاه ما هیچ حقی برای شکایت از آن کار نداریم، زیرا ما خودمان سلیمانی را هدف قرار داده‌ایم. اصلاً این سؤال مطرح نیست که آیا آنها افرادی خوب یا بد هستند؟ من مطمئن نیستم که ترامپ در این مسئله به‌خوبی غور کرده یا به آن عمیقاً اندیشیده باشد که وقتی شما آن اصل اخلاقی را کنار بگذارید، این برای آمریکا چه معنایی دارد؟

نای افزود: مشکل پرزیدنت ترامپ این است که همه چیز را مانند یک تبادل تجاری می‌بیند. مثلاً در نظر او همه چیز به مثابه معامله املاک است. وی همه چیز را صرفاً یک موضوع کوتاه‌مدت تصور می‌کند. این در حالی است که اگر شما بخواهید وارد یک بازی با شرکایی شوید که در طولانی‌مدت بارها باید با یکدیگر تبادل‌ها و تعاملات دوجانبه داشته باشید، این شما را وادار می‌کند که تصمیمات کوتاه‌مدت تبادلی نگیرید، بلکه تصمیم‌های بلندمدت بگیرید. جرج شولتس وزیر امور خارجه رونالد ریگان، می‌گفت: برخورد ما با سیاست خارجی باید مانند برخورد یک باغبان با باغش باشد، زیرا باغبان‌ها همواره با اهداف بلندمدت، کشت و کار و درختکاری می‌کنند. شما اصلاً چنین چیزی را در رئیس‌جمهور نمی‌بینید.

همشهری: همسویی دولت و مجلس هیچ کمکی به تحقق وعده‌ها نکرد

روزنامه همشهری می‌گوید مجلس دهم با وجود اینکه یکی از همسوترین مجالس با دولت بود اما با وجود انتظار طولانی، خبری از تحقق وعده‌های دولت و مجلس نشد.

این روزنامه در یادداشتی نوشت: مجلس دهم یکی از همسوترین مجلس در تاریخ چهل ساله نظام جمهوری اسلامی ایران با دولت بود. انتظار طبیعی مردم این بود که با روی کار آمدن مجلسی همسو با دولت، برنامه‌های توسعه اقتصادی و عمرانی دولت با سرعت و نظم بیشتری پیگیری و عملیاتی شود. در حوزه سیاست خارجی دست دولت بازتر شده تا بتواند از ظرفیت‌های اقتصاد بین‌الملل در حوزه سرمایه‌گذاری‌های خارجی برای رونق اقتصادی کشور بهره گیرد. انتظارها به طول انجامید اما خبری از تحقق وعده‌های اعلامی نشد. خیلی زود نمایندگانی که با لیست امید راهی بهارستان شدند در ادامه راه مسیر عوض کرده و وارد مسیر اصلی خودشان شدند. سخن در این باب زیاد است اما باید از تجربه چهارساله درس عبرت گرفت. نخست اینکه امروز مردم تهران تجربه لیستی رأی دادن را دارند و اتفاقات بعد از آن را در صحنه عمل دیدند. شخصیت‌هایی که باوری به اصلاحات نداشتند صرفا برای راهیابی به قدرت از نردبان اصلاحات و ظرفیت‌های جدید آن دوره بهره بردند. برای همین ضروری است با عطف به تجربه گذشته، جریان‌های سیاسی حاضر در کشور برنامه روشن و عملیاتی دهند و به کلیات اکتفا نکنند.

