یکشنبه , ۲۴ تیر ۱۴۰۳
صفحه اول » بین المللی » رئیس جمهور اوکراین: مقامات ایران از شلیک موشک خبر داشتند/

رئیس جمهور اوکراین: مقامات ایران از شلیک موشک خبر داشتند/

انتشار فایل صوتی جدید؛

محل سقوط هواپیمای اوکراینی در نزدیکی تهران
محل سقوط هواپیمای اوکراینی در نزدیکی تهران

رادیو فردا/ شامگاه یک‌شنبه تلویزیون اوکراین یک فایل صوتی مربوط به یکی از پروازهای نزدیک به هواپیمای اوکراینی سرنگون‌شده در نزدیکی تهران منتشر کرد که این امر با واکنش منفی ایران مواجه شده است.

رسانه‌های ایران این فایل را «محرمانه» خوانده‌اند و مدیرکل سوانح سازمان هواپیمایی کشوری ایران هم گفته است که با انتشار این فایل‌ «دیگر سندی به اوکراین نمی‌دهیم.»

در همین حال، رئیس‌جمهوری اوکراین نیز می‌گوید که محتوای این فایل نشان می‌دهد «مقام‌های ایران از ابتدا از شلیک موشک خبر داشتند.»

یک رسانه اوکراینی شامگاه یکشنبه ۱۳ بهمن یک فایل صوتی را به عنوان مکالمه بین برج مراقبت فرودگاه تهران و خلبان یک هواپیمای مسافربری شرکت آسمان که شاهد شلیک موشک به سوی هواپیمای اوکراینی است منتشر کرد.

این مکالمات نشان می‌دهد برج مراقبت به پرواز اوکراینی اجازه ادامه مسیر می‌دهد و همزمان پرواز هواپیمای «آسمان» در حال درخواست اجازه برای فرود است.

گزارش تصویری که رسانه اوکراینی تی‌اس‌ان (ТСН) منتشر کرده اندکی بیش از شش دقیقه است اما حدود پنج دقیقه آن صدای مکالمه و بقیه تصاویر توضیحی است.

در گفت‌وگوی بین خلبان پرواز شیراز – تهران و برج مراقبت فرودگاه، بجز رد و بدل شدن اطلاعات اولیه که به زبان انگلیسی صورت می‌گیرد بقیه مکالمه به فارسی است.

در ابتدای مکالمه، خلبان پرواز ۳۷۶۸ شرکت آسمان (شیراز – تهران) از برج مراقبت دربارهٔ عادی بودن وضعیت و و «اکتیو» بودن منطقه پروازی می‌پرسد و سپس در توضیح به «یک سری نورهایی مثل موشک» اشاره می‌کند.

برج مراقبت اظهار بی‌اطلاعی می‌کند و دربارهٔ موقعیت جغرافیایی نورهای مشاهده شده می‌پرسد.

خلبان در پاسخ اشاره می‌کند که «یک نور بسیار بزرگ» که «نمی‌دونم چی بود واقعاً،» دیده است که احتمالاً در نزدیکی [فرودگاه] «پیام کرج» یا آن حوالی باشد.

در پایان مکالمه، برج مراقبت در پاسخ به خلبان پرواز شیراز – تهران که از نرمال بودن وضعیت برای فرود می‌پرسد می‌گوید: «آره فکر نکنم مشکلی برای شما باشه».