جمعه , ۱ تیر ۱۴۰۳
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » روحانی در مراسم افتتاح متروی هشتگرد: امروز در بدترین دوران تحریم هستیم/

روحانی در مراسم افتتاح متروی هشتگرد: امروز در بدترین دوران تحریم هستیم/

رئیس‌جمهور گفت: امروز دربدترین دوران تحریم هستیم !

به گزارش مشرق، حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور صبح امروز(سه‌شنبه) در آیین بهره برداری از قطار برقی گلشهر به شهر جدید هشتگرد، اظهار داشت: اینکه مدیران لایق ما قادر هستند که گلی را برای مردم شکوفا کنند و خدمتی به مردم ارائه دهند مایه خوشحالی همه ماست. همه چیز در گذر است. دولت، حکومت و قدرت همه کوتاه مدت است و تمام می‌شود و آنچه می‌ماند خدمت به مردم است. ما باید بتوانیم به این مردم بزرگ، لایق، فداکار و شجاع که در روزهای سخت جوهره خود را نشان دادند خدمت کنیم.ما روزهای سختی را در این کشور گذراندیم و روزهای سخت و مشکلی در دوران انقلاب و جنگ تحمیلی و دوران تحریم داشتیم اما امروز بدترین دوران تحریم را می گذرانیم.

روحانی نمایه

رئیس‌جمهور عنوان کرد: اما قامت مردم ما استوار بود و در همه جا در برابر قدرت‌های بدخواه و دشمنان این مرز و بوم به خوبی ایستادگی کردند و پیروزی به دست آوردند. آنچه هست در سایه ایمان، ایثار و فداکاری مردم است. اینجا هم اگر شاهد خدمتی هستیم در سایه تلاش کارگران عزیز ما است. همان‌ها که گفتند در طول سال فقط ۴ روز سرکار نبودند و شبانه روز تلاش کردند تا امروز این نتیجه را ارائه دهند. خستگی همه آنها امروز مرتفع شده است و روحیه شاد آنها دستمزد دنیای آنها است و اجر خداوند در روز قیامت بی پایان است که با هیچ عدد و رقمی قابل محاسبه نیست.

روحانی گفت: ما راهی نداریم جز اینکه به فناوری و تکنولوژی روز برای رفاه مردم پناه ببریم و این دستور خدا و رسول خداست که از تجربه بشری بیاموزیم و آن را به کار بگیریم.

رئیس‌جمهور تصریح کرد: بشر به جایی رسید و دید که حمل و نقل روی سطح زمین و دریاها کافی نیست بنابراین به فضا و آسمان و عمق زمین پناه برد. امروز بسیاری از حمل و نقل‌ها و سفرها به وسیله ها پرنده‌ها انجام می‌گیرد. پرواز هواپیماها است که حمل بار و مسافر را برای مردم به عنوان خدمت بزرگ به وجود آورده است. حمل و نقل روی زمین نیز برای رفاه مردم کافی نبود و ناچار بودیم از عمق زمین استفاده کنیم.

روحانی با اشاره به اینکه استفاده از عمق زمین تا زمان انقلاب محقق نشده بود، بیان کرد: تا انقلاب متاسفانه این کار نشد. یعنی ایران عزیز قبل از پیروزی انقلاب اسلامی مترو یا قطار زیر زمینی در اختیار نداشت البته ریل روی زمین وجود داشت. در اینکه ما ناچار هستیم به عمق زمین برویم امروز برای شما پاسخ آسانی دارد و همه می‌گویید خب چاره‌ای نیست اما اگر به مجلس اول برگردیم دعوای بزرگ و حسابی بود که آیا کشور به مترو نیاز دارد یا ندارد؟ در تمام مجلس اول این بحث وجود داشت و تا پایان مجلس اول به نتیجه نرسیدیم اما در مجلس دوم نمایندگان تهران با مدیریت مرحوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی به نتیجه رسید که تهران نیاز به مترو دارد. از طرف نمایندگان تهران بنده و آقای دری نجف آبادی مشغول این کار شدیم.

روحانی خاطرنشان کرد: تمام روزهای هفته ما به این می‌گذشت که مترو چگونه آغاز به کار کند. از روزی که مترو آغاز شد تا امروز چقدر سفر توسط مترو انجام گرفت؟ طبق گزارشاتی که من دارم بیش از ۹ میلیارد سفر توسط مترو تا امروز انجام گرفته است که اگر نبود تمام این سفرها باید توسط اتوبوس و خودروی شخصی انجام می‌شد و چقدر آلایندگی هوا در تهران به همراه داشت و چقدر سوخت مصرف می شد؟ همین امروز چقدر سوخت مصرف می‌شود؟

وی افزود: ما خودمان باید برای رفع آلودگی، رفاه مردم و رفع رنج مردم تلاش کنیم. این روزها هوای تهران و حتی کرج و کلانشهرهای بزرگ هوای بدی بود. باید چه کار کنیم؟ این آلودگی یک روزه ایجاد نشده بلکه در طول یک قرن آلاینده‌های فراوانی کنار هم قرار گرفتند. شاید بخشی از این آلاینده‌ها برای زندگی مردم مانند خودرو، کارخانه، موتورسیکلت و همه اینهایی که فضای ما را آلوده می‌کنند لازم بوده است.

رئیس‌جمهور با تاکید بر اینکه اگر یک عامل و علتی در طول ۱۰۰ سال برای ما مشکل درست کرده است را حتما در یک روز  نمی‌توان حل کرد، گفت: اگر این آلودگی‌ها مربوط به ده‌ها سال پیش است و روی هم متراکم شده بگویند این دولت باید حل کند یا آن دولت باید حل کند درست نیست. دولت ها باید دست به دست هم دهند و  مردم و نسل‌ها باید تلاش کنند تا آلودگی را رفع کنیم.

