سه شنبه , ۲۶ تیر ۱۴۰۳
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » شلیک‌های هولناک!

شلیک‌های هولناک!

اعضای باند نقابداران مسلح که با شلیک‌های هولناک در مناطق مختلف شهر مشهد،موجی از رعب و وحشت را برای اقدامات مجرمانه وسرقت‌های مسلحانه خود به راه انداخته بودند،در یک عملیات هماهنگ وضربتی به دام افتادند.

به گزارش مشرق، فرمانده انتظامی خراسان رضوی روز گذشته در حاشیه عملیات دستگیری دزدان مسلح و در گفت وگویی اختصاصی به خراسان اظهار کرد: شب یازدهم دی اهالی خیابان شهید چراغچی ۳ در تماس با پلیس ۱۱۰، از شلیک‌های هوایی و بی هدف موتورسواران نقابداری خبر دادند که فریاد زنان از محل گریخته بودند.

سردار محمدکاظم تقوی افزود: در پی گزارش این ماجرا، بلافاصله ماموران کلانتری عازم محل مذکور شدند و به تحقیق در این باره پرداختند. وی اضافه کرد: بررسی‌های مقدماتی نشان می‌داد چهار جوان نقابدار که سوار بر دو دستگاه موتورسیکلت بودند به منظور خودنمایی و قدرت نمایی اقدام به شلیک گلوله با اسلحه وینچستر در پارک محلی و خیابان شهید چراغچی کرده اند.

مقام ارشد انتظامی سرزمین خورشید ادامه داد: با توجه به حساسیت موضوع و ایجاد رعب و وحشت در محل توسط چند شرور، این پرونده به طور جدی در دستور کار نیروهای پلیس اطلاعات و امنیت خراسان رضوی قرار گرفت چرا که هرگونه خدشه به احساس امنیت شهروندان، موجب می‌شود پلیس با اقتدار وارد عمل شود و عاملان اخلال در نظم و امنیت را به پنجه عدالت بسپارد.

سردار تقوی تصریح کرد: با وجود این، هنوز تحقیقات نیروهای انتظامی درباره شلیک‌های هولناک ادامه داشت که پنج نوجوان در خیابان ایثارگران مشهد، طعمه زورگیران مسلح نقابدار شدند. بررسی‌های پلیس بیانگر آن بود که پنج نوجوان هنگام خروج از کتابخانه، هدف زورگیران موتورسوار قرار گرفته اند. این زورگیران که سلاح وینچستر داشتند با شلیک تیر هوایی و ایجاد ترس در دل پنج نوجوان مذکور، سه دستگاه گوشی تلفن و دو کاپشن آن‌ها را سرقت کرده و از محل گریخته اند که تحقیقات مقدماتی نشان می‌داد، موتورسواران نقابدار زورگیر، همان عاملان شلیک‌های هولناک در پارک و خیابان شهید چراغچی هستند. رئیس پلیس خراسان رضوی با اشاره به حساس‌تر شدن ماجرای نقابداران مسلح خاطرنشان کرد: هنوز ساعتی از این زورگیری مخوف نگذشته بود که خبر سرقت مسلحانه از یک فروشگاه تلفن همراه در بی سیم‌های پلیس پیچید و نیروهای انتظامی را به اطراف میدان استقلال مشهد کشاند. نتیجه بررسی‌های تخصصی پلیس حکایت از آن داشت که موتورسواران نقابدار با شکستن ویترین فروشگاه، در شب بارانی و ایجاد رعب و وحشت در محل با سلاح، چند دستگاه گوشی تلفن همراه پشت ویترین را در حالی سرقت کرده اند که بقیه گوشی‌ها ماکت پلاستیکی بودند!

وی با اشاره به اثربرداری از صحنه جرم و اظهارات مغازه دار یادآور شد: قطعات پازل جرایم مسلحانه‌ای که طی دو تا سه ساعت رخ داده بود نشان می‌داد که باز هم ردپای موتورسواران مسلح به سلاح وینچستر در این ماجرا نیز وجود دارد، اما شلیک‌های روز بعد موتورسواران در منطقه خواجه ربیع مشهد، سرنخ اصلی رصدهای اطلاعاتی شد.

