جمعه , ۷ مهر ۱۴۰۲
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » اخبار ویژه روزنامه‌ها

اخبار ویژه روزنامه‌ها

روزنامه‌ها در لابه‌لای گزارش‌ها و سرمقاله‌ها، قسمتی از صفحات خود را به اخبار روزهای گذشته یا اخبار ویژه اختصاص می دهند که مشرق در ادامه به آنها اشاره می‌کند.

***********

کیهان

هیجان‌زدگی وقتی بود که برای امتیاز دادن به آمریکا جشن گرفتید

عضو مرکزیت حزب کارگزاران می‌گوید: عرصه سیاست خارجی هیجان را برنمی‌تابد و باید با عقل رفتار کرد.
احد نقیب‌زاده در روزنامه سازندگی نوشت: «هفته گذشته در مجلس شورای اسلامی برخی نمایندگان در واکنش‌های تندی از اظهارات محمدجواد ظریف درباره مذاکره با آمریکا انتقاد کرده‌اند. آنها معتقدند که باتوجه به ترور شهید سردار سلیمانی طرح این اظهارات نوعی خیانت محسوب شده و نباید دیگر بعد از این اقدام آمریکا، به هیچ‌ عنوان و در هیچ سطحی با آمریکا مذاکره کرد. ترور شهید سردار سلیمانی و از دست رفتن شخصیتی مسلط به مباحث منطقه همچون ایشان خسران بزرگی برای جمهوری اسلامی ایران بود.

مسئله‌ای که بدون شک و به‌طور حتم باید با واکنش و پاسخ جمهوری اسلامی ایران مواجه می‌شد که این اقدام در حمله موشکی به پایگاه عین‌الاسد صورت گرفت و خسارات وارده به آمریکایی‌ها در این حمله هر روز بیش از روز گذشته توسط خود آنها گزارش می‌شود. بنابراین نه کسی منکر اهمیت شخصیت شهید سلیمانی است و نه از خون او گذر شده و کوتاهی صورت گرفته است.

در کنار این مسئله ارتباط ایران با دنیای بیرون از مرزها به‌خصوص غرب است. باید به‌خاطر داشت که دیپلماسی مفاهیم خود را دارد و موضوع مذاکره بین کشورها به شهادت یا کشته شدن افراد و یا حتی بروز و ظهور جنگ‌ها و درگیری‌های نظامی ارتباطی ندارد. این مهم تنها به خواست و توافق طرفین باز می‌گردد. اساسا ضایعه‌ای حتی در سطح جنگ مانع دیپلماسی نمی‌شود و از این به بعد نیز با حفظ اهمیت خطوط قرمز جمهوری اسلامی در مباحث مختلف در صورت تغییر در رویه‌های طرف مقابل در روند چانه‌زنی و مذاکره، مسئله و ماهیت و اصل موضوع «امکان مذاکره» پا برجا است.

در نتیجه آقای ظریف حرف بی‌منطقی نزده است. در صورتی که آمریکا به تعهدات خود عمل کند، می‌توان به مذاکره بازگشت. دیپلماسی زبان خود را دارد و همواره نیز بر اساس اصول خود توانسته تا تنش‌ها را کاهش دهد. مجلس باید مرکز تعقل باشد نه نقطه ثقل رفتارهای احساسی. باید از رفتارهای احساسی از قبیل حمله به وزیر امور خارجه در این شرایط حساس دوری کرد».

درباره این یادداشت گفتنی است: اولا مبنای مذاکره احترام به طرف مقابل و موجودیت اوست. در واقع گفته می‌شود مذاکره نقطه مقابل تخاصم و منازعه است. بنابراین وقتی طرف مقابل در اقدامی صددرصد تروریستی، فرمانده نظامی ارشد شما را که مهمان رسمی کشور ثالث بوده، مورد هدف قرار می‌دهد، در واقع به مذاکره شلیک کرده است و اگر کسی یا کسانی با این وجود بگویند باید به مذاکره ادامه داد، در واقع به طرف مقابل پاداش و دستخوش داده و او را به ارتکاب رفتار خصمانه بیشتر تشویق کرده‌اند.

