پنجشنبه , ۴ مرداد ۱۴۰۳
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » ترامپ به ایران: سلاح هسته‌ای نداشته باشید، معترضان را نکشید، مذاکره مهم نیست

ترامپ به ایران: سلاح هسته‌ای نداشته باشید، معترضان را نکشید، مذاکره مهم نیست


در این تصویر از سپتامبر ۲۰۱۹ رابرت اوبراین و دونالد ترامپ، مشاور امنیت ملی و رئیس‌جمهوری آمریکا در کنار هم

در این تصویر از سپتامبر ۲۰۱۹ رابرت اوبراین و دونالد ترامپ، مشاور امنیت ملی و رئیس‌جمهوری آمریکا در کنار هم

رادیو فردا/ دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، در تازه‌ترین پیام توئیتری خود که به فارسی نوشته شده است نوشت که «مشاور امنیت ملی امروز عنوان کرد که تحریم‌ها و اعتراضات، ایران را «به شدت تحت فشار» قرار داده است و آنها را مجبور به مذاکره می‌کند.»

پیام آقای ترامپ ادامه می‌دهد: «در واقع، اصلاً برایم اهمیتی ندارد که آیا آنها مذاکره می‌کنند یا نه. این کاملاً به عهدهٔ خودشان است، اما سلاح هسته‌ای نداشته باشید و معترضان خود را نکشید.»

رئیس جمهوری آمریکا در توئیت دیگری در روز یک‌شنبه هم خطاب به مقامات جمهوری اسلامی نوشته بود که «دست از کشتن مردم بزرگ ایران بردارید.»

رابرت اوبراین، مشاور امنیت ملی آمریکا، روز ۲۲ دی ماه در برنامه روز یک‌شنبه فاکس‌نیوز گفت: «فکر می‌کنم کارزار فشار حداکثری کار می‌کند. ایران به بن‌بست خورده، و چاره دیگری نخواهد داشت مگر این‌که پای میز [مذاکره] برگردد».

اشاره آقای اوبراین به «کارزار فشار حداکثری» تحریم‌های شدیدی است که دولت ترامپ پس از خروج یک‌طرفه از توافق اتمی علیه ایران اعمال کرده‌است. مقام‌های دولت ایران این کارزار را «تروریسم اقتصادی» و «جنگ اقتصادی» توصیف کرده‌اند.

مشاور امنیت ملی ترامپ به شبکه فاکس گفته از منظر او پیامد تحریم‌ها بسیار شدید است و «راه دیگری برای آن‌ها برای دسترسی به پولی که لازم دارند، وجود ندارد».

او افزوده «آن‌چه سبب خواهد شد آن‌ها مذاکره کنند فشارهای اقتصادی است، وقتی شما شاهد دانشجویان هستید که بیرون آمده‌اند و شعار مرگ بر دیکتاتور می‌دهند و وقتی شما هزاران نفر از ایرانیان را می‌بینید که مشغول تظاهرات در خیابان هستند، این همان فشاری‌ست که در نهایت آن‌ها را پای میز بر می‌گرداند».

اعتراض‌ها به سرنگونی هواپیمای مسافربری توسط سپاه، به شهرهای مختلف کشیده شد

طی روزهای گذشته، پس از آن‌که سپاه پاسداران تحت فشارهای بین‌المللی و گزارش‌های رسانه‌های خارجی، اقرار کرد به هواپیمای مسافربری اوکراینی شلیک کرده، اعتراضاتی در سراسر ایران شکل گرفته‌است.

شلیک به هواپیمای مسافربری در روزی صورت گرفت که سپاه به تلافی کشته‌شدن قاسم سلیمانی به دستور دونالد ترامپ در فرودگاه بغداد، به دو پایگاه مورد استفاده آمریکا در عراق حمله موشکی انجام داد.

اعتراضات اخیر نزدیک به دو ماه پس از آن صورت می‌گیرد که اعتراضات گسترده آبان‌ ماه، در پی افزایش ناگهانی بهای بنزین، با برخورد شدید نیروهای امنیتی روبه‌رو شد و شماری بین ۳۰۰ تا ۱۵۰۰ کشته برجای گذاشت. مقام‌های جمهوری اسلامی تا کنون حاضر نشده‌اند جزئیاتی از برخورد با اعتراضات و شمار جان‌باختگان را اعلام کنند.

آقای ترامپ روز شنبه نیز همزمان با آغاز اعتراض‌ها در تهران به سرنگونی هواپیمای اوکراینی توسط سامانه پدافند موشکی سپاه پاسداران در رشته‌توئیتی به رهبران جمهوری اسلامی درباره برخورد با معترضان هشدار داده بود.

مقام ارشد نظام حاکم بر ایران، آیت‌الله علی خامنه‌ای، تا کنون هیچ‌گونه نشانه‌ای از این‌که اجازه دهد مذاکره‌ای با آمریکا انجام شود، ابراز نکرده‌است. آقای خامنه‌ای هم در آبان‌ماه و هم در سوگواری‌ها و اعتراضات روزهای گذشته هدف شعارهای معترضان قرار گرفته‌است.

منابع: فاکس، توئیتر