همشهری در ادامه با ادبیاتی که تخطئه روند طی شده از سوی دولت و مجلس است، می‌نویسد: جامعه امروز ایرانی به راهبردی عملی و عملیاتی نیاز دارد و اراده جدی برای توسعه می‌طلبد؛ اراده‌ای که برآمده از باور درست و اصولی باشد. مورد نیاز است باید توجه داشت که اقتصاد به‌عنوان یک علم دقیق، سازوکار دقیق و خاص خودش را دارد. با اقدامات هیجانی و احساسی اقتصاد سامان نمی‌یابد. سامان‌یابی اقتصاد نیازمند مکانیسم‌های دقیق علمی است. جریان‌های مدعی باید از کلی‌گویی خارج شده و به جزئیات اقتصادی کشور بپردازند و متناسب با چالش‌های داخلی ایده‌های خلاقانه ارائه دهند. بر فرض مثال برای رشد اقتصادی کشور که وضعیت نامناسبی دارد چه ایده‌ای دارند و چگونه و با چه سیاستی می‌خواهند این رشد ضعیف اقتصادی را به رشد بالای ۵ درصدی که نیاز مبرم کشور در حوزه اشتغال است، برسانند.

ایران

واشنگتن مانع مذاکره ریاض با تهران

خبر اول اینکه، روزنامه لبنانی البناء به نقل از برخی منابع فرانسوی اعلام کرد که سعودی‌ها خواستار گفت‌وگو با ایران بودند اما امریکایی‌ها با این مسأله مخالفت کردند. به گزارش ایسنا، این روزنامه نوشت: برخی منابع فرانسوی به نقل از مسئولان سعودی اعلام کردند که بعد از حمله به آرامکو، عربستان تمایل داشت با ایران مذاکره کند اما امریکا با این مسأله مخالفت کرد و مانع انجام این کار شد. این مسئولان سعودی افزودند: امریکایی‌ها به عربستانی‌ها گفته‌اند که بعد از آغاز تظاهرات و ناآرامی‌ها در عراق، لبنان و ایران اوضاع بهتر خواهد شد و نظام ایران اکنون در وضعیت سختی قرار دارد، بنابراین نباید مذاکره کرد. یک مسئول سعودی تأکید کرده: ریاض معتقد است که مذاکره فراگیر میان ایران و عربستان امکانپذیر است؛ مذاکره‌ای که پرونده‌های مختلف در منطقه از جمله مسأله یمن و لبنان را نیز شامل شود. ریاض آماده است تا اجازه دهد ایران بر لبنان سیطره یابد اما در مقابل از یمن دست بکشد و حوثی‌ها را قانع کند که به مذاکره بیایند و در حکومت مشارکت داشته باشند نه اینکه به طور کامل تحت سلطه آنها باشد.

بهاره هدایت آزاد شد

خبر دیگر اینکه، بهاره هدایت با تودیع توأمان وثیقه ۲۰۰ میلیون تومانی آزاد شد. به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، این فعال دانشجویی که چندی پیش بازداشت شده بود، عصر دیروز با تودیع وثیقه آزاد شد. پیش از این گفته می‌شد بهاره هدایت و تعدادی از فعالان سیاسی در ارتباط با انتخابات مجلس شورای اسلامی بازداشت شده‌اند که این مسأله توسط غلامحسین اسماعیلی سخنگوی قوه قضائیه قویاً تکذیب شد.

ژاپن «خطر سفر به ایران» را برداشت

دست آخر اینکه، وزارت خارجه ژاپن هشدار «خطر سفر به ایران» را حذف و نقشه امنیتی ایران را از حالت اخطارآمیز خارج کرد. به گزارش ایسنا، ژاپن پس از پاسخ نظامی ایران به امریکا و سرنگونی هواپیمای اوکراینی، شهروندانش را از سفر به ایران منع و به اتباعش که در ایران حضور داشتند، توصیه کرده بود سفر به ایران را متوقف کنند و در اسرع وقت به کشور برگردند. روز دوشنبه هم سفیر اتریش در ایران از کاهش ریسک سفر به ایران برای اتباع کشورش خبر داد. اشتفان شولتز در صفحه اینستاگرام خود نوشت: اتریش پس‌از ارزیابی‌ مجدد و اساسی شرایط امنیتی، تذکرهای سفر به ایران را کاهش داده و هشدارهای عمومی برای اجتناب از سفرهای کم اهمیت به ایران را لغو کرده است.

