جمعه , ۷ مهر ۱۴۰۲
صفحه اول » بین المللی » تصاویر موشک ایران که در اربیل بر زمین افتاد و عمل نکرد!

تصاویر موشک ایران که در اربیل بر زمین افتاد و عمل نکرد!

منبع: دبی – العربیه.نت، فارسی

تعدادی عکس از یک موشک ایرانی شلیک شده از سوی سپاه پاسداران ایران، در روز چهارشنبه 8 ژانویه به دو پایگاه آمریکایی در عراق پخش شد که در شمال غربی مرکز شهر اربیل بر زمین افتاد ولی منفجر نشد.

پنتاگون اعلام کرد ایران سحرگاه چهارشنبه «بیش از 12 موشک» را به سوی دو پایگاه نظامی نیروهای آمریکایی در عراق شلیک کرد و روند ارزیابی خسارت‌ها و روش‌های «پاسخ گوئی» به این حمله در حال بررسی است که به گفته تهران، به تلافی قتل قاسم سلیمانی در جریان حمله پهپادی آمریکا در بغداد در جمعه گذشته به مورد اجرا در آمد.

جاناتان هافمن، معاون امور عمومی وزیر دفاع آمریکا، در بیانیه‌ای گفت: «شامگاه سه‌شنبه 7 ژانویه، ایران بیش از 12 موشک بالستیک را در حوالی ساعت 5:30 (22:30 بوقت گرینویچ) به سوی مقر نیروهای آمریکا و نیروهای ائتلاف در عراق شلیک کرد.

سپاه پاسداران ایران نیز اعلام کرد که حمله موشکی را علیه پایگاه عین الاسد در استان الانبار در غرب عراق و پایگاه دیگری در اربیل انجام داده و هر دو پایگاه، مقر استقرار نیروهای آمریکایی هستند. تلویزیون دولتی ایران به نقل از سپاه پاسداران بعد از این حمله موشکی تاکید کرد هرگونه واکنش آمریکا در راستای پاسخ به حملات تهران علیه اهداف آمریکایی در خاک عراق، با یک پاسخ جدیدی روبه‌رو خواهد شد.

خبرگزاری تسنیم نزدیک به سپاه پاسداران نیز از مشارکت شبه‌نظامیان حشد الشعبی عراق در پرتاب موشک به سوی پایگاه نظامیان آمریکا در اربیل پرده برداشت.

در همین حال، منابع العربیه و الحدث تأکید کردند نیروهای آمریکایی، سکوی پرتاب را که موشک‌ها از آن به سوی پایگاه اربیل شلیک شد منهدم کردند.
پنتاگون، روز چهارشنبه 8 ژانویه گزارش داد حملات موشکی ایران علیه پایگاه‌های ایالات متحده آمریکا در عراق، خسارات مادی محدودی برجای گذاشته است. به گفته یک مقام آمریکایی اکثر موشک‌های ایرانی به اهداف از پیش تعیین شده، اصابت نکردند.

عادل عبدالمهدی: تهران ما را در جریان حمله موشکی پایگاه‌های آمریکا قرار داده بود

منبع: دبی_العربیه.نت فارسی

عادل عبدالمهدی نخست وزیر موقت عراق تأکید کرد که ایران اجرای حملات موشکی به پایگاه‌های آمریکا در عراق را به کشورش اطلاع داده بود.

وی گفت، تهران به بغداد اطمینان داده بود كه این حملات موشکی، به مناطق حضور نظامی آمریكا محدود خواهد شد.

عبدالمهدی افزود: «ما تاکنون هیچ خبری در مورد تلفات جانی نیروهای خود یا نیروهای آمریکایی دریافت نکردیم».

به گفته وی، این بحران بسیار جدی بوده و منطقه و جهان را با خطر جنگی ویرانگر تهدید می‌کند.

عبدالمهدی تأکید کرد: «ما هرگونه نقض حق حاکمیت عراق و تجاوز به خاک آن را رد می‌کنیم.»

در همین راستا سخنگوی فرمانده کل نیروهای مسلح عراق به نقل ازکانال تلگرامی خبرگزاری عراق از دریافت «پیام شفاهی رسمی از ایران در رابطه با پاسخ به ترور قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس» خبر داد.

شایان ذکر است سلیمانی جمعه گذشته در حمله پهبادی آمریکا به خودروی حامل وی در هنگام خروج از فرودگاه بین‌المللی بغداد کشته شد.