شنبه , ۳۰ تیر ۱۴۰۳
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » بسته ویژه خبری-تحلیلی !

بسته ویژه خبری-تحلیلی !

 

خوانشی روزانه در لابه‌لای اخبار و مطالب رسانه‌های کشور است. ما درباره این خوانش البته تحلیل‌ها و پیشینه‌هایی را نیز در اختیار مخاطبان محترم می‌گذاریم.

“تکلیفی بر عهده خودمان متصور نیستیم! “

تهدید انتخاباتی نظام توسط رئیس ائتلاف اصلاح‌طلبان

حسن رسولی، عضو شورای شهر تهران و رییس ستاد انتخابات ائتلاف اصلاح‌طلبان، پیرامون بررسی صلاحیت داوطلبان نامزدی در انتخابات مجلس یازدهم گفته است: جریان اصلاحات به طرز بی سابقه‌ای در تهران و در سراسر کشور با نبود و یا کمبود نامزد تایید صلاحیت شده برای بستن لیست انتخاباتی مواجه است به گونه‌ای که خود وزارت کشور اعلام کرده که از ۲۹۰ کرسی، در ۱۵۸ کرسی و حوزه اساسا رقابتی وجود ندارد و در بسیاری از استان‌ها ما حتی فاقد یک نامزد اصلاح‌طلب هستیم که بدنه جریان اصلاحات، برای رای دادن به وی راغب باشد.

به گزارش خبرآنلاین، او اظهار می‌کند: هر چند فرصت ناکافی است اما امیدوارم در فرصت باقی مانده با تجدید نظر شورای نگهبان، فضا به گونه‌ای آماده شود که بتوانیم با رویکرد اصلاح‌طلبانه در همه ۲۰۷ حوزه انتخابیه سراسر کشور دارای نامزد باشیم و از این طریق برای بسیج بدنه اصلاحات برای شرکت در انتخابات اقدام کنیم.

رسولی می‌افزاید: اگر خدای ناکرده این شرایط فراهم نشود به احتمال بسیار ناگزیر خواهیم بود که فقط در حوزه‌هایی که دارای نامزد هستیم به نشاط سیاسی و انتخاباتی کمک کنیم و در حوزه‌هایی که فاقد نامزد تاییدشده هستیم طبیعتا کاری از ما ساخته نیست و تکلیفی هم بر عهده خودمان متصور نیستیم! [1]

*آقای رسول از گفتن این حقیقت با افکار عمومی طفره رفته است که از طرف ستاد اصلاحات برای “تحریم خاموش انتخابات” و بلند کردن علم مخالفت با حاکمیت مأموریت دارد.

این نکته حائز اهمیت است که اگر جریان اصلاحات نتوانسته نامزدهایی با برخورداری از اقلّ صلاحیت به نهادهای قانونی کشور و عرصه‌های انتخاباتی نظام معرفی کند؛ این مقوله مشکل اصلاح‌طلبان است نه مشکل نظام اسلامی و مردم!

مردم و نظام اسلامی چه گناهی دارند که جریان چپ از لحاظ مانیفست، علایق و فرایندها یکسره در خط مقابل منافع مردم حضور دارد و سوابقش مشحون از ناکارآمدی، فتنه‌گری، مخالفت با ولایت فقیه و تحریم انتخابات و نپذیرفتن رأی اکثریتی مردم است؟

هم‌اکنون نیز فرض بر صحّت ادعای نبود نامزد اصلاح‌طلب در برخی حوزه‌ها؛ چپ‌ها موظف هستند بر اساس یک قاعده عقلانی؛ مثل فرمول خود در انتخابات ریاست جمهوری سال 92 و در انتخابات مجلس دهم عمل کنند نه اینکه دست به تحریم خاموش انتخابات بزنند.

یعنی آنها یا باید از نامزدهایی که احساس نزدیکی به آنها دارند حمایت کنند (مثل حمایت از رئیس‌جمهور روحانی) و یا اینکه به چهره‌های جوان و یا فاقد سوء سابقه در جریان اصلاحات که دارای صلاحیت نیز هستند؛ اقبال نشان بدهند. (مثل لیست امید در انتخابات مجلس دهم).

اینکه چرا ستاد اصلاحات به این نتیجه رسیده است که در مقطع فعلی می‌تواند دوباره علم مخالفت با نظام اسلامی و نهادهای قانونی کشور را بر دوش بگیرد و چرا قصد تکرار رفتارهای سابق خود در انتخابات‌های پیش گفته را ندارد و صحبت‌های مشعشع خود در اهمیت انتخابات را از یاد برده؛ سؤالیست که باید پاسخ آن را در جمع شدن هیمه برای «فتنه اقتصادی» از سوی وابستگان این جریان خاص سیاسی جستجو کرد…

هیمه‌ای که پیش‌لرزه آتش آن را در اغتشاشات دیماه 96 و آبان 98 به رأی‌العین دیده‌ایم و فرماندهان کنترل از راه دور آن به زعم خود قصد دارند در زلزله اصلی؛ کاری کنند که نه از تاک نشان ماند نه از تاک‌نشان!