فقدان خط قرمز، در ادامه می‌تواند تشجیع حریف و تحقیر طرفی که به هر قیمت دم از مذاکره می‌زند، منجر شود. چنان‌که از سوی ترامپ و پمپئو دیدیم.

ثانیا باید متذکر شد که عنوان رفتار هیجانی اتفاقا بیش از هر کسی فریبنده  شیدائیان مذاکره با شیطان بزرگ و توافق با اوست به خاطر داریم که چگونه دنبال جشن خیابانی بودند و چگونه با هیجان تمام از فتح‌الفتوح بزرگ قرن،توافق بزرگ قرن و… دم می‌زدند؛ و حال آنکه امتیازات نقد فراوان به آمریکا داده و وعده‌های فاقد ضمانت دریافت کرده بودند. به همین دلیل نیز، ریل‌گذاری تحریم‌های شدیدتر (ویزایی، آیسا و کاتسا) در همان دولت اوباما آغاز شد و دولت وقت آمریکا، از دادن ویزا به نماینده ایران در سازمان ملل (ابوطالبی معاون سیاسی دفتر رئیس‌جمهور) خودداری کرد.

همین حرف‌های غلط سند درستی رد صلاحیت شماست

اظهارات یک نماینده رد صلاحیت شده مجلس، سند فقدان صلاحیت اوست.

غلامرضا حیدری گفته است: روزی که به شورای نگهبان مراجعه کردم کنار آقای کدخدایی فرد دیگری به‌عنوان کارشناس، پرونده را در دست داشت، آنچه مطرح کردند تمرکز روی نطق‌ها و به‌خصوص نطق سیزدهم شهریور سال ۹۶ بود. آنچه به‌عنوان اتهام با من در میان گذاشتند اظهارنظرهای سیاسی من بود؛ گفتند در نطق خود گفته‌اید که «ما سفارت آمریکا را اشغال کردیم و نقطه آغازین شروع جنگ تحمیلی همین موضوع بوده و بعد از فتح خرمشهر جنگ را تا نوشیدن جام زهر ادامه دادیم»، چرا این را گفتی؟ جنگ را امام ادامه دادند و گفتند که یک لحظه هم پشیمان نیستند. من در توضیحاتم گفتم اگر بعد از فتح خرمشهر ما صلح را می‌پذیرفتیم جنگ شهرها و بمباران تاسیسات ما شروع نشده بود و تازه عربستان حاضر بود ۵۰ میلیارد دلار غرامت به ما بدهد، و این خیلی به نفع ما بود تا اینکه در حالت اضطرار قرار بگیریم.

حیدری همچنین خاطرنشان کرد: در بخش دیگری از این گفت‌وگو به من گفتند چرا در نطق خود گفتی «هزینه‌های فعالیت برون‌مرزی ما در سوریه و یمن زیاد است و تحریم‌ها اثر گذاشته است و تا زمانی که روابط ما با دنیا حسنه نشود اوضاع بهتر نمی‌شود؟» من گفتم روی هزینه‌های برون‌مرزی نقد دارم، هنر ما در این است که در روابط خارجی بالانسی برقرار کنیم و منافع ملی کشور را در این وضع نمی‌بینم.

ادای این سخنان از سوی کسی که عنوان نمایندگی مردم را یدک می‌کشد، تعجب‌برانگیز و نشانه عدم درک و درایت نامبرده (در صورت نگاه خوش‌بینانه به وی) است. چرا که تاریخ شهادت می‌دهد با وجود تنظیم نسبتا بهتر قطعنامه ۵۹۸ (در قیاس با قطعنامه‌های قبلی) وقتی ایران آتش‌بس پیشنهادی عراق را پذیرفت، برعکس با گستاخی طرف مقابل و حمله به مناطق مرزی ایران روبه‌رو شد و نشان داد که صلح پیشنهادی هیچ تضمینی نداشته و صرفا عملیات فریب بوده است. شبیه همین وعده‌ها را مرتجعین عرب و صهیونیست‌ها و آمریکایی‌ها طی ۷ دهه گذشته به عناصر سازشکار فلسطینی داده و هر بار حداقل تعهدات خود را زیر پا گذاشتند.

