یکشنبه , ۹ مهر ۱۴۰۲
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » ان بی سی گزارش داد: جزئیات جدید چگونگی ترور قاسم سلیمانی

ان بی سی گزارش داد: جزئیات جدید چگونگی ترور قاسم سلیمانی

 

نهاد CIA با داشتن یکسری اطلاعات از طریق افراد مطلع در فرودگاه پایتخت سوریه، دمشق دقیقاً می دانست که چه موقع جت حامل سپهبد قاسم سلیمانی وارد بغداد شده است. اطلاعاتی که اسرائیل به آمریکا داد نیز، به تأیید جزئیات کمک کرد.

به محض فرود آمدن هواپیمایی «چم وینگز ایرباس A320»، جاسوسان آمریکایی در فرودگاه اصلی عراق که پرسنل ارتش آمریكا در آن قرار دارد، محل دقیق آشیانه آن را تأیید كردند.

جزئیات چگونگی ترور حاج قاسم سلیمانی / تحول در جنگ افزارهای جدید

سه فروند هواپیمای بدون سرنشین آمریکایی به آسمان محل اعزام شدند، بدون هیچ هراسی از چالش در فضای هوایی عراق که به طور کامل تحت تسلط ارتش ایالات متحده است. هر یک از آنها به چهار موشک Hellfire مجهز بود.

این گزارش درباره چگونگی ترور سردار سلیمانی توسط آمریکا، بر اساس مصاحبه با دو فردی است که مستقیماً با جزئیات این عملیات درگیر بوده و همچنین اطلاعاتی از سایر مقامات آمریکایی که در مورد عملیات گزارشهایی دریافت کرده اند.

در مانیتورهای بزرگ، مقامات مختلف آمریكا شاهد همه صحنه هایی بودند که طی آن یك فرمانده شبه نظامی عراقی پله هایی را برای استقبال از فرمانده سپاه قدس ایران در هنگام بیرون آمدن از هواپیما آماده  می کرد. ساعت 1 نیمه شب بود و بنابراین تصاویر مادون قرمز سیاه و سفید کاملاً واضح نبود. هیچ چهره ای دیده نمی شد.

جینا هاسپل، رئیس CIA، از دفتر این آژانس در لانگلی ویرجینیا مشغول نظارت بر عملیات بود. وزیر دفاع، مارك اسپر از یك نقطه دیگر علمیات را نظاره می كرد. یک بخشی دیگر از مقامات آمریکا در کاخ سفید عملیات را میدیدند، اما دونالد ترامپ در آن زمان در فلوریدا بود.

این تصاویر نشان می داد که دو چهره ارشد نظامی ایرانی و عراقی وارد یک خودرو سدان شدند و بقیه همراهان آنها نیز سوار یک مینی ون شده و به سرعت در پشت آنها حرکت کردند.

همانطور که خودروها به سمت خارج فرودگاه حرکت میکردند هواپیماهای بدون سرنشین هم به دنبال آنها بودند. متخصصان اطلاعات سیگنال، به منظور تأیید هویت این دو فرمانده به دنبال زدن رد تلفن های موبایل سرنشینان بودند. سالها نقشه برداری و اطلاعات زمینی از ماهواره ها بر روی صفحه نمایش اپراتورهای هواپیماهای بدون سرنشین بود.

وسایل نقلیه دیگر گاه به گاه از کنار خودروهای هدف عبور میکردند اما ترافیک سبک بود. مینی ون در بخشی از مسیر از سدان جلو افتاد.

در مقر فرماندهی مرکزی آمریكا در قطر که از آنجا این عملیات در حال هدایت و اجرا بود، هیچ شك و شبهه ای درمورد اینكه چه کسی داخل آن وسایل نقلیه است وجود نداشت.

کسانی که مشغول تماشای عملیات بودند شاهد حمله موشک ها از پهپادها بودند. هر دو وسیله نقلیه در یک آن تبدیل به گلوله آتش شدند. درمجموع چهار موشک شلیک شد. هیچ کس از این حمله جان به در نبرد.

مقامات ارتش آمریكا در نقاط مختلف جهان به طور مستقیم حمله را مشاهده می كردند. علیرغم این که علمیات موفقیت آمیز بود، واکنشها به این حمله به خاطر نوع و شدت آن چندان خوشایند نبود و مقامات در این فکر بودند که این حمله چه واکنشی را می تواند به وجود آورد.