بدیهیست که رصد صحیح مختصات این فتنه، افشاگری پیرامون قصد و نیت فرماندهان فتنه اقتصادی و به رخ کشیدن قبح “تحریم خاموش انتخابات” بعنوان یک رفتار دشمنانه با مردم و نظام اسلامی؛ باطل‌السحر توطئه پیش‌گفته است.

علیرضا علوی‌تبار از فعالان اصلاح‌طلب؛ پیش از این و چندماه قبل از ثبت نام داوطلبان نامزدی در انتخابات مجلس یازدهم تأکید کرده بود که اصلاح‌طلبان بایستی از فرصت انتخابات مجلس یازدهم برای برگزاری تظاهرات خیابانی میلیونی علیه نظام اسلامی استفاده لازم را ببرند! [2]

***

در ایران بدیهی‌ترین حقوق احزاب از آنها گرفته می‌شود!

تقلید یک فعال اصلاح‌طلب از “کیمیا علیزاده”

احمد حکیمی‌پور، فعال اصلاح‌طلب و عضو سابق شورای شهر تهران در مصاحبه با شماره شنبه گذشته روزنامه آرمان ملی پیرامون روند تأیید صلاحیت‌ها و انتخابات آتی گفته است:

“در ایران بدیهی‌ترین حقوق احزاب یعنی شرکت افراد حزبی در انتخابات از آنها گرفته می‌شود. این اتفاق خوشایندی نیست و سبب پیشرفت و تعالی جامعه نخواهد شد. مردم باید دیدگاه‌ها و خواسته‌های خود را در قبال احزاب به مسئولان بیان کنند. در نتیجه اگر اجازه حضور افراد حزبی در انتخابات به مردم داده نشود مردم امید خود را نسبت به آینده از دست می‌دهند. “

او همچنین اظهار می‌کند: اصلاح‌طلبان تنها در حوزه‌های انتخابیه‌ای که امکان ارائه لیست باشد در انتخابات شرکت خواهند کرد. هنگامی که اصلاح‌طلبان گزینه برای حمایت نداشته باشد چاره‌ای برای حضور موثر در انتخابات نخواهند داشت. [3]

*این اظهارات آقای حکیمی‌پور در حالی است که هم‌اکنون دوستان اصلاح‌طلب او در اکثریت شورای شهر و مجلس حضور دارند و دولت نیز دولت اصلاح‌طلبان است.

جالب است که عملا طی 3 دهه گذشته هیچ دولتی هم در ایران دولت اصولگرایان نبوده است و تماما اصلاح‌طلبان و جریانات دیگر بوده‌اند که بر سریر قدرت حضور داشته‌اند.

در انتخابات دوره قبل مجلس و شورای شهر در تهران نیز فهرست انتخاباتی اصلاح‌طلبان که متشکل از اصلاح‌طلبان بدون مسئله یا چپ‌های جوان‌تر بود، بصورت کامل پیروز انتخابات شد و اصولگرایان هیچ کاندیدای پیروزی نداشتند.

اکنون مشخص نیست حکیمی‌پور چگونه و با چه دلیلی حاضر به بیان این دروغ بزرگ شده است که ایران اسلامی، بدیهی‌ترین حقوق احزاب را به آنها نمی‌دهد!؟

عدم احراز یا ردّ صلاحیت شدن برخی رجال اصلاح‌طلب نیز در حالی است که در مقیاس مشابه؛ کثیری از رجال اصولگرا نیز دچار همین حالت شده‌اند اما شاهدیم که جریان چپ در مواجهه با این مقوله؛ به‌جای رفتارهای عاقلانه؛ به سمت نظام اسلامی و نهادهای قانونی کشور حمله برده است!

از باب مثال آنکه یکی از داوطلبان منتسب به جریان چپ که با عدم احراز صلاحیت مواجه شده و طی روزهای اخیر حملات شدیدی را نیز در رسانه‌ها علیه شورای محترم نگهبان ترتیب داده است؛ طراح بزم رقص دختران نوجوان در شهرداری تهران بوده است. آقای حکیمی‌پور حکما در قبال این حقایق خود را به تجاهل می‌زند که نظام اسلامی را به سلب حقوق سیاسی شهروندان متهم می‌کند.

