پنجشنبه , ۴ مرداد ۱۴۰۳
صفحه اول » بین المللی » آخرین تحولات خاورمیانه؛حمله پهپادی به پایگاه حمیمیم روسیه در سوریه /

آخرین تحولات خاورمیانه؛حمله پهپادی به پایگاه حمیمیم روسیه در سوریه /

 

تداوم ناآرامی‌ها در بیروت، گفت‌وگوی جانسون و ماکرون درباره ایران، جانبداری عربستان از قبرس در برابر ترکیه و روایت رسانه کویتی از حمله موشکی ایران به پایگاه الاسد از جمله مهم‌ترین خبر‌ها و رویداد‌های مرتبط با خاورمیانه در ۲۴ ساعت گذشته بوده اند. در این میان، باید به حمله پهپادی به پایگاه حمیمیم روسیه در سوریه نیز اشاره کرد.

به گزارش «تابناک»؛ وزارت دفاع روسیه از حمله پهپادی معارضان سوری به پایگاه حمیمیم که متعلق به نظامیان روسی در سوریه است، خبر داد.

وزارت دفاع روسیه در بیانیه ای گفت: شبه نظامیان ناشناس، یکشنبه پایگاه هوایی حمیمیم در سوریه را هدف گرفتند و در این حمله از پهپاد استفاده کردند.

حمله پهپادی به پایگاه حمیمیم روسیه در سوریه/روایت رسانه کویتی از حمله موشکی ایران به پایگاه الاسد/داوم ناآرامی ها در بیروت/ گفتگوی جانسون و ماکرون درباره ایران

این بیانیه گفته است، سیستم پدافندی روسیه حمله را خنثی کرده و هیچ آسیبی به تاسیسات این پایگاه وارد نکرده است.

وزارت دفاع روسیه همچنین اعلام کرده، سه پهپاد در این حمله شبانه از سمت شمال پایگاه مشارکت داشتند که در فاصله مناسب از پایگاه هدف گرفته شدند.

تداوم ناآرامی ها در بیروت

نابع لبنانی از تداوم درگیری‌ها میان نیروهای امنیتی لبنان و معترضان در بیروت خبر می‌دهند.

بر اساس این گزارش؛ نیروهای امنیتی به سوی معترضان گاز اشک آور شلیک کرده اند.

این در حالی است که تظاهرات کنندگان هم به سوی نیروهای امنیتی مواد آتشزا و سنگ پرتاب می‌کنند.

حمله پهپادی به پایگاه حمیمیم روسیه در سوریه/روایت رسانه کویتی از حمله موشکی ایران به پایگاه الاسد/داوم ناآرامی ها در بیروت/ گفتگوی جانسون و ماکرون درباره ایران

رسانه‌های لبنانی از استفاده نیروهای امنیتی از ماشین آبپاش برای دور کردن تظاهرات کنندگان خبر دادند. این در حالی است که در درگیری‌های شب گذشته بیروت، شمار زیادی زخمی شدند.

گفت‌وگوی جانسون و ماکرون درباره ایران

«بوریس جانسون» نخست‌وزیر انگلیس و «امانوئل ماکرون» رئیس‌جمهور فرانسه روز یکشنبه در حاشیه نشست برلین، مدعی شدند به توافق هسته‌ای با ایران متعهد هستند.

به نوشته «رویترز»، سخنگوی دولت انگلیس پس از دیدار این دو در بیانیه‌ای اعلام کرد: «در خصوص ایران، دو رهبر مجدداً بر تعهد خود نسبت به برجام (برنامه جامع اقدام مشترک) تأکید و لزوم تعریف چارچوبی بلندمدت برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای را تأیید کردند».

این بیانیه می‌افزاید: «آن‌ها اهمیت کاهش تنش و تلاش برای یافتن راه‌حلی دیپلماتیک برای تنش‌های کنونی به همراه شرکای بین‌المللی را تصدیق کردند».

