یکشنبه , ۹ مهر ۱۴۰۲
صفحه اول » بین المللی » منابع خبری بامداد جمعه از وقوع انفجارهای مهیب در فرودگاه بین‌المللی بغداد خبر دادند.

منابع خبری بامداد جمعه از وقوع انفجارهای مهیب در فرودگاه بین‌المللی بغداد خبر دادند.

به گزارش تابناک به نقل از فارس، برخی منابع خبری بامداد جمعه مدعی وقوع انفجار در فرودگاه بین‌المللی بغداد شده‌اند.

منابع خبری گزارش داده‌اند دست‌کم چهار راکت به این فرودگاه اصابت کرده است. بالگرد‌های آمریکا در حال پرواز بر فراز این فرودگاه هستند.
انفجار نزدیک فرودگاه بین‌المللی بغداد
الحدث گزارش داده فرودگاه بین‌المللی بغداد با سه راکت هدف قرار گرفته، اما این راکت‌ها به مجاورت فرودگاه اصابت کرده‌اند.

شبکه المیادین به نقل از خبرنگار خود در عراق گزارش داد انفجار در مجاورت فرودگاه «شهید محمد علاء» واقع در غرب بغداد به وقوع پیوسته است.

الجزیره به نقل از منابع امنیتی عراق گزارش داده انفجار‌ها ناشی از سقوط سه موشک در محوطه پشتی فرودگاه بغداد بوده‌اند و تلفاتی به جا نگذاشته‌اند.

گزارش‌های متفاوت درباره محل اصابت راکت‌ها

گزارش‌ها درباره محل اصابت راکت‌ها متفاوت بوده است. شبکه الجزیره ابتدا محل اصابت راکت‌ها را محوطه پشتی فرودگاه بغداد ذکر کرد و دقایقی بعد به نقل از منابع امنیتی، محل انفجار را نزدیکی مرکز مشترک نیرو‌های ضد تروریستی عراق و نیرو‌های آمریکایی در جنوب فرودگاه بغداد ذکر کرد.

شبکه المیادین به نقل از خبرنگار خود در عراق گزارش داد انفجار در مجاورت پایگاه هوایی «شهید محمد علاء» واقع در غرب بغداد اتفاق افتاده. برخی گزارش‌ها هم مدعی شده‌اند محل انفجار، نزدیکی خروجی مسافران فرودگاه بغداد بوده است.

تلفات انفجار

با آنکه در گزارش‌های اولیه ادعا می‌شد حمله راکتی به نزدیکی فرودگاه بغداد تلفاتی نداشته گزارش‌های برخی رسانه‌ها از زخمی شدن چندین نفر خبر می‌دهند. الحدث به نقل از خبرنگارش مدعی شده ۱۲ سرباز عراقی در این حمله مجروح شده‌اند.

شهادت یکی از اعضای حشد الشعبی

انفجار نزدیک فرودگاه بین‌المللی بغداد

رسانه‌ها گزارش دادند جنگنده‌های ناشناس دو خودرو را در محوطه اطراف فرودگاه بغداد هدف قرار دادند.

هیچ منبع رسمی این خبر را تأیید نکرده است و هنوز مشخص نیست این خبر در صورت صحت چه ارتباطی با گزارش‌ها درباره اصابت راکت به نزدیکی فرودگاه بغداد دارد.

انفجار نزدیک فرودگاه بین‌المللی بغداد

دقایقی بعد گزارش شد «محمدرضا الجبری»، مسئول بخش روابط عمومی سازمان «حشد الشعبی» در حملات امشب در نزدیکی فرودگاه بغداد به شهادت رسیده است.

حمله راکتی به فرودگاه بین المللی بغداد/شهادت عضو بلندپایه حشدشعبی

منابع امنیتی عراق از برخورد سه موشک به محوطه پیرامونی فرودگاه بین المللی بغداد در بامداد روز جمعه خبر دادند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از راشاتودی، منابع امنیتی عراق اعلام کردند که در ساعات ابتدایی روز جمعه به وقت محلی سه راکت به محوطه پیرامونی فرودگاه بین المللی بغداد و نزدیک به پایانه باری این فرودگاه برخورد کردند که در پی انفجار این راکتها دو وسیله نقلیه طعمه حریق شده و تعدادی غیرنظامیان نیز مجروح شدند.

به گفته شاهدان عینی، در پی این حمله راکتی بالگردهای ارتش آمریکا بر فراز فرودگاه بین المللی بغداد به پرواز درآمدند.

خبرگزاری الجزیره پیشتر به نقل از منابع امنیتی عراق اعلام کرد که این راکتها به محلی در نزدیکی پایانه خروجی مسافران برخورد کردند که این امر باعث تعطیلی فوری فرودگاه بغداد شد.

گفتنی است که فرودگاه بین المللی بغداد در نزدیکی «مرکز پشتیبانی دیپلماتیک بغداد» قرار دارد؛ محلی که مورد استفاده دیپلمات‌ها، عوامل اطلاعاتی و همچنین نیروهای وابسته به ائتلاف ضد تروریسم و ادعایی آمریکا در عراق است. مرکز مشترک مبارزه با تروریسم نیز در همین منطقه قرار دارد.

در حالی که تاکنون هیچ فرد یا گروهی مسئولیت این حمله را برعهده نگرفته است، گزارشهایی دال بر شهادت یکی از مقامات بلندپایه نیروهای حشد شعبی منتشر شده است. بنابر برخی گزارشها، «محمدرضا الجبری» مدیر روابط (عمومی) حشد شعبی در این حمله راکتی به شهادت رسیده است.

خبرگزاری اسپوتنیک نیز در گزارش خود اعلام کرد که در این حملات راکتی چندین خودرو متعلق به کمیته رهبری حشد شعبی هدف قرار گرفتند.

یک گزارشگر شبکه خبری اسکای نیوز نیز در پیامی توئیتری به زبان عربی مدعی شد که «ابومهدی مهندس» رئیس و فرمانده میدانی حشد شعبی و «محمد کوثرانی» نماینده حزب الله در عراق در جریان این حمله‌های راکتی به شهادت رسیدند؛ اما هنوز صحت و سقم این خبر مشخص نشده است.

به گفته مقامات امنیتی عراق، در این حملات دست کم هشت تن کشته و ۱۲ نیروی نظامی عراق مجروح شدند.

خبرگزاری رویترز به نقل از یک یگان امنیتی مدعی شد که این راکتها از یک سکوی پرتاب متحرک کاتیوشا که تاریخ ساخت آن به دوران جنگ دوم جهانی برمی گردد، شلیک شده است.

شایان ذکر است که در حمله راکتی پیشین به مرکز مبارزه با تروریسم در نهم دسامبر ۲۰۱۹ شش عضو عراقی یگان ضدتروریسم مجروح شدند.

لازم به ذکر است که تمام پروازهای ورودی و خروجی این فرودگاه تا اطلاع ثانوی لغو شده و یا به زمان دیگری موکول شده است.