تجربه اخیر برجام، سند دیگری است که نشان می‌دهد طرف مقابل در پشت لبخندها و وعده‌های فریبنده، دنبال خیانت و خنجر زدن است. در همین دوره وعده‌های گل و بلبل، دشمن در حال توسعه زیرساخت‌های تحریمی (به‌ویژه در دولت اوباما) بود و پس از آن هم در حالی که همین طیف غربگرا و خوش‌خیال، دم از تعامل با اروپا و فرانسه و ژاپن می‌زد، آمریکا سرگرم تحریم سپاه و تدارک نقشه ترور فرمانده ارشد ضدتروریسم ایران بود.

و سرانجام اینکه خسارت‌های جنگ تحمیلی بالغ بر یک‌هزار میلیارد دلار بود. و عوام‌ترین عوام جامعه – و نه کسی که مدعی نخبگی و نمایندگی است- می‌فهمد که با جنگیدن در عراق و سوریه، امکان قطعی یک جنگ با خسارت چندهزار میلیارد دلاری را از سر کشور دور کردیم. این مجاهدت ارزشمند را مردم در تهران و سایر شهرها، با تشییع بی‌سابقه پیکر شهید سلیمانی (که در دنیا با تشییع بی‌سابقه امام خمینی مقایسه شد) ارج گذاشتند و کسی که خلاف این می‌گوید، قطعا پرت از مردم‌داری، وطن‌دوستی و عقلانیت و درایت است؛ اگر دیلماج دشمن نباشد.

حرف روحانی، بهانه اصلاح‌طلبان برای جدا کردن خرج خود از دولت

مدعیان اصلاح‌طلبی، با رندی در حال شانه خالی کردن از مسئولیت سوء عملکرد دولت هستند و حال آن که بارها دولت روحانی را «رحم اجاره‌ای» خود خوانده‌اند.

در این زمینه سایت عصر ایران به قلم یکی از نویسندگان نشریات زنجیره‌ای، از روحانی تشکر کرد که بار را از دوش اصلاح‌طلبان برداشته است.

عصر ایران با اشاره به سخنان اخیر روحانی مبنی بر وجود سلایق موسوم به اصلاح‌طلب و اعتدال‌گرا می‌نویسد: با این که روحانی اصلاح‌طلب نبود و نیست، اصلاح‌طلبان از او حمایت کردند. به چند دلیل: اول به‌خاطر این که در سیاست گاه می‌توان در رقابت با دیگری ائتلاف کرد. ضمن این که در سال ۹۲ رأی به روحانی نه رأی به شخص که رأی به گفتمان مذاکره در پرونده هسته‌ای بود.

در سال ۹۶ نیز حمایت از روحانی برای آن بود که «به عقب برنگردیم».

در دولت دوم اما روحانی به دلایل خارج از این بحث از اصلاح‌طلبان فاصله گرفت و این موضوع به اضافۀ خروج ترامپ از برجام نیز به موقعیت او چه در حکومت و چه در میان مردم آسیب وارد ساخت.

اصلاح‌طلبان، از مقطعی به بعد احساس کردند « آشِ نخورده و دهان سوخته» شده‌اند. در دولت عملا موقعیت و نفوذ ندارند و رییس جمهوری حتی نمی‌تواند ممنوعیت تصویر سَلَف حامی خود را بردارد اما آنها باید پاسخ گوی عملکرد دولت باشند. اگر خرج خود را جدا می‌کردند ممکن بود متهم شوند رفیق نیمه راه و شریک خوشی‌هایند نه همراه روزگار ناخوشی. خاصه این که در آغاز گفته بودند اعتدال‌گرایی یک گفتمان نیست بلکه یک روش است.

عصر ایران می‌افزاید: «روحانی در نطق اخیر از «سه جریان» و نه «دو جریان» صحبت می‌کند و این بار اصلاح‌طلبان انتقاد و اعتراضی ندارند. چون همین را می‌خواستند! این که خرج شان از دولت جدا شود و حالا خود رئیس‌جمهوری این کار را کرده و سه جریان اصلی را چنین برشمرده و تفکیک کرده است؛ اصول‌گرا، اصلاح‌طلب و اعتدال‌گرا.