خراسان

الزام کارمندان به یادگیری روش صرفه جویی در مصرف کاغذ

یک مقام اجرایی در نامه جدید خود به نهادها و دستگاه های دولتی، از آن ها خواسته است با توجه به تاکیدات سال های اخیر دولت برای اجرای طرح “مدیریت سبز” در ادارات، ضمن آشنایی همه کارمندان با اهمیت این طرح، برای برگزاری کلاس های تخصصی برای آن‌ها با موضوع روش های کاربردی صرفه جویی کاغذ و دیگر اقلام مصرفی، بهینه سازی مصرف برق در تجهیزات اداری و روش های کاربردی صرفه جویی در مصرف آب و نیز استفاده بهینه از سیستم های تهویه و روشنایی اهتمام جدی داشته باشند.

ترفند برخی پوشاک مشهور خارجی برای ادامه فروش در کشور

با توجه به گزارش روزهای اخیر یک نهاد مسئول به تعدادی از نهادهای فعال در کار مبارزه با قاچاق کالا، اعلام شده حسب بررسی های انجام شده شناسه کالای برخی برندهای مشهور پوشاک که به کشورمان وارد می شوند، غیرمعتبر و فاقد اصالت بوده است و مخاطبان باید به علت آن که چنین وارداتی، از مصادیق کالای قاچاق محسوب می شود، ضمن اطلاع رسانی به مدیران زیرمجموعه، برای جمع آوری این اقلام وارداتی اقدام لازم را انجام دهند.

آرمان

ایران به لیست سیاه بازنمی‌گردد

رئیس کل بانک مرکزی درباره ادعای سوداگران بازار ارز برای رسیدن افزایش نرخ ارز به مرز ۲۰ هزار تومان گفته است: این در حالی است که آنها می‌توانند چنین آرزویی داشته باشند چون آرزو بر جوانان عیب نیست. عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی درباره احتمال تصویب نشدن FATF و قطع همکاری بانک‌های کشورهای دوست با ایران در ادامه سخنانش افزوده است: گفتنی است هر کسی یک نظری دارد؛ اما اینکه چه اتفاقی بیفتد مشخص نیست. در این میان یک احتمال وجود دارد که ایران وارد لیست سیاه شود اما یک احتمال دیگر نیز این است که در این لیست قرار نگیرد.

ماهی قرمز شب عید کرونا ندارد

مدیرکل دامپزشکی خراسان‌جنوبی در مورد اینکه ماهی قرمز شب عید کرونا ندارد اظهار داشته است: بیماری‌های مشترک بین ماهی قرمز و انسان که خطرناک و متداول باشد وجود ندارد. در این رابطه مردم نباید در این مورد نگران باشند؛ اما این ماهی‌ها حمل‌کننده میکروب‌هایی هستند که می‌تواند باعث اسهال، استفراغ و تهوع در افراد حساس شود. گفتنی است محمد اصغرزاده، مدیرکل دامپزشکی خراسان‌جنوبی درخصوص شایعات مربوط به واردات این ماهی از چین، خاطرنشان کرده است: این ماهی جزو گونه‌های ماهی تولیدی در داخل کشور بوده است و عمدتا در استان اصفهان (شهرستان کاشان) و استان گیلان تکثیر و پرورش می‌یابد. این در حالی است که تاکنون هیچ گونه واردات ماهی قرمز از کشور چین یا سایر کشورها به این منظور صورت نگرفته است و خبر منتشر شده کذب است.

