دوشنبه , ۲۸ خرداد ۱۴۰۳
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » واکنش تند علی مطهری به حادثه کرمان !

واکنش تند علی مطهری به حادثه کرمان !

نماینده مردم تهران در مجلس با اشاره به کشته شدن تعدادی از مردم در مراسم تشییع پیکر سردار سلیمانی در کرمان بر ضرورت تشکیل کارگروهی برای تحقیق در مورد علل این حادثه و مؤاخذه قاصران تاکید کرد.

 			 				 					واکنش تند علی مطهری به حادثه کرمان 				 			 		به گزارش تابناک، علی مطهری در یادداشتی با عنوان «حادثه کرمان را کوچک نشماریم» که در اختیار ایسنا قرار داد، نوشت:

حادثه تلخ کشته شدن تعدادی از هموطنان ما در مراسم تشییع پیکر سردار بزرگ اسلام سپهبد حاج قاسم سلیمانی، چیزی نیست که از کنار آن به راحتی بگذریم. چند نکته قابل ذکر است.

۱. برگزارکنندگان این مراسم که می‌دانستند جمعیت استثنایی خواهد آمد، باید برای نقاط حادثه خیز تدبیر می‌کردند چنان که یک خبرنگار در صبح آن روز هشدار داده بود که در این نقطه تعدادی کشته می‌شوند و حاضر نشده بود در آنجا مستقر شود. اینجانب بعد از مراسم تهران که در آن عده زیادی از جمله خود بنده به مرز خفگی رسیدند در مقاله‌ای هشدار دادم که این حادثه تکرار نشود. متأسفانه یک خبرگزاری از درج آن خودداری کرد، شاید به این بهانه که نباید باعث کم شدن شور مردم شویم. اگر آن هشدار به گوش مسئولان می‌رسید شاید حادثه کرمان رخ نمی‌داد.

۲. این رسم هجوم بردن به سمت تابوت در میان ما و این که حتما باید دستمان به آن برسد و تکه پارچه‌ای از آن را هم به عنوان تبرک با خود ببریم رسم نادرستی است. آنچه در لسان شرع آمده است که مستحب است زیر تابوت گرفته شود و چند قدم با آن برویم مربوط به موارد عادی است تا جنازه مسلمان روی زمین نماند نه تشییع چند میلیونی. در تشییع پیکر امام خمینی (ره) دیدیم که این رفتار باعث اسائه ادب به ایشان شد.

۳. این نوع رفتار بی ارتباط با نوع زیارت رفتن‌های ما نیست. در آنجا هم در هر شرایطی حتما باید دست ما به ضریح برسد ولو اینکه افرادی را هل بدهیم و موجب خفگی و مرگ آنان بشویم. غافل از اینکه روح زیارت چیز دیگری است.

۴. متأسفانه مربیان جامعه ما مانند روحانیت، صدا و سیما، نیرو‌های انتظامی هیچ گاه به اصلاح این نقطه ضعف مردم نپرداخته اند و معمولا آن را ناشی از شور دینی تلقی می‌کنند. باید به مردم آموزش داده شود که در این گونه تشییع جنازه ها، مردم باید بایستند و جنازه از مقابل آن‌ها عبور کند بدون آنکه به طرف آن هجوم ببرند. نمونه آن را در سایر کشور‌ها می‌توانیم ببینیم.

۵. لازم است کارگروهی برای تحقیق در علل رخ دادن حادثه کرمان تشکیل شود و قاصران مورد مؤاخذه قرار گیرند و اقدامات لازم برای آینده انجام شود.