آقای روحانی با تفکیک خودش (اعتدال‌گرایان) از اصلاح‌طلبان به آنان خدمت بزرگی کرده تا اعوجاجات و ضعف‌های دولت به‌حساب اصلاح‌طلبان گذاشته نشود و این بار اتفاقا در عمل استقبال شده است. چون مسئولیت عملکرد دولت «اعتدال‌گرا» را از دوش « اصلاح‌طلبانی»  که نقش چندانی در کابینه ندارند، ادعای سایت عصر ایران در حالی است که معاون اول رئیس‌جمهور و برخی وزرا و انبوهی از معاونان وزیر و مدیرکل، ‌از طیف اصلاح‌طلبان محسوب می‌شوند.

ایران

دادگاه روح‌الله زم هفته آینده برگزار می‌شود

خبر اول اینکه، دادستان تهران از صدور کیفرخواست پرونده روح‌الله زم و برگزاری دادگاه او در هفته آینده خبر داد. به گزارش ایسنا، علی القاصی در حاشیه جلسه شورای عالی قوه قضائیه در جمع خبرنگاران در پاسخ به سؤالی درباره وضعیت پرونده روح‌الله زم، گفت: کیفرخواست پرونده صادر شده و دادگاه هفته آینده تشکیل می‌شود. روح‌الله زم از مخالفان نظام جمهوری اسلامی ایران و مدیر کانال تلگرامی «آمدنیوز» مهرماه امسال توسط سپاه بازداشت شد.

نامه صادقی به رئیسی درباره دلالان صلاحیت

خبر دیگر اینکه، محمود صادقی، نماینده رد صلاحیت شده تهران در مجلس در نامه‌ای، از رئیس قوه قضائیه خواست به موضوع واسطه‌گری در احراز صلاحیت‌ نامزدهای انتخابات ورود کند. به گزارش ایرنا، در بخشی از نامه صادقی آمده: پیرو دریافت گزارش‌های عدیده درباره فعالیت عناصر سودجوی مدعی ارتباط با شبکه نظارت بر انتخابات و با توجه به سوابق موضوع جهت شناسایی و برخورد با این عناصر هماهنگی‌های لازم با حفاظت اطلاعات شورای نگهبان به عمل آمد و ظرف دو هفته اخیر با اجرای عملیات ویژه تعدادی از دلالان بیرونی و عوامل درونی که با پیشنهاد مبالغ کلان و بعضاً چند میلیارد تومانی به بعضی از کاندیداها ادعای تأیید صلاحیت آنها را داشتند، مورد شناسایی قرار گرفتند و حسب اطلاع، بعضی از آنها بازداشت شدند. صادقی پیش از این در توئیت‌هایی از پیشنهادهای میلیاردی برای واسطه‌گری در تأیید صلاحیت‌ها خبر داده بود.

درخواست وزیر خارجه فرانسه از ایران

دست آخر اینکه، ژان ایو لودریان، وزیر امور خارجه فرانسه از ایران خواست دو شهروند فرانسوی را که از ژوئن سال گذشته در ایران در زندان به سر می‌برند و مدعی شد که بدحال هستند، آزاد کند. به گزارش ایسنا، این دو نفر، رولند مارشال، یک محقق دانشگاه علوم سیاسی پاریس است و فریبا عادل‌خواه هم که یک فرانسوی-ایرانی است. لودریان این بازداشت‌ها را غیرقابل تحمل خواند و گفت: ما این را به عالی‌رتبه‌ترین مقامات از جمله (رئیس جمهوری) حسن روحانی اعلام کرده‌ایم. فریبا عادل‌خواه محقق ایرانی-فرانسوی در حوزه انسان شناسی است که از خردادماه سال جاری به اتهام جاسوسی دستگیر شده است. رولند مارشال، پژوهشگر فرانسوی هم که گفته می‌شود برای دیدن او به ایران آمده بود، به اتهام اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی دستگیر شد.