نرم‌افزارهای انتخاباتی را نصب نکنید

رئیس مرکز امداد و فوریت‌های سایبری پلیس فتای ناجا در مورد اینکه نرم‌افزارهای انتخاباتی را نصب نکنید گفته است: بسیاری از کلاهبرداران با ترفند ایجاد اپلیکیشن‌های انتخاباتی در پوشش تبلیغ و ارسال آن در شبکه‌های اجتماعی گوناگون و تحریک افراد به دانلود و نصب آنها، دست به سودجویی از کاربران می‌زنند. گفتنی است در این رابطه سرهنگ محمد جمالی رئیس مرکز امداد و فوریت‌های سایبری پلیس فتای ناجا در ادامه سخنانش در این باره از مردم خواست در صورت نصب این‌گونه اپلیکیشن‌های جعلی در گوشی تلفن همراه یا سیستم عامل‌های خود نسبت به پاک‌سازی و حذف این اپلیکیشن‌ها اقدام کرده و در صورت نیاز به ثبت گزارشات مردمی به سایت پلیس فتا به آدرس cyberpolice.ir مراجعه کنند.

ایرتاکسی به جای مهرآباد، در فرودگاه امام

گفتنی است یکی از شرکت‌های هواپیمایی با هدف احداث و راه‌اندازی ایرتاکسی، پشتیبانی تعمیراتی و ایجاد بستر مناسب برای توسعه هوانوردی و ارائه خدمات پروازی به اقشار مختلف جامعه و صنعت، احداث ساختمان ایرتاکسی در فرودگاه امام را در دستور کار قرار داده است و روز گذشته با تحویل زمینی به مساحت تقریبی ۶۰ هزار مترمربع در محوطه فرودگاهی مذکور این مهم کلید خورده است. گفتنی است از یک طرف این شرکت هواپیمایی در حال حاضر دارای ۶ فروند هواپیما از نوع آنتونف، ایلوشین، امبرائر و چلنجر است که از این تعداد دو فروند هواپیما در زمینه آمبولانس هوایی، یک فروند در زمینه اطفای حریق و یک فروند چلنجر در زمینه ایرتاکسی فعال است.

چای و قلیان رایگان انتخاباتی

این روزها در فضای مجازی شاهد رفتارهای بعضا عجیب و غریبی از سوی برخی نامزدهای انتخابات مجلس و طرفداران آنها در نقاط مختلف کشور هستیم. این در حالی است که در این باره کرج هم از این رفتارهای عجیب و غریب بی‌بهره نمانده است. گفتنی است در این خصوص می‌توان به یک نمونه از این موارد که شامل توزیع قلیان و چای رایگان توسط یکی از نامزدها می‌شود، اشاره کرد؛ آپشنی که به مدت پنج روز شاید پای چند نفری را هم به محل مورد نظر باز کند، اما جدا از همه اینها آیا چند رای ارزش چنین ریشخند کردن قانون و مردم‌سالاری را دارد که بعضی‌ها به هر وسیله‌ای برای کسب آن تلاش می‌کنند؟ این در حالی است که متاسفانه برخی تبلیغات را به صحنه جنگ با حربه‌های مختلف تبدیل کرده‌اند و ما در این ایام شاهد این نوع رفتارها هستیم.

دستگیری خواستگار کلاهبردار

فرمانده انتظامی شهرستان درود از دستگیری کلاهبردار میلیاردی مامورنما در این شهرستان خبر داده است. نبی‌ا… قاسمی، فرمانده انتظامی شهرستان درود در ادامه سخنانش در این باره گفته است: در این راستا در پی شکایت خانمی مبنی‌بر اینکه شخصی نظامی با نشان دادن مدارک هویتی به خواستگاری وی رفته است و پس از جلب اعتمادش مبلغ دو میلیارد ریال از خانم گرفته است تا برای زندگی مشترک‌شان سرمایه‌گذاری کند ولی پس از گرفتن وجه متواری شده است. این موضوع بلافاصله در دستور کار ماموران کلانتری ۱۱ شهرستان قرار گرفته است. در این میان پس از شناسایی و با هماهنگی مقام قضایی فرد کلاهبردار در یک عملیات غافلگیرانه در محل سکونتش دستگیر شده است. همچنین در منزل این شخص توسط ماموران قضایی چندین فقره عکس با لباس نظامی و حکم ماموریت جعلی از وی کشف شده است.