وی افزود: آلودگی برای کشور ما هم نیست. هفته پیش آمار جهانی را نگاه می‌کردم، رتبه آلودگی ایران در آمار جهانی ۱۷ یا ۱۸ است، اینگونه نیست که آلودگی هوای ایران اول باشد. ما با آلودگی ۲۰۰، مدارس را تعطیل می‌کنیم در حالی که در هند با آلودگی  ۳۰۰، بچه‌ها به مدرسه می‌روند.

روحانی با بیان اینکه در چین با آلودگی ۳۶۰، مدرسه تعطیل نمی‌شود، تاکید کرد: من کاری ندارم که برای سلامت مردم این اقدامات را انجام می دهیم اما می‌خواهم بگویم اگر در چین بخواهند با آلودگی ۲۰۰، مدارس را تعطیل کنند باید ۶ ماه سال مدرسه تعطیل باشد. در هند یا مکزیک اگر بخواهند با آلودگی ۲۰۰، تعطیل کنند باید ۹ ماه سال مدرسه تعطیل باشد. این نیست که فکر کنید مشکلات مخصوص ماست. ما مشکل داریم و باید مشکل را حل کنیم.

وی با طرح این سوال که آیا دولت درد مردم را می‌فهمد و متوجه است که مردم مشکلاتی را دارند و آیا مسئولان دولت در خیابان‌های تهران راه می‌روند؟، گفت: بله، دولت به فکر مردم است و تلاش می‌کند که مشکلات حل شود و مردم باید انتظار داشته باشند که دولت بفهمد، برنامه‌ریزی کند و در حد توان تلاش کند. اگر دولت این کار را انجام دهد به وظایف خود عمل کرده است، اگر عمل نکرد، باید دولت مورد انتقاد قرار گیرد و به دولت گفته شود باید چه کاری را انجام دهد.

رئیس‌جمهور اظهار داشت: دولت درک می‌کند که برای هوای پاک باید آلایندگی بنزین را برطرف کند،. آلایندگی گازوئیل در  دولت یازدهم و دوازدهم از چند هزار به پنجاه و ده رسیده است.

وی با بیان اینکه آلودگی بنزین کاهش پیدا کرده است، گفت: امروز ۷۵ درصد بنزینی که در اختیار مردم قرار می‌گیرد یورو۴ و یورو ۵ است. در دولت قبل آلوده‌ترین بنزین یعنی بنزین پتروشیمی در اختیار مردم قرار می‌گرفت. اگر دولت این قدم را برداشته است یعنی برای سلامت و محیط زیست مردم تلاش کرده است.

روحانی تصریح کرد: اگر تصمیم دولت یازدهم نبود ۱۵ میلیون جمعیت ایران مجبور به مهاجرت بودند. تصمیمی که دولت در مورد دریاچه ارومیه گرفت، مهم بود. اگر این تصمیم اتخاذ نشده بود در سال ۹۵ دریاچه ارومیه وجود نداشت و گرد و غبار حاصل از نمک دریاچه ارومیه کل جمعیت شمال غرب را مجبور به مهاجرت می‌کرد. بزرگترین اقدام دولت برای محیط زیست دریاچه ارومیه است؛ برای ۱۵ میلیون نفر جمعیت ایران.

وی تاکید کرد: بزرگترین اقدام دولت برای سلامت مردم بنزین و گازوئیل یورو ۴ و یورو ۵ است. البته اقدامات دیگری نیز شده است که سر جای خود محفوظ است. یکی از این اقدامات، احداث ریل است که می‌تواند آلودگی را کم یا حذف کند.

روحانی گفت: یکی از اقدامات مهم دولت یازدهم و دوازدهم توجه به ریل بود، شهرهای جدید باید بر مبنای ریل پایه، مترو یا راه آهن احداث شوند.  کل ریل ۹۶۰۰ کیلومتر بوده است. امروز با محاسبه خط اصلی و فرعی بیش از ۱۴ هزار کیلومتر ریل داریم، یعنی حدود ۴۵ درصد ریل کشور از ۹۰ سال پیش تا امروز در دولت یازدهم و دوازدهم ساخته شده است. تا پایان دولت دوازدهم هزار کیلومتر دیگر ریل ساخته خواهد شد که به بدین معناست که ۵۰ درصد ریل کشور در این ۸ سال ساخته شده است.

رئیس‌جمهور اظهار داشت: تا پایان دولت دوازدهم محصول پتروشیمی ما به ۱۰۰ میلیون تن می‌رسد یعنی دوبرابر تولید محصولات پتروشیمی در ابتدای دولت یازدهم. تولید پتروشیمی در کشور در سال ۱۴۰۰ به هزار میلیون تن در سال می‌رسد که به معنای حرکت بزرگ در کشور است. ۲۵ میلیارد دلار عایدات محصولات پتروشیمی در سال آینده خواهد بود. همه این دستاوردها در شرایط جنگ اقتصادی به دست آمده است.

رئیس‌جمهور اظهار داشت: اگر جنگ اقتصادی نداشتیم از سال ۹۵ تا امروز ۲۰۰ میلیارد دلار منابع اضافی وارد کشور می‌شد، اگر تحریم نبود نفتی که امروز ما می‌فروشیم و مقدار آن بالا نیست ۵۰ میلیارد سال گذشته و ۵۰ میلیارد امسال درآمد ما افزایش می‌یافت.

منبع: مهر