خراسان

دولت استارت گرانی در سال ۹۹ را زد

طبق ابلاغیه روزهای اخیر یک مسئول ارشد اجرایی به تعدادی از اعضای اقتصادی کابینه، اعلام شده حسب موافقت هیئت وزیران با پیشنهاد مهرماه دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد و به استناد اختیارات اصل ۱۳۸ قانون اساسی، تعرفه‌های خدمات سازمان های مناطق ویژه اقتصادی سراسر کشور، با افزایش حداکثر ۱۰ درصدی در سال ۹۹ تعیین و اعمال خواهد شد.

دستور فوری  درباره بساط تاناکورا

یک نهاد مسئول دولتی با ارسال بخشنامه ای خطاب به تعدادی از نهادها و دستگاه های فعال در موضوع مقابله با محصولات قاچاق، از آن ها خواسته است با توجه به نزدیک شدن ایام پایان سال و افزایش عرضه لباس های دست دوم موسوم به تاناکورا در شهرهای مختلف کشور، مسئولان مربوط در اسرع وقت ضمن تشریح آسیب های بهداشتی و فرهنگی این اقلام که همگی به صورت قاچاق وارد می شود، به عرضه کنندگان این محصولات در مرحله اول تسهیلاتی برای تغییر کسب و کار داده شود و در مرحله بعد به اجرای دستورات قانونی در این خصوص اقدام شود.

آرمان

انتقاد از صرف هزینه‌های میلیاردی

محمدحسین صفارهرندی، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: رفتار افرادی که برای رسیدن به کرسی مجلس حاضرند چندین میلیارد تومان هزینه کنند حتما مشکوک است و می‌خواهند جیب ملت که همان خزانه ملی است را بزنند.

پرواز به چین تعلیق شد

تنها یک فروند هواپیمای ایرانی، روز سه‌شنبه عازم ووهان می‌شود تا دانشجویان ایرانی را از این کشور بازگرداند. این در حالی است که با توجه به اعلامیه سازمان جهانی بهداشت و اعلام شرایط اضطراری و نیز با هماهنگی وزارتخانه‌های امور خارجه و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، به منظور اجرایی‌سازی مصوبه دولت، پروازهای برنامه‌ای به چین تا رفع خطر و شرایط اضطرار، تعلیق شده است.

مجلس مورد علاقه مهدی طائب

رئیس قرارگاه عمار با اشاره به اهمیت حضور پرشور در انتخابات اسفندماه گفت: مجلس تراز انقلاب اسلامی یعنی مجلسی که در مکتب حاج قاسم سلیمانی باشد. مهدی طائب، رئیس قرارگاه عمار در نشست «مجلس تراز انقلاب اسلامی» که در مسجد مدرسه علمیه معصومیه برگزار شده است، اظهار داشت: یکی از مسائل مهم مشارکت حداکثری مردم در انتخابات است. رئیس قرارگاه عمار با اشاره به اهمیت حضور پرشور در انتخابات اسفندماه افزود: امروزه چشم امید آزادی‌خواهان جهان در اقصی نقاط عالم به انقلاب اسلامی است لذا باید همگان به مشارکت حداکثری در انتخابات کمک کنند. مهدی طائب، با اشاره به شهادت سردار سلیمانی گفت: آمریکا با ترور حاج قاسم سلیمانی بزرگ‌ترین اشتباه خود را انجام داد. در این خصوص اگر آمریکا باور می‌کرد که شهدا زنده هستند هرگز این کار را انجام نمی‌داد.

دلال‌ها قیمت‌ خودرو را بالا می‌برند

هم‌اکنون که عرضه از سوی خودروسازان روال مشخصی ندارد و شرکت‌های خودروساز در تزریق محصول به بازار با چالش‌هایی مواجه هستند آن دسته از فروشندگان که تعداد زیادی خودرو دپو کرده‌اند به صورت هماهنگ قیمت‌ها را در بازار تعیین می‌کنند. دلیل دیگر را می‌توان خرید و فروشی دانست که دست‌اندرکاران بازار با یکدیگر انجام می‌دهند. در این راستا این اتفاق سبب می‌شود که نمودار قیمت خودرو افزایشی شود.