خبر خوش برای چندقلودارها

مدیرکل دفتر توانمندسازی خانواده و زنان بهزیستی کشور درباره جزئیات پرداخت مستمری به خانواده‌های دارای فرزند چندقلو، اظهارکرده است: این کمک هزینه برای خانواده‌های دارای فرزند چندقلو تا پایان ۶ سالگی کودکان ارائه می‌شود. این در حالی است که همچنین تمام خانواده‌های کم‌درآمد دارای فرزند ۳ قلو و بالاتر از کمک هزینه معیشت به صورت ماهیانه بهره‌مند خواهند شد. فریبا درخشان، مدیرکل دفتر توانمندسازی خانواده و زنان بهزیستی کشور در ادامه سخنانش در این باره گفته است: گفتنی است در این خصوص خانواده‌های دارای فرزند دو قلو که در آزمون وسع در دهک ۴ تا ۷ قرار می‌گیرند، به صورت موردی از حمایت برخوردار خواهند شد. در این راستا در همین بهمن ماه هم ۴۰۰ هزار تومان به حساب سرپرستان خانوار واریز شده است و یک نوبت دیگر هم قبل از عید دریافت می‌کنند.

مورد عجیب در انتخابات فدراسیون فوتبال

کمیته سه نفره در مورد یکی از نامزدهای حضور در انتخابات فدراسیون روش عجیبی را در پیش گرفته است. این در حالی است که در این خصوص طهمورث حیدری، رئیس هیات فوتبال استان چهارمحال و بختیاری که برای حضور در انتخابات ثبت نام کرده است، ابتدا با تماسی از سوی این هیات سه نفره مواجه می‌شود. گفتنی است ایراد ابتدایی؛ نداشتن سابقه مدیریتی است، در حالی که این شخص دو دوره رئیس هیات فوتبال بوده و مشکلی برای سابقه مدیریتی ندارد. در این راستا پس از حل مساله نخست، بار دیگر کمیته سه نفره تماسی با این رئیس هیات برقرار کرده و نقص مدرک تحصیلی (حداقل لیسانس) را بهانه کرده است. در آخرین مرحله در حالی که این کاندیدا گواهی مدرک تحصیلی خود را نیز در اختیار کمیته سه نفره قرار داده است، اما مشخص نیست وضعیت بررسی مدارک به چه شکل است. در این رابطه برخی این روش بررسی را سلیقه‌ای عنوان کرده‌اند.

شایعه مذاکرات محرمانه صحت دارد؟

رئیس مجلس پس از سفر به سوریه و لبنان گفته است: آمریکایی‌ها باید رفتارشان را عوض کنند، زیرا ملت‌های منطقه برده آمریکا نیستند و اینکه مثلا داماد ترامپ به وزرای خارجه منطقه تلفن بزند و تاکید کند که بعد از رسوایی موسوم به معامله قرن، این مواضع را با این محورها بگیرید، فضاحت‌بار است. گفتنی است در این خصوص علی لاریجانی، رئیس مجلس درباره شایعه مذاکرات محرمانه مسکو و واشنگتن برای کاهش نفوذ ایران در سوریه در ادامه سخنانش افزوده است: این در شرایطی است که ما به دنبال نفوذ در هیچ کشوری نیستیم. در این میان یک تعداد کشورهای شرور در دنیا هستند که تروریست خلق می‌کنند؛ یک روز در افغانستان و یک روز با ایجاد داعش در عراق. در این رابطه می‌توان گفت شما هم در لبنان از حضور تروریست‌ها زخم خورده‌اید. در برابر اینها شماری از کشورها و نیروهای فداکار هستند که با تروریست‌ها مبارزه می‌کنند.