یکشنبه , ۳۱ تیر ۱۴۰۳
صفحه اول » بین المللی » سازمان هواپیمایی ایران: دو موشک مجاورتی به هواپیمای اوکراینی شلیک شده است!

سازمان هواپیمایی ایران: دو موشک مجاورتی به هواپیمای اوکراینی شلیک شده است!

پیش از این ویدئویی در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده بود که نشان می‌داد یگان موشکی سپاه پاسداران دو فروند موشک به سمت هواپیمای مسافربری اوکراینی شلیک کرده است

رادیو فردا/ سازمان هواپیمایی در گزارش دوم خود از سانحه سقوط پرواز ۷۵۲ هواپیمایی اوکراین اعلام کرد که «دو موشک مجاورتی» به این هواپیما شلیک شده است.

با اذعان ستاد کل نیروهای مسلح ایران به سرنگون کردن هواپیمای اوکراینی، امیرعلی حاجی‌زاده، فرمانده هوافضای سپاه، گفته بود که یک موشک به این هواپیما شلیک شده، اما ویدئوی جدیدی که روز ۲۳ دی در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد، نشان می‌داد سپاه پاسداران دو موشک به این هواپیما شلیک کرده است.

بر اساس این ویدئو، هواپیمای اوکراینی به رغم هدف قرار گرفتن فورا سرنگون نمی‌شود، بلکه با چرخیدن در اطراف فرودگاه، آتش گرفته و چند دقیقه بعد منفجر و در اطراف روستای خلج‌آباد سرنگون می‌شود.

همین امر مفهوم موشک مجاورتی را توضیح می‌دهد. به نوشته خبرگزاری فارس، «سرجنگی این موشک از نوع شدیدالانفجار ترکش شونده است و آنچه باعث شد هواپیمای اوکراینی در آسمان منفجر نشود، فیوزهای مجاورتی این موشک است که در اغلب موشک‌های پدافندی جهان از آن استفاده می‌شود».

فرمانده نیروی هوافضای سپاه در حال توضیح درباره سرنگونی هواپیمای مسافربری اوکراینی

پیشتر گزارش شده بود که ترانسپاندر هواپیما (دستگاه ارسال‌کننده سیگنال) پیش از سقوط آن از کار افتاده بود و همین مسئله احتمال نقص فنی را به میان می‌آورد، اما حال مشخص شده که ترانسپاندر، با شلیک اولین موشک از کار افتاده و در نهایت، پس از شلیک دوم که ۲۳ ثانیه بعد صورت می‌گیرد هواپیما سرنگون می‌شود.

ترانسپاندر دستگاهی است که هواپیماهای تجاری و مسافربری از طریق آن به طور دائم سیگنال شناسایی به رادار‌های فرودگاهی و سامانه‌های پدافندی ارسال کرده و خود را معرفی می‌کنند.

سازمان هواپیمایی کشوری در گزارش خود اعلام کرده که «حافظه اصلی» دستگاه ضبط صدای کابین بر اثر ضربه «از دستگاه اصلی» جدا شده است.

این سازمان در گزارش خود همچنین خبر داد که نمایندگانی از آمریکا، کانادا، بریتانیا، اوکراین، فرانسه و سوئد برای «دسترسی به اطلاعات مربوط به سانحه معرفی شده‌اند، و این میان تاکنون کشور افغانستان نماینده‌ای معرفی نکرده است».

اوکراین و کانادا خواستار ارسال جعبه سیاه این هواپیما به اوکراین و فرانسه شده‌اند اما مقامات جمهوری اسلامی در روزهای گذشته سخنان متناقضی در این باره بیان کرده‌اند.

این در حالی است که جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا نیز روز جمعه ۲۷ دی گفته بود که ایران تخصص تکنیکی لازم برای بازخوانی این جعبه‌های سیاه را ندارد و تنها چند کشور محدود در جهان هستند که از این توانایی برخوردارند.