در اشاره به اظهارات عجیب و متناقض با واقعیت حکیمی‌پور؛ یادآوری ماجرای عبرت‌آور “کیمیا علیزاده” تکواندوکای ایرانی عضو تیم ملی ایران نیز ضروریست که پس از اخذ ده‌ها میلیون تومان جایزه و مواهب بسیار در ایران؛ از کشور مهاجرت کرده و مدعی سرکوب خود در ایران نیز شده است!

***

انتقام‌جویی خبرگزاری دولت به بهانه حاج قاسم!

“سردار سلیمانی”؛ پدر بدحجاب‌ها، شهیدِ حفظ حجاب

خبرگزاری ایرنا، ارگان رسمی دولت، چندی قبل در مطلبی پیرامون شهادت سردار سلیمانی، حاج قاسم را “سردار متفاوت” نامید و علت محبوبیت را اعلام یک نظر درباره حجاب دختران عنوان کرد!

در این یادداشت که با عنوان “راز محبوبیت سردار متفاوت؛ آن دختر کم‌حجاب هم دختر من است” منتشر شد، می‌خوانیم: گذشته از توانایی و شجاعت نظامی، دلایل دیگری نیز برای محبوبیت او وجود دارد. قاسم سلیمانی، مواضع متفاوتی نسبت به برخی دیگر از سرداران سپاه در مسائل اخلاقی و فرهنگی داشت. او اهل مهرورزی و تعامل با همه اقشار مردم بود و اگر هم می‌جنگید برای همه ایرانیان می‌جنگید. حاج قاسم همه مردم ایران را با هر نوع عقیده سیاسی و فرهنگی، با هر تیپ و ظاهری، مانند فرزندان خود می‌دانست.

ایرنا در ادامه بخشی از یک سخنرانی سردار سلیمانی را منتشر کرده و می‌نویسد: سردار سلیمانی… ادامه داده بود: من و آدم‌های خودم. من و رفقای خودم. من و مریدهای خودم. این بی‌حجاب است، این باحجاب است. این چپ است، آن راست است، این اصلاح طلب است، او اصولگراست، خب پس چه کسی را می‌خواهید حفظ کنید؟ همان دختر کم‌حجاب دختر من است. دختر ما و شماست؛ نه دختر خاص من و شما، اما جامعه ماست. [4]

*مشخص نیست چرا خبرگزاری ایرنا و نویسنده این یادداشت، سایر مواضع نقل شده از حاج قاسم در همین‌باره را نیز نخوانده‌اند و از جمع‌بندی مواضع آن شهید عزیز عاجز بوده‌اند!؟

و مگر جز این است که بیش از 40 هزار شهید سپاهی در طول 40 سال گذشته برای امنیتِ باحجاب و بدحجاب به شهادت رسیدند!؟

صدها شهید مدافع حرم و سردارانی مثل شهید همدانی آیا جز برای این در سوریه شهید شدند که دست دشمن به ناموس ایرانی و دختران جامعه ما نرسد!؟

کدام شهید بوده است که بگوید انگیزه من برای دفاع، شامل اصولگرایان یا اصلاح‌طلبان یا مثلا شامل بدحجاب‌ها نمی‌شود؟

این شناخت غلط و انحرافی ارگان دولت از سیدالشهدای جبهه مقاومت البته در حالت بدبینانه معانی دیگری را به ذهن متبادر می‌کند…

ضمن اینکه تقلّا برای تحریف و حذف رفتارهای مشترّعانه سردار سلیمانی و مجاهدت او برای اعتلای شرع مقدس اسلام هم تأملات بیشتری را علیه ارگان دولت ایجاد می‌کند.

زیرا نگاهی به خانواده سردار سلیمانی و یا سلوک او در پوشاندن عکس بانوی نویسنده کتاب “من زنده‌ام”[5]، نگرش او نسبت به حجاب را به وضوح نشان می‌دهد.

و یا همینطور این خاطره جالب که چند سال قبل در یکی از مراسم بیت‌الزهرا در کرمان، سخنران مراسم در حضور خود سردار شهید اعلام کرد که ایشان به حجاب نامناسب یک مهماندار هواپیما تذکر داده‌اند.

عقلانیت این مسئله بدیهیست که خون سردار سلیمانی اگرچه در جبهه مقاومت اما برای اسلام و برای حجاب و امنیت و شرع مقدس بر زمین ریخت. و در این نگاه اگرچه گناهکار و بیگناه و باحجاب و بدحجاب جامعه همگی فرزندان سردار سلیمانی محسوب می‌شوند اما تأکید بر حجاب و مبانی شرع مقدس نیز چیزی نیست که از تاریخ “حاج قاسم سلیمانی” و سبک زندگی مورد تأکید او قابل حذف باشد.

***

1_khabaronline.ir/news/1345527

2_mshrgh.ir/1000000

3_http://www.armanmeli.ir/fa/print/main/281450

4_plus.irna.ir/news/83619897/

5_mehrnews.com/news/2472551