جمعه , ۱ تیر ۱۴۰۳
صفحه اول » بین المللی » امین حطیط در گفتگو با مهر مطرح کرد؛ ۴ هدف آمریکا /اهمیت موضع شورای امنیت ملی عراق!

امین حطیط در گفتگو با مهر مطرح کرد؛ ۴ هدف آمریکا /اهمیت موضع شورای امنیت ملی عراق!

۴ هدف آمریکا از تجاوز به حشد شعبی/اهمیت موضع شورای امنیت ملی عراق

کارشناس لبنانی مسائل سیاسی و نظامی معتقد است که متجاوزان آمریکایی از رهگذر تجاوز به مواضع نیروهای مقاومت در منطقه ۴ هدف اصلی را دنبال کرده اند.

خبرگزاری مهر، گروه بین‌الملل ل رامین حسین آبادیان: ایالات متحده آمریکا اخیراً در اقدامی خصمانه عملیات تجاوزکارانه ای را علیه حشد شعبی در سوریه و عراق ترتیب داده است. به دنبال این عملیات تجاوزکارانه ده‌ها نفر از اعضای حشد شعبی شهید و زخمی شدند. وزارت امور خارجه عراق در این بیانیه ضمن محکومیت شدید حمله آمریکا، این اقدام را نقض حاکمیت عراق و مغایر با قوانین روابط بین‌الملل برشمرد.

در بیانیه وزارت خارجه عراق تاکید شده است که نیروهای حشد شعبی یک قدرت ملی هستند که در دفاع از عراق تأثیرگذار بوده و با تمام شجاعت با گروه تروریستی داعش مبارزه کردند و بخشی از نیروهای مسلح عراق تحت امر فرمانده کل نیروهای مسلح هستند. همچنین شورای امنیت ملی عراق نیز بیانیه شدیداللحنی را علیه آمریکایی‌ها صادر کرد. این شورا در بیانیه خود تأکید کرد که بغداد در روابطش با ائتلاف آمریکایی تجدید نظر خواهد کرد.

در همین ارتباط، خبرنگار مهر گفتگویی را با ژنرال «امین حطیط» کارشناس و تحلیلگر لبنانیِ مسائل سیاسی و نظامی، ترتیب داده است که مشروح آن از نظر می‌گذرد؛

*همانطور که می‌دانید ایالات متحده آمریکا اخیراً مواضع «حشد شعبی» در سوریه و عراق را هدف قرار داده است. آمریکایی‌ها حتی با وقاحت تمام صراحتاً مسئولیت این اقدام تجاوزکارانه را برعهده گرفتند. به نظر شما هدف یا اهداف اصلی ایالات متحده از اقدام تجاوزکارانه اخیر علیه «حشد شعبی» چه بوده است؟

در واقع، ایالات متحده آمریکا با حمله به مواضع مقاومت تلاش کرد تا ۴ هدف را محقق سازد و پیام‌هایی را به طرف‌های مختلف مخابره کند. هدف اول، مخابره این پیام بود که عقب نشینی از سوریه که پیشتر اعلام شد، به مثابه عقب نشینی آمریکا از منطقه نیست و ایالات متحده همچون به حضور نظامی خود در منطقه ادامه می‌دهد و میدان را برای رقبای خود در آن خالی نکرده است.

هدف دوم آمریکایی‌ها این بود که به مقاومت اعلام کنند گذرگاه «البوکمال» برای آنها امن نیست. آنها خواستند به این ترتیب به «حزب الله» لبنان و «حشد شعبی» عراق بگویند که البوکمال جای امنی برای شما نیست. آمریکایی‌ها این پیام را مخابره کردند که محور مذکور همواره زیر آتش آنها خواهد بود تا از تحرکات نظامی مقاومت در آنجا جلوگیری کنند.

هدف سوم آمریکایی‌ها این بود که به مقاومت از ایران گرفته تا لبنان اعلام کنند که راه‌ها و کانال‌های ارتباطی آنها با یکدیگر امن نیست. هدف سوم، اعمال فشار به دولت‌هایی نظیر عراق و لبنان بوده است. همانطور که می‌دانید در عراق و لبنان همچنان تظاهرات‌های اعتراض‌آمیز ادامه دارد و هر دو کشور در شرایطی مشابه در آستانه تشکیل دولتی جدید هستند.

بنابراین، آمریکایی‌ها با حملات تجاوزکارانه خود به مواضع مقاومت در واقع به نوعی اظهار وجود کردند تا این پیام را به مقامات عراقی و لبنانی مخابره کنند که هر دولت جدیدی که روی کار آید، می‌بایست در آن منافع و مصالح واشنگتن تأمین شود، چراکه آمریکا به حضور نظامی خود در منطقه ادامه می‌دهد.