سیگار برگ لاکچری نخی چند؟

جست‌وجوی هشتگ سیگار برگ در فضای مجازی نشان می‌دهد برای تهیه این محصول دخانی لاکچری باید بین 5 تا 700 هزار تومان هزینه کنید! گفتنی است سیگار برگ لاکچری زمانی که طلا گرمی 200 هزار تومان بوده است، حدودا به 250 هزار تومان می‌رسید. این در حالی است که احتمالا در حال حاضر اگر سیگار برگ پیدا شود بین 500 تا 600 هزار تومان فروخته می‌شود.

تعداد بسیار کمی از «اغتشاشگران» در بازداشتند

رئیس سازمان زندان‌ها در مورد بررسی وضعیت پرونده تمام زندانیان و تسریع در امور آنها گفت: این طرح در حال اجرا است، به طوری که از اوایل هفته در استان خراسان رضوی آغاز شده و تمام زندانیان چهره به چهره وضعیت‌شان بررسی خواهد شد. گفتنی است در این میان زندانیانی که شرایط تخفیف داشته باشند، به آنها ابلاغ خواهد شد و می‌توانند در قالب این طرح از زندان آزاد شوند. اصغر جهانگیر، رئیس سازمان زندان‌ها در پاسخ به سوالی در مورد آمار بازداشتی‌های اغتشاشات اخیر، افزود: به سرعت به پرونده آنها رسیدگی شده است. این در حالی است که اکنون تعداد بسیار کمی از این اغتشاشگران در بازداشت هستند و آمار تعداد آنها همانی است که آخرین بار از سوی سخنگوی قوه قضائیه اعلام شده و آمار جدیدی اکنون در دست نیست.

نماینده اسبق مجلس، جانشینِ مصلحی

سیدعلی ریاض، نماینده اسبق مجلس جایگزین «حیدر مصلحی» در هیات انتخاب شورای ائتلاف نیروهای انقلاب شده است. گفتنی است، حجت‌الاسلام «حیدر مصلحی» به دلیل اینکه از سوی سرلشکر محمد باقری حکم مسئولیت داشته است، حسب رعایت موارد قانونی مبنی بر عدم ورود مسئولان نظامی در فعالیت‌های انتخاباتی، از هیات انتخاب شورای ائتلاف نیروهای انقلاب انصراف داده است.

وصیتنامه سردار سلیمانی منتشر می‌شود

مسئول دفتر سردار شهید حاج قاسم سلیمانی در مورد انتشار وصیتنامه سردار حاج قاسم سلیمانی گفت: حاج قاسم سلیمانی وصیتنامه‌ای دارد که من آن را به‌عنوان منشور می‌دانم. گفتنی است قطعا این وصیتنامه در چهلمین روز شهادتش توسط خانواده ایشان انتشار داده می‌شود. شهید حاج قاسم سلیمانی وقتی از بیروت خارج می‌شود، دوستان به نوعی می‌گویند که شما به بغداد نروید. اما سردار می‌گوید من دارم به مقتل خودم می‌روم.

کاهش 20 درصدی تقاضای نفت چین

محدودیت رفت و آمدها به دلیل گسترش ویروس کرونا سبب شده است که تقاضای نفت چین 20 درصد کاهش یابد. گفتنی است در این باره برخی منابع در صنعت انرژی چین اعلام کرده‌اند که تقاضای نفت در این کشور حدود سه میلیون بشکه در روز، معادل 20 درصد از کل مصرف این کشور کاهش یافته است، زیرا ویروس کرونا به اقتصاد چین فشار آورده است. این در شرایطی است که افت تقاضای چین، شدیدترین شوک تقاضای نفت از زمان بحران اقتصاد جهانی در سال‌های 2008 و 2009 میلادی و همچنین ناگهانی‌ترین شوک تقاضا پس از حادثه 11 سپتامبر در سال 2001 میلادی بوده است.

