یکشنبه , ۳۱ تیر ۱۴۰۳
صفحه اول » بین المللی » اولین اظهارات علاوی پس از نخست وزیری /محمد توفیق علاوی کیست؟

اولین اظهارات علاوی پس از نخست وزیری /محمد توفیق علاوی کیست؟

«محمد توفیق علاوی» که روز شنبه از سوی رئیس جمهور عراق مامور تشکیل کابینه جدید این کشور شده است بر تشکیل دولت خود به دور از سهم خواهی های حزبی تنگ نظرانه تاکید کرد.

به گزارش «تابناک» به نقل از مهر از شبکه سومریه، «محمد توفیق علاوی» که روز شنبه رسماً مامور تشکیل دولت جدید عراق شد بر تشکیل کابینه خود به دور از سهم خواهی حزبی تاکید کرد.

وی در اظهاراتی تلویزیونی گفت: از رئیس جمهور و رئیس مجلس و نمایندگان و تمام فعالانی که به من اعتماد کرده و مامور این کار کردند، تشکر می کنم. همچنین از مرجعیت به دلیل نقش پدرانه و راهگشا برای تمام فرزندان میهن قدردانی می کنم.

وی همچنین بر ایجاد فرصت های شغلی برای عراقی ها با انجام طرح های صنعتی و سرمایه گذاری بدون اتکا به نفت تاکید کرد.

علاوی همچنین حمایت عراق در مقابل هرگونه دخالت خارجی را مورد تاکید قرار داده و گفت که اجازه نخواهد داد عراق به صحنه تسویه حساب های سیاسی تبدیل شود.

نخست وزیر مکلف عراق در عین حال مذاکره مستقیم با تظاهرات کنندگان و معترضان در این کشور را خواستار شد و بر حفاظت از آنها و آزادی افراد بیگناه تاکید کرد.

رئیس جمهور عراق پس از ماه ها تنش سیاسی و بلاتکلیفی در تعیین نخست وزیر، بالاخره روز شنبه دوازدهم بهمن ۱۳۹۸ محمد توفیق علاوی را به عنوان نخست وزیر انتخاب کرد؛ مقامی سیاسی که سابق بر این نیز در کشور عراق سابقه وزارت داشته و تلاش می کند خود را همراه و همگام معترضان معرفی کند.

به گزارش «تابناک»، محمد توفیق علاوی متولد ۱ ژوئیه ۱۹۵۴و سیاستمدار عراقی است. او دو دوره، از مه ۲۰۰۶ تا اوت ۲۰۰۷ و همچنین از ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۲، وزیر ارتباطات نخست‌وزیر وقت عراق نوری مالکی بود که هر دو بار استعفا کرد.

علاوی دروس ابتدایی و متوسطه خود را در بغداد به اتمام رساند و پس از آن در دانشگاه بغداد و در رشته مهندسی معماری تحصیل کرد و در سال پایانی دانشگاه مجبور شد که دانشگاه و عراق را به مقصد لبنان در سال ۱۹۷۷ ترک کند.

محمد توفیق علاوی پس از سفر به لبنان به دانشگاه آمریکایی بیروت رفت و در سال ۱۹۸۰ لیسانس مهندسی معماری خود را دریافت کرد.

او پس از پایان تحصیلات ابتدا به حزب الدعوه اسلامی پیوست، اما بعدها این حزب را ترک کرد. علاوی در سال ۲۰۰۵ با لیست ایاد علاوی لیبرال به صحنه سیاسی عراق ورود می شود.

وی در ابتدای سال ۲۰۰۶ به عنوان نماینده در پارلمان عراق انتخاب شد و در اواسط همین سال تا پایان سال ۲۰۰۷ به عنوان وزیر ارتباطات منصوب شد.

محمد توفیق علاوی بار دیگر در سال ۲۰۰۸ و تا انتخابات سال ۲۰۱۰ به جای نماینده درگذشته (عایده عسیران) و به عنوان عضو علی البدل به پارلمان عراق راه یافت.

علاوی همچنین در انتخابات سال ۲۰۱۰ به عنوان نماینده در پارلمان عراق برگزیده شد و سپس در پایان همین سال به عنوان وزیر ارتباطات معرفی گشت و در پایان سال ۲۰۱۲ به دلیل اختلاف با نخست وزیر وقت عراق (نوری المالکی) از این سمت استعفا کرد.

بیشتر بخوانید

او در سال های ۲۰۱۴ و ۲۰۱۸ هم نامزد انتخابات شد ولی دیگر رای نیاورد. در هیچ یک از این دو سال آرا  او بیش از ۶۰۰ رای (در حوزه انتخابی بغداد) نبوده در انتخابات ۲۰۱۴، تنها ۲۰۵ نفر به او رای داده بودند.

پس از استعفای او در دولت دوم نوری المالکی، پرونده سازی هایی علیه اش انجام گرفت که در دادگاه بدوی، باعث شد هفت سال زندان غیابی برایش صادر شود اما در دادگاه تجدیدنظر، تبرئه شد.

دوازدهم بهمن ۱۳۹۸ برهم صالح (رئیس جمهوری عراق) «محمد توفیق علاوی» وزیر سابق عراق در دولت نوری المالکی را مأمور تشکیل کابینه جدید این کشور کرد و به این ترتیب علاوی رسماً نخست وزیر عراق شد.

علاوی بلافاصله پس از انتصاب به عنوان نخست وزیر جدید عراق در پیام تصویری پس از اعلام اینکه به این سمت انتخاب شده از معترضان خواست که تا زمان تحقق مطالبات شان به تجمع خود ادامه دهند.  علاوی در این پیام که در فیس بوک و رسانه های عراقی منتشر شد، گفت که اگر شجاعت مردم نبود، این تغییرات در کشور اتفاق نمی افتاد.