*تاکنون برخی طرف‌های منطقه‌ای نظیر رژیم آل خلیفه و همچنین رژیم صهیونیستی از حملات تجاوزکارانه آمریکایی‌ها به حشد شعبی در سوریه و عراق استقبال به عمل آورده و ذوق‌زده شدند. علت اصلی این حمایت‌های صریح از اقدامات علیه مقاومت را چه می‌دانید؟

امروز ما شاهد آن هستیم که منطقه به دو جبهه تقسیم شده است؛ یکی جبهه مقاومت و حامیان آن و دیگری جبهه ضد مقاومت و هم‌پیمانان آن. طرف‌هایی نظیر رژیم صهیونیستی، بحرین و برخی دیگر از آنها در جبهه ضد مقاومت قرار دارند و این مسأله پیشتر نیز بارها ثابت شده است.

بر همین اساس، کاملاً طبیعی است که جبهه ضد مقاومت ازجمله رژیم صهیونیستی و بحرین که همواره تمام تلاش خود را برای تضعیف مقاومت به کار بسته‌اند، از حملات اخیر آمریکایی ابراز رضایت و خشنودی کنند؛ کما اینکه در نقطه‌ای دیگر، محور مقاومت نیز خود را برای پاسخگویی به جبهه مقابل، آماده می‌سازد.

*شورای امنیت ملی عراق پس از حملات آمریکایی‌ها به مواضع حشد شعبی نشست فوق‌العاده‌ای برگزار کرد. پس از پایان این نشست نیز این شورا در بیانیه‌ای شدید اللحن اعلام کرد که در روابط خود با ائتلاف بین‌المللی به اصطلاح ضد داعش تجدید نظر می‌کند. ارزیابی شما از این موضع شورای امنیت ملی عراق چیست؟

این موضع شورای امنیت ملی عراق موضع بسیار مهمی است و بسیار امیدواریم که این شورا تصمیم اعلامی خود در خصوص بازنگری در روابط با ائتلاف آمریکایی را در عرصه عمل پیاده سازی کند. آمریکایی‌ها تاکنون فشارهای زیادی را بر بغداد به منظور ایجاد تعدیلاتی در «توافقنامه چارچوب استراتژیک» اعمال کرده‌اند.

هدف ایالات متحده آمریکا از اعمال فشار بر بغداد ایجاد تعدیلات در توافقنامه چارچوب استراتژیک باقی ماندن بیشتر پایگاه‌های آمریکایی در عراق و عدم هماهنگی آنها با نیروهای عراقی در عملیات‌های نظامی بوده است؛ تا بدین ترتیب ابتکار عمل در عراق را به دست گیرند.

زمانی که می‌بینیم عراق در اقدامی که کاملاً برخلاف خواسته‌های آمریکایی است تهدید به تجدید نظر در توافقنامه مذکور می‌کند، این به مثابه یک پیروزی محسوب می‌شود. چراکه با این اقدام از حاکمیت ملی آن حراست خواهد شد. ما منتظر اجرایی شدن این تصمیم بسیار مهم می‌مانیم، چراکه معتقدیم اجرایی شدن آن تغییرات گسترده و مهمی را در عرصه مناسبات منطقه‌ای و بین‌المللی ایجاد خواهد کرد؛ تغییراتی که ماهیت آن به نفع آمریکا نیست.

*در این میان، مسکو نیز به اقدام تجاوزکارانه آمریکایی‌ها واکنش نشان داده است. در همین ارتباط، و وزارت‌خارجه روسیه حملات هوایی آمریکا علیه مواضع حشد شعبی در عراق و سوریه را غیرسازنده و غیرقابل پذیرش عنوان کرد. به نظر شما آیا اقدام خصمانه آمریکایی‌ها می‌تواند ارتباطی با مناقشات منطقه‌ای واشنگتن و مسکو داشته باشد؟

من معتقدم که عملیات نظامی آمریکا علیه مقاومت در واقع حامل پیامی به روسیه نیز بود. روسیه در عملیات بزرگ آزادسازی «ادلب» در کنار نیروهای مقاومت سوری مشارکت دارد. آمریکایی‌ها با اقدام نظامی اخیر خود این پیام را نیز به روسیه مخابره کردند که با اقداماتش در سوریه مخالف هستند و مسکو باید جانب احتیاط را رعایت کند.

آمریکایی‌ها می‌خواهند این پیام را به مسکو برسانند که آنها منطقه را برای روس‌ها رها نکرده و نمی‌کنند. بنابراین، واضح است که عملیات نظامی علیه مواضع مقاومت در منطقه به نوعی حامل برخی پیام‌ها از سوی واشنگتن برای مسکو بوده است.