سردار محمد کاظم تقوی گفت: موتورسواران نقابدار که برای قدرت نمایی سعی داشتند خودی نشان بدهند سراغ جوانی در بولوار مهر مادر منطقه خواجه ربیع رفتند که از قبل با او اختلافات جزئی داشتند. آن‌ها به سوی جوان مذکور با سلاح وینچستر شلیک کردند، اما گلوله به جوان یاد شده اصابت نکرد و بدین ترتیب عاملان شلیک‌های هولناک از آن جا نیز فرار کردند. فرمانده حافظان امنیت تصریح کرد: اگرچه ارتکاب جرایم مسلحانه اعضای این باند در کمتر از ۱۲ ساعت به وقوع پیوست، اما اهمیت موضوع، پلیس را درحالی به تکاپو واداشت که «احساس امنیت» برای مردم خواب را از چشمان فرزندان خدمت گزار آنان در نیروی انتظامی گرفت و بدین ترتیب گروه‌های ویژه‌ای از کارآگاهان اداره جنایی پلیس آگاهی خراسان رضوی نیز با هدایت مستقیم سرهنگ جواد شفیع زاده (رئیس پلیس آگاهی خراسان رضوی) وارد عمل شدند و با تجزیه و تحلیل جرایم مذکور به طور مشترک و هماهنگ، به ردیابی مجرمان پرداختند. فرمانده باتجربه خراسان رضوی که به جرایم مسلحانه حساسیت خاصی دارد، در ادامه به تشریح جزئیات دستگیری اعضای این باند پرداخت و افزود: نیروهای ورزیده انتظامی، فقط در چند ساعت بعد از تجزیه و تحلیل‌های میدانی و اطلاعاتی، موفق شدند سرکرده این باند سرقت مسلحانه را که تبعه خارجی معروف به «بلوچ» بود، شناسایی کنند و این گونه تحقیقات گروه مشترک انتظامی با راهنمایی‌ها و دستورات مقام قضایی، وارد مرحله جدیدی شد.

سردار تقوی که به دلیل سال‌ها فرماندهی در رده‌های مختلف انتظامی با این گونه جرایم آشنایی کامل دارد، تاکید کرد: بلافاصله نیروهای ویژه پلیس، مناطق تردد احتمالی و پاتوق‌های اختفای متهمان را در نقاط مختلف جغرافیایی مشهد زیرنظر گرفتند، اما ردی از موتورسواران نقابدار نبود تا این که روز بعد یک گروه عملیاتی موفق شدند سرکرده باند (بلوچ) را در یکی از پاتوق‌های خلافکاران به همراه چند نفر دیگر دستگیر کنند، اما او خود را بی خبر از ماجراهای سرقت مسلحانه نشان می‌داد تا این که با هماهنگی قضایی و به منظور شناسایی دیگر عوامل مرتبط با اعضای باند، جوان ۲۰ ساله همدست بلوچ از زندان آزاد شد و به طور غیرمحسوس زیر نظر کارآگاهان قرار گرفت.

رئیس پلیس خراسان رضوی با تاکید بر این که شرارت‌های مسلحانه و اخلال در نظم و امنیت عمومی خط قرمز پلیس است، اضافه کرد: در ادامه این ماجرا، کارآگاهان اداره جنایی پلیس آگاهی با دستورات ویژه قاضی «نعمتی» موفق شدند پاتوق نقابدار مسلح دیگر را نیز در منطقه خواجه ربیع شناسایی کنند که عصر امروز (روز گذشته) در یک عملیات غافلگیرانه وی را نیز دستگیر کردند و سپس سراغ عضو دیگر باند رفتند که با شگردهای پلیسی و به مدت محدودی از زندان آزاد شده بود!

سردار محمد کاظم تقوی با قدردانی از تلاش شبانه روزی گروه ویژه عملیاتی گفت: با دستگیری سه عضو این باند، عملیات برای دستگیری یک متهم فراری پرونده همچنان ادامه دارد. مقام ارشد انتظامی استان خراسان رضوی افزود: سرکرده ۱۹ ساله باند چند ماه قبل از زندان آزاد شده و به مواد مخدر صنعتی نیز اعتیاد دارد.

وی با اشاره به کشف سلاح وینچستر از متهمان هم گفت: اعضای این باند به دو فقره سرقت مسلحانه و دو فقره شرارت مسلحانه اعتراف و اظهار کردند، گوشی‌های سرقتی را به یک فرد تبعه خارجی فروخته و پول‌ها را بین خودشان تقسیم کرده اند. بررسی‌ها درباره جرایم احتمالی دیگر آنان وارد مرحله جدیدی شده است.

منبع: روزنامه خراسان