این عملیاتی کاملاً قابل توجه از لحاظ فنی یا اطلاعاتی برای آمریکا بود. و بسیار جالب توجه است که انجام اینگونه عملیاتها تا چه حد برای آمریکا معمول و آسان شده.

پیتر سینگر، متخصص جنگ افزارهای آینده در بنیاد آمریکای جدید در این باره گفته: “در کمتر از یک نسل، ما از موضوعی که غیر طبیعی و شاید حتی علمی تخیلی بود، عبور کرده ایم تا جایی که این عملیات ها حالت عادی پیدا کرده است”.

آنتونی کوردسمن که بر روی روندهای نظامی در مرکز مطالعات استراتژیک و بین المللی در واشنگتن مشغول مطالعه است، گفته: حملات هدفمند مانند نمونه ای که منجر به ترور سردار سلیمانی شد نشان دهنده یک تغییر اساسی در جنگ افزارها است. این حملات به هوشیاری، نظارت و تلاش برای شناسایی بسیار گسترده نیاز دارد – که اساساً هیچ کشور دیگری در جهان نمی تواند با آن مطابقت داشته باشد، و بسیار گران قیمت، وقت گیر و نیازمند به تخصص بالا است.”

تنها نکته متفاوت در مورد ترور سردار سلیمانی این بود که او یک مقام رسمی، و مقام ارشد دولت دیگر بود. به همین دلیل و با توجه به انتظار تلافی از سوی ایران، این حمله بسیار جنجالی تر از سایر حملات مشابه خود شد. اما از نگاه فنی، این حمله کاملا دقیق و اساسی بود.

سلیمانی که مدت طولانی حضوری در سایه در خاورمیانه داشت، در سالهای اخیر به شکل عمومی رفت و آمد داشت و در حالی که مشغول طراحی راهبردی برای مقابله با منافع ایالات متحده در عراق و جاهای دیگر بود، با همگان عکس می گرفت. بنابراین پیدا کردن او به سختی یافتن بن لادن در سال 2011 در پاکستان، یا ابوبکر البغدادی رهبر گروه داعش که در حمله آمریکا در اکتبر 2019 در سوریه کشته شد، نبود.

با این حال مقامات می گویند که ردیابی سفرهای وی کمی زمان برده و دانستن اینکه دقیقاً کجا خواهد بود از نظر آمریکایی ها شاهکار اطلاعاتی است. همینطور ترور او به شکلی که خطر تلفات غیرنظامی را در پی نداشته باشد.

یکی از اپراتورهای ویژه سابق CIA که با عملیات های مشابه سر و کار داشته است گفته: “این کارها مشکل است. چیزهای زیادی وجود دارد که می توانند اشتباه از آب در آید.”

مقامات می گویند هواپیماهای بدون سرنشینی که به دنبال کاروان سلیمانی بودند، بی صدا نیستند، اما در یک محیط شهری مانند بغداد، صدایی که آنها ایجاد می کنند به راحتی قابل تشخیص نیست. هیچ نشانه ای وجود نداشت که مردان حاضر در وسایل نقلیه بدانند که قرار است مورد هدف قرار گیرند.

دولت عراق از این که ایالات متحده بدون مشورت، یک مقام کشور همسایه را در خاک عراق کشته است راضی و خشنود نیست. دو مقام امنیتی عراقی به رویترز گفتند كه در حال بررسی نقش مظنونان به جاسوسی اطلاعاتی برای آمریكا در فرودگاه بغداد هستند.

همچنین به گزارش رویترز، سازمان اطلاعات سوریه در حال تحقیق در مورد دو کارمند هواپیمایی چم وینگز است.

مقامات ایالات متحده به NBC گفته اند که برای چندین روز از نزدیک تحرکات سلیمانی را در سراسر منطقه نظارت می کردند. دولت ترامپ می گوید که سلیمانی قصد داشت حملاتی را علیه آمریکایی ها ترتیب دهد، هر چند که هیچ مدرکی از این ادعا را منتشر نکرده اند.

مقامات ایرانی گفته اند که حملات موشکی روز چهارشنبه علیه ارتش آمریكا در عراق كه باعث تلفات جانی نشده است، پایان تلافی آنها برای كشته شدن سردارشان خواهد بود. اما مقامات اطلاعاتی آمریكا این موضوع را باور ندارند. یکی از مقامات آمریکایی گفته: “اگر من سفیر آمریكا بودم، تا اطلاع ثانوی ماشین شخصی خودم را استارت نمیزدم!”