چهارشنبه , ۲۷ تیر ۱۴۰۳
صفحه اول » بین المللی » آغاز مقدمات الحاق کرانه باختری به مناطق اشغالی !

آغاز مقدمات الحاق کرانه باختری به مناطق اشغالی !

بنیامین نتانیاهو شنبه شب از آغاز تهیه نقشه‌ای بر اساس طرح معامله قرن برای الحاق منطقه رود اردن، شمال بحرالمیت و بخش‌هایی از شهرک‌های صهیونیستی نشین کرانه باختری خبر داد.

 			 				 					آغاز مقدمات الحاق کرانه باختری به مناطق اشغالی 				 			 		به گزارش «تابناک» به نقل از ایرنا از خبرگزاری شهاب فلسطین، تهیه این نقشه‌ها با هماهنگی آمریکا صورت می‌گیرد.

نتانیاهوکه در نطق انتخاباتی‌اش در شهرک‌نشین “معالیه ادومیم” سخن می‌گفت، افزود: ما در حال نقشه برداری از اراضی هستیم که مطابق با طرح دونالد ترامپ رییس جمهوری امریکا، بخشی از اسرائیل خواهد شد.

بدنبال اظهارات نتانیاهو، “عمیت سیگل” تحلیلگر سیاسی شبکه ۱۲  در صفحه توئیترش نوشت که نخست وزیر اسرائیل بصورت رسمی مقدمات تهیه نقشه‌ الحاق اراضی اردن به اسرائیل را با دولت آمریکا آغاز کرده است.

“نفتالی بنت” وزیر جنگ رژیم صهیونیستی با حمایت از این طرح نتانیاهو گفت: از این زمان مناسب‌تر برای اجرای حاکمیت اسرائیل بر کرانه باختری پیدا نخواهد شد.

بنت از نتانیاهو خواست هرچه زودتر طرح حاکمیت  بر کرانه باختری را به اعضای کابینه ارائه کند.

«صائب عریقات» دبیر سازمان آزادی‌بخش فلسطین در واکنش به خبر الحاق کرانه باختری رود اردن  اعلام کرده بود که این نخستین نتیجه کلاهبرداری قرن است.

«ایمن الصفدی» وزیر خارجه اردن در واکنش به این موضوع اظهار کرد: این اقدامات محکوم و نقض قوانین بین‌المللی و تحریک‌آمیز بوده و منطقه را به تنش بیشتر سوق می‌دهد.

«دونالد ترامپ» رییس جمهوری آمریکا سه‌شنبه (هشتم بهمن) برای نخستین بار از طرح سازش خود موسوم به «معامله قرن» در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با بنیامین نتانیاهو  در کاخ سفید پرده برداشت.

معامله قرن، طرح آمریکایی مبتنی بر واگذاری بیت‌المقدس و بخش‌های اشغالی کرانه باختری که شهرک‌های صهیونیست نشین در آنها ساخته شده، به اسرائیل است و بر اساس آن بازگشت فلسطینی‌ها به سرزمینی مادری شان به طور کامل منتفی خواهد شد حال آنکه بر اساس قطعنامه ۱۹۴ شورای امنیت حق بازگشت فلسطینی ها به سرزمین خود به رسمیت شناخته شده است.

تمام گروه‌ها و جریان‌های فلسطینی مخالفت صریح خود را با این طرح اعلام کردند. در میان کشورهای عربی نیز عربستان سعودی، امارات و بحرین که به دنبال عادی‌سازی رابطه با رژیم اسرائیل هستند، از این طرح حمایت کرده‌اند.