حمله پهپادی به پایگاه حمیمیم روسیه در سوریه/روایت رسانه کویتی از حمله موشکی ایران به پایگاه الاسد/داوم ناآرامی ها در بیروت/ گفتگوی جانسون و ماکرون درباره ایران

با خروج یکجانبه آمریکا از برجام، ایران نیز متقابلاً در گام‌هایی دو ماهه از تعهد خود نسبت به این توافق کاست. طرف‌های اروپایی توافق برجام بارها اعلام کرده‌اند، نسبت به برجام پایبند هستند و از ایران خواسته‌اند تعهدات خود را حفظ کند؛ اما در عمل، از تحریم‌های آمریکا علیه ایران پیروی کرده‌اند.

چندی پیش «ریچارد گلدبرگ» دستیار سابق مشاور امنیت ملی کاخ سفید گفت دولت انگلیس پس از خروج از اتحادیه اروپا، برای دستیابی به توافقی تجاری با آمریکا مجبور خواهد شد برجام را رها و از سیاست‌های کاخ سفید علیه ایران تبعیت کند.

هفته گذشته جانسون در مصاحبه‌ با شبکه «بی‌بی‌سی» از «جایگزینی توافق هسته‌ای فروپاشیده» با یک توافق جدید حمایت کرد و گفت: جایگزینی این توافق با «توافق ترامپ» می‌تواند پیشرفت رو به جلو باشد. این پیشنهاد با استقبال «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا همراه شد.

جانبداری عربستان از قبرس در برابر ترکیه

فیصل بن فرحان، وزیر خارجه عربستان با اشاره به اینکه ریاض به دقت و اهتمام تحولات شرق دریای مدیترانه را رصد می‌کند و حامی امنیت و ثبات آن است از حمایت کامل سعودی از حاکمیت قبرس بر اراضی‌اش خبر داد.

وی در دیدار با نیکوس هریستولولیدیس وزیر خارجه قبرس در ریاض اعلام کرد: عربستان از همه طرف‌ها می‌خواهد که به قطعنامه‌های شورای امنیت درباره حل کشمکش‌ها پایبند باشند و از تنش پرهیز کنند و به قانون بین المللی احترام بگذارند و از دخالت در امور داخلی کشورها یا تلاش برای ایجاد امر واقع دوری کنند، زیرا این به نفع امنیت و ثبات بین المللی و ثبات این منطقه نیست؛ در این دیدار روابط دو جانبه و موضوعات مورد اهتمام مورد رایزنی قرار گرفت.

روایت رسانه کویتی از حمله موشکی ایران به پایگاه الاسد

در حالی که دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا پس از حمله موشکی ایران به پایگاه عین الاسد همه چیز را خوب توصیف کرد و از عدم تلفات نظامیان آمریکایی خبر داده بود، گزارش‌های رسانه‌ها دروغ بزرگ وی را آشکار کرد.

روزنامه کویتی القبس در گزارشی آورده است: حدود شانزده نظامی آمریکایی در حمله ایران به پایگاه هوایی عین الاسد در عراق در هشتم ژانویه جاری زخمی و برای درمان به یکی از بیمارستان‌های نظامی در عریفجان در جنوب کویت اعزام شده اند.

این رسانه کویتی به نقل از منابع آگاه آورده است: زخمی شدگان با هواپیمای نظامی مجهز از عراق به پایگاه هوایی احمد الجابر تحت تدابیر شدید امنیتی منتقل شده اند و به بیمارستان نظامی ویژه نیروهای آمریکایی در داخل مرکز نظامی عریفجان وارد شده و عمل جراحی فوری بر روی آنها انجام شده و همچنان تحت مراقب‌های ویژه به سر می‌برند.

القبس گزارش داد: مجروحیت آنها بین خطرناک و متوسط است. بسیاری از آنها به شدت دچار سوختگی در قسمت‌های مختلف بدنشان شده اند و برخی دیگر در بدنشان ترکش وجود دارد. تیم پزشکی آمریکایی در بیمارستان نظامی ویژه نیروهای آمریکایی در کویت بر درمان نظارت دارد.

این رسانه کویتی نوشته است: مساحت زیادی از پایگاه هوایی احمد الجابر به نیروهای آمریکایی و متحدانش در چارچوب توافق‌های مشترک میان کویت و آمریکا و کشورهای دیگر اختصاص دارد.