سلاخی پسر توسط پدر

مردی در فاروج، فرزند خود را به قتل رسانده است. گفتنی است در پی اعلام مرکز فوریت‌های پلیسی 110 مبنی‌بر قتل پسربچه‌ای حدودا 12 ساله در فاروج و نیاز پلیس در بیمارستان شهرستان فاروج، مشخص شده است که پسربچه‌ای حدودا 12 ساله از ناحیه گردن دچار جراحت شدید شده است. در پی ادامه تحقیقات پلیس مشخص شده این کودک به دست پدر معتادش مجروح شده است. در ادامه پلیس در مورد این حادثه گفته است که متهم در بازجویی‌های انجام شده گفته که به دلیل مصرف مواد مخدر صنعتی و اختلاف با همسرش دست به چنین اقدام زده است.

پاسخ تند ساعی به کیمیا علیزاده

هادی ساعی که در هفته‌های اخیر سعی کرده بود جوابی به پست اینستاگرامی کیمیا علیزاده ندهد، در برنامه صبح بخیر ایران وقتی عکس این دختر تکواندوکار روی مانیتور افتاد و مجری از ساعی نظرش را درباره کیمیا علیزاده پرسیده، گفته است: فقط می‌توانم بگویم برایش متاسفم! من صحبتی کردم که شاید خیلی‌ها اشتباه برداشت کردند. صحبت من فقط این بوده که کیمیا علیزاده در ایران کیمیا علیزاده است. امیدوارم هر جایی هست موفق باشد. ساعی در ادامه افزوده است: من گفتم او با چنین تصمیمی اشتباه کرد، چون در ایران هر چیزی را که می‌خواست داشت.

خودکشی دختر جوان در دانشگاه

دختر جوان ایلامی بعد از برگزاری آزمون در دانشگاه آزاد اسلامی ایلام، خودش را از طبقه دوم ساختمان به پایین پرت کرده است. محمد میرزایی‌حیدری، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی ایلام، ضمن تایید خبر خودکشی دختر جوانی در طبقه دوم دانشگاه آزاد این شهرستان، اظهار داشت: این دختر جوان دانشجوی دانشگاه آزاد ایلام نبوده و در آزمونی که روز جمعه گذشته 11 بهمن از سوی یکی از موسسه‌های آموزشی این شهرستان در محل دانشگاه آزاد برگزار شده، شرکت کرده است. این در حالی است که بعد از اقدام به خودکشی این دختر جوان وی را به بیمارستان منتقل کرده‌اند که متاسفانه اقدامات درمانی موثر واقع نشده و این دکتر جوان فوت کرده است.

آوارگی 700 هزار سوری

یک مسئول برجسته کرد در ارتباط با آوارگان مکانیسمی را برای حل این مشکل از سازمان ملل درخواست کرده است. این در حالی است که‌ شمار مهاجران شهر عفرین به 400 هزار تن رسیده‌اند که نیمی از آنها در اردوگاه‌ الشهباء در حلب، در چند کیلومتری زادگاهشان ساکن هستند. گفتنی است همچنین 300 هزار تن از شهرهای رأس العین در حسکه و تل ابیض در رقه کوچ کرده‌اند. در این راستا می‌توان گفت که آنها به مناطق مجاور تحت سیطره نیروهای سوریه دموکراتیک (قسد) رفته‌اند یا در اردوگاه‌ها زندگی می‌کنند.

چرا جنایات روس‌ها از کتاب درسی حذف شد؟

رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی درباره حذف مطالب مربوط به جنایات روس‌ها در کتاب فارسی دوره متوسطه دوم گفته است: نگاه مبنایی ما نسبت به آنچه در تاریخ اتفاق افتاده این است که جنایات روسیه تزاری قابل حذف نیست یا در دوره شوروی سابق، نوع تعامل سلطه‌گرایانه بلوک شرق را انکار نمی‌کنیم و هرگز حذف نخواهیم کرد. این در حالی است که اگر اکنون دولت روسیه با ما همکاری و تعامل دارد به معنی صرف‌نظرکردن مردم از بخشی از تاریخ نیست؛ چراکه دستکاری در تاریخ را قبول نداریم. در این باره می‌توان گفت حذفیات در مورد روسیه در زمان مسئولیت بنده نبوده است، اما در هر حال بررسی‌های لازم را در این خصوص انجام می‌دهیم، اگر مشخص شود تغییرات غیرمنصفانه است، حتما اصلاح خواهیم کرد.