چهارشنبه , ۱۲ مهر ۱۴۰۲
صفحه اول » بین المللی » حمله موشکی سپاه به دو پایگاه محل استقرار نیروهای آمریکایی در عراق

حمله موشکی سپاه به دو پایگاه محل استقرار نیروهای آمریکایی در عراق

سپاه پاسداران ایران می گوید پایگاه نظامی عین الاسد در استان انبار عراق و پایگاهی ظاهرا در اربیل که محل استقرار نیروهای آمریکایی است را موشک باران کرده است.

خبرگزاری تسنیم نزدیک به سپاه از موج دوم حمله خبر داده است که می گوید یک ساعت و نیم بعد از موج اول حملات موشکی بود. خبرگزاری فرانسه می نویسد که سه موج حمله انجام شده است.

در تازه ترین تحول جاناتان هافمن از مقام های وزارت دفاع آمریکا در بیانیه ای گفت: “تقریبا ساعت ۵:۳۰ به وقت شرق آمریکا در روز ۷ ژانویه، ایران بیش از ده موشک بالستیک علیه نیروهای ارتش آمریکا و نیروهای ائتلاف در عراق شلیک کرد. روشن است که این موشک ها از ایران شلیک شده و حداقل دو پایگاه نظامی عراق که میزبان ارتش آمریکا و خدمه ائتلاف در عین الاسد است را هدف گرفته.

BBC News فارسی   پنتاگون گفت برای ارزیابی خسارات حمله تلاش می کند.این حمله ساعاتی پس از دفن قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه در شهر کرمان انجام شد. او صبح جمعه در حمله موشکی پهپاد آمریکایی در بغداد کشته شده بود.

پیشتر سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در بیانیه ای نوشت: “زمان تحقق وعده صادق فرارسید و به اذن خداوند متعال بامداد امروز در پاسخ به عملیات جنایتکارانه و تروریستی نیروهای متجاوز آمریکایی و انتقام ترور ناجوانمردانه و شهادت مظلومانه فرمانده قهرمان و فداکار نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی سردار پرافتخار سپهبد پاسدار شهید حاج قاسم سلیمانی و یارانش، رزمندگان شجاع نیروی هوافضای سپاه طی عملیاتی موفق به نام عملیات شهید سلیمانی، با رمز مقدس یا زهرا(س) با شلیک ده‌ها موشک فروند زمین به زمین، پایگاه هوایی اشغالی ارتش تروریستی و متجاوز آمریکا موسوم به عین‌الاسد را در هم کوبیدند. که جزئیات آن متعاقباً به استحضار ملت شریف ایران و آزادگان جهان اسلام خواهد رسید.”

سپاه افزود: “به شیطان بزرگ، رژیم صفاک و مستکبر آمریکا هشدار می دهیم هر شرارت مجدد و یا تحرک و تجاوز دیگر با پاسخ‌های دردناک‌تر و کوبنده‌تری مواجه خواهد شد.”

استفانی گریشام سخنگوی کاخ سفید در واکنش گفت: “ما از گزارش های حملات به مراکز آمریکا در عراق آگاهیم. رئیس جمهور در جریان قرار گرفته و از نزدیک اوضاع را زیر نظر دارد و درحال مشورت با تیم امنیت ملی است.”

پیشتر خبرگزاری فارس نزدیک به سپاه پاسداران هم در خبر کوتاهی نوشت: “برخی منابع خبری از شلیک موشک‌های بالستیک ایرانی به سمت پایگاه عین‌الاسد در عراق که محل استقرار نیروهای آمریکایی است، می‌دهند.”

خبرگزاری نیمه رسمی فارس این خبر را با تیتر ” “انتقام سخت” به وقوع پیوست/ مشت سپاه بر سر آمریکایی‌ها” منتشر کرد.

شبکه المیادین گزارش می دهد که “شش راکت به پایگاه هوایی عین الاسد که محل استقرار نیروهای آمریکایی است اصابت کرد.”

این شبکه همچنین گفت که صدای انفجاری در اربیل پایتخت کردستان عراق شنیده شد.

جنیفر گریفین خبرنگار شبکه فاکس نیوز به نقل از یک منبع آگاه نظامی در ارتش آمریکا در عراق در توییتر نوشت: “زیر حملات موشکی از سوی ایران. اینها یا موشک های کروز هستند یا موشک های بالستیک کوتاه برد. در سراسر کشور.”

در ادامه بیانیه سپاه آمده است: “به دولت‌های متحد آمریکا که پایگاه‌های خود را در اختیار ارتش تروریستی این کشور قرار داده‌اند اخطار داده می‌شود هر سرزمینی، به هر ترتیب مبدأ اقدامات خصمانه و تجاوزگرانه علیه جمهوری اسلامی ایران قرار گیرد، هدف قرار خواهد گرفت. به هیچ وجه رژیم صهیونیستی را در این جنایات جدای از رژیم جنایتکار آمریکا نمی‌دانیم.”

در پایان این بیانیه آمده است: “به مردم آمریکا توصیه می‌کنیم برای پیشگیری از خسارت‌های بیشتر، سربازان آمریکایی را از منطقه فراخوانده و اجازه ندهند با نفرت افزایی روزافزون رژیم ضدمردمی حاکم بر ایالات متحده جان نظامیان آن کشور بیش از